Budujemy Dom

Czy mogę się nie zgodzić z gminnymi warunkami zabudowy?

Artykuł na: 2-3 minuty
Czy mogę się nie zgodzić z gminnymi warunkami zabudowy?

Odebrałem z gminy warunki zabudowy działki i bardzo zdziwiły mnie narzucone ograniczenia, jakim powinien odpowiadać projektowany budynek. M.in. określony został kształt i spadek dachu oraz dopuszczalna powierzchnia zabudowy. Czy gmina ma prawo aż tak bardzo ingerować w formę domu, jeśli przepisy budowlane nie stawiają takich wymagań?

Odpowiedź eksperta: Samorząd lokalny jest uprawniony do kształtowania tzw. ładu przestrzennego na swoim terenie i może wprowadzać różne ograniczenia i wymagania stawiane projektowanym budynkom. Ustalenia takie powinny zapadać w formie uchwały i zostać uwzględnione w planie przestrzennego zagospodarowania terenu gminy.

Zakres tych ograniczeń i wymagań zależy od inicjatywy radnych lub wójta/burmistrza i jest głosowany na posiedzeniach rady gminy lub miasta. Nie można więc mówić o „radosnej twórczości” urzędników lokalnych, gdyż uchwały zatwierdzane są przez wybranych w sposób demokratyczny radnych.

Niemniej zdarzają się przypadki, że wprowadzone uchwałą ograniczenia warunków zabudowy czy nakazy naruszają interes prawny mieszkańców. Każdemu mieszańcowi gminy przysługuje jednak prawo do zaskarżenia podjętej uchwały do sądu administracyjnego po uprzednim wezwaniu organów gminy do zmiany uchwały. W praktyce zaskarżenia takie zdarzają się dość często, a sądy równie często uchylają uchwały na korzyść skarżącego.

Redakcja BD
fot. Vetrex

aktualizacja: 2017-07-20

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat "Ład" przestrzenny jest nie definiowalny. A "radosna twórczość" przeprowadzana przez demokratycznie wybranych radnych - pozostaje niedemokratyczną ingerencją w indywidualne prawa własności. O ile radni mogą określić ...

retrofood

01 Lut 2011, 07:58

Tak, prawdopodobnie tak jest.

Gość Optoxommumb

01 Lut 2011, 01:57

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".