Budujemy Dom

Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na nowego właściciela

Artykuł na: 2-3 minuty

Chciałbym kupić działkę, na terenie na którym nie obowiązuje plan miejscowy. Obecny właściciel otrzymał już decyzję dotyczącą warunków zabudowy, które mi również odpowiadają. Jeśli zdecyduję się kupić tę działkę, czy będzie można przenieść na mnie tę decyzję? I czy sąsiedzi mogą się temu sprzeciwić?

Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na nowego właściciela

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami, organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy, jest zobowiązany, za zgodą strony, na rzecz której została ona wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innej osoby, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki w niej zawarte. Podmiot, na który została przeniesiona decyzja o warunkach zabudowy, staje się nowym adresatem decyzji, akceptującym zamieszczone w niej warunki.

Decyzja o przeniesieniu warunków zabudowy wydawana jest na wniosek podmiotu posiadającego uprawnienia, wynikające z wydanej uprzednio decyzji o warunkach zabudowy i za jego zgodą. Cechą istotną, warunkującą legalność dopuszczalności przeniesienia, jest zgoda strony, na rzecz której została wydana decyzja o warunkach zabudowy i warunek przyjęcia przez osobę, na rzecz której to przeniesienie nastąpiło.

Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane jej przeniesienie (co oznacza, że właściciele działek sąsiednich nie są stronami w takim postępowaniu i nie mogą się jej sprzeciwić). Decyzja przenosząca nie zmienia bowiem warunków określonych w decyzji o warunkach zabudowy. Z tych względów nie oddziałuje ona na prawa i obowiązki innych podmiotów, nawet jeżeli przysługiwał im status strony w postępowaniu o ustalenie warunków zabudowy.

Podmioty wnioskujące o przeniesienie decyzji ustalającej warunki zabudowy same kształtują więc treść zgłoszonego żądania, a treść wniosku wyznacza przedmiot postępowania, z którym organ je prowadzący jest związany.

Po zakupie działki decyzja dotycząca warunków zabudowy może zatem zostać przeniesiona na Pana, a właściciele dziełek sąsiednich nie mogą się jej sprzeciwić.

Aleksandra Korczak
3dman_eu / pixabay.com

aktualizacja: 2018-11-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".