Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Jakie formalności powinienem załatwić po zakończonych pracach budowlanych?Odpowiedź eksperta: Zawiadomienie o zakończeniu budowy należy złożyć na 21 dni przed rozpoczęciem użytkowania domu w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego, dołączając dziennik budowy, oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu robót zgodnie z projektem i uporządkowaniu terenu, geodezyjną inwentaryzację powykonawczą oraz protokoły odbioru instalacji.

W razie dokonania zmian w projekcie, które nie powodują konieczności ubiegania się o nowe pozwolenie na budowę (tzw. zmiany nieistotne), do zawiadomienia należy dołączyć kopie rysunków i opisu zatwierdzone przez projektanta. Jeśli w podanym terminie inspektor nie zgłosi sprzeciwu w formie decyzji, można przystąpić do użytkowania domu.

Dom można również zasiedlić przed ostatecznym zakończeniem prac budowlanych, np. gdy wykończona jest tylko część pomieszczeń. W takim przypadku zgłoszenie odbioru częściowego powoduje przeprowadzenie przez inspektora nadzoru obowiązkowej kontroli.

aktualizacja: 2011-06-17

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze