Budujemy Dom

Podział domu czy współwłasność?

Artykuł na: 2-3 minuty

Zamierzam podarować mojej wnuczce część domu jednorodzinnego jako odrębną nieruchomość. Jakie warunki powinny być spełnione, aby można było wydzielić w takim domu niezależny lokal?


Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami dom jednorodzinny przeznaczony jest do użytkowania przez jedną rodzinę, bez formalnego wydzielania pomieszczeń przeznaczonych na wyłączny użytek poszczególnych mieszkańców. Nie można zatem w takim domu wyodrębnić prawnie oddzielnego mieszkania bez przekształcenia go w budynek wielorodzinny.

 

Takie przekształcenie w budynek wielorodzinny wymaga przystosowania domu pod względem technicznym do spełnienia przez odrębne mieszkania określonych warunków pozwalających na niezależne ich użytkowanie. Do takich wymagań należy m.in. zapewnienie niezależnego wejścia, sanitariatów, pomieszczenia kuchennego. Wszelkie wymagane zmiany powinny zostać ujęte w projekcie przebudowy przygotowanym przez uprawnionego projektanta. Projekt taki będzie niezbędny jako załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia na przebudowę.

 

Po zakończeniu robót adaptacyjnych i zgłoszeniu budynku do użytkowania możliwe będzie założenie odrębnej księgi wieczystej na wydzielony lokal, co jest podstawą do przeniesienia praw własności wydzielonej części domu. Przeniesienie praw własności musi również obejmować część działki, której obdarowani staną się współwłaścicielami w części określonej w akcie darowizny.

 

Jak widać postępowanie przy wyodrębnianiu mieszkania w domu jednorodzinnym będzie uciążliwe, a korzyści prawne z takiego przekształcenia raczej niewielkie. Potencjalnie takie rozwiązanie może stać się przyczyną konfliktów, jeśli z jakichś względów wnuczka sprzeda swój lokal, a nowi właściciele będą stwarzali problemy. Korzystniejsza będzie raczej darowizna w formie współwłasności w części ułamkowej całej nieruchomości (działki i domu), co nie wymaga przeprowadzenia żadnych adaptacji domu, a jedynie sporządzenia stosownego aktu notarialnego.

aktualizacja: 2018-11-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dzień dobry mam takie pytanie mojemu chłopakowi chce przepisać dom jednorodzinny jego tata.Lecz sprzeciwia się jego brat ponieważ też chce połowe domu którą może mu przepisać jego mama ponieważ są jego rodzice po rozwodzie.Mój chłopak nie wie co ma zrobić ponieważ próbował ...

Gość Katarzyna

18 Cze 2010, 09:06

Dom jednorodzinny zgodnie z prawem budowlanym to taki w którym wydzielono nie więcej niż 2 mieszkania. Nie ma powodu do spełniania wymagań dla budynków wielorodzinnych, które są inne niż dla jednorodzinnych. Wejście do mieszkań może być ze wsólnej klatki schodowej.

Gość inżynier

09 Lut 2010, 02:52

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".