Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy mogę się nie zgodzić z gminnymi warunkami zabudowy?

Czy mogę się nie zgodzić z gminnymi warunkami zabudowy?

Odebrałem z gminy warunki zabudowy działki i bardzo zdziwiły mnie narzucone ograniczenia, jakim powinien odpowiadać projektowany budynek. M.in. określony został kształt i spadek dachu oraz dopuszczalna powierzchnia zabudowy. Czy gmina ma prawo aż tak bardzo ingerować w formę domu, jeśli przepisy budowlane nie stawiają takich wymagań?

Odpowiedź eksperta: Samorząd lokalny jest uprawniony do kształtowania tzw. ładu przestrzennego na swoim terenie i może wprowadzać różne ograniczenia i wymagania stawiane projektowanym budynkom. Ustalenia takie powinny zapadać w formie uchwały i zostać uwzględnione w planie przestrzennego zagospodarowania terenu gminy.

Zakres tych ograniczeń i wymagań zależy od inicjatywy radnych lub wójta/burmistrza i jest głosowany na posiedzeniach rady gminy lub miasta. Nie można więc mówić o „radosnej twórczości” urzędników lokalnych, gdyż uchwały zatwierdzane są przez wybranych w sposób demokratyczny radnych.

Niemniej zdarzają się przypadki, że wprowadzone uchwałą ograniczenia warunków zabudowy czy nakazy naruszają interes prawny mieszkańców. Każdemu mieszańcowi gminy przysługuje jednak prawo do zaskarżenia podjętej uchwały do sądu administracyjnego po uprzednim wezwaniu organów gminy do zmiany uchwały. W praktyce zaskarżenia takie zdarzają się dość często, a sądy równie często uchylają uchwały na korzyść skarżącego.

Redakcja BD
fot. Vetrex

aktualizacja: 2017-07-20

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat "Ład" przestrzenny jest nie definiowalny. A "radosna twórczość" przeprowadzana przez demokratycznie wybranych radnych - pozostaje niedemokratyczną ingerencją w indywidualne prawa własności. O ile radni mogą określić ...

retrofood

01 Lut 2011, 07:58

Tak, prawdopodobnie tak jest.

Gość Optoxommumb

01 Lut 2011, 01:57

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze