Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Słupy elektryczne znajdują się ok. 50 m od granicy działki. Kto zapłaci za przyłącze?

Odpowiedź eksperta: Warunki takiego przyłączenia określa miejscowy rejon energetyczny na podstawie złożonego wniosku. Większość rejonów preferuje przyłączenia kablowe (ułatwia to kontrolę licznika i ogranicza możliwość nielegalnego poboru prądu) albo zgadza się na przyłącze napowietrzne jako tymczasowe lub gdy warunki miejscowe utrudniają doprowadzenie kabla.

Przyłączenie można wykonać jako tymczasowe – tylko na czas budowy – lub jako docelowe, o parametrach energetycznych zgodnych z późniejszym zapotrzebowaniem podczas eksploatacji. Przyłącze docelowe buduje się głównie jako kablowe, ze złączem umieszczonym w linii ogrodzenia.

Przy zasilaniu z linii napowietrznej złącze znajduje się na tymczasowym słupie i po wybudowaniu obiektu musi być więc przeniesione do budynku. Dlatego, gdy docelowo budynek będzie zasilany kablem, lepiej od razu zlecić wykonanie przyłącza „na gotowo”. Zwiększy to co prawda początkowe koszty i wydłuży czas oczekiwanie na podłączenie (ze względu na formalności wymagane prawem budowlanym), ale później nie trzeba ponosić dodatkowych wydatków na przełączenie linii.

Do czasu zakończenia budowy, maszyny i urządzenia zasilane będą bezpośrednio z gniazda wtyczkowego umieszczonego w skrzynce złącza lub z przenośnej rozdzielnicy budowlanej. Na koszt przyłączenia składa się opłata przyłączeniowa (90-120 zł za kW mocy przyłączeniowej) wnoszona na rzecz rejonu energetycznego, wykonanie złącza i zainstalowanie w nim aparatury oraz koszty dokumentacji geodezyjnej i projektowej.

Przeciętnie, doprowadzenie prądu na budowę kosztuje 4000- 5000 zł, ale w sytuacji, gdy np. z warunków przyłączenia wynika konieczność budowy odcinka linii zasilającej, koszty będą wielokrotnie wyższe. Już na etapie początkowych prac budowlanych nie można zapomnieć o przystosowaniu obiektu do doprowadzenia zasilania energią elektryczną.

Większość obecnie budowanych domów nie ma piwnicy, trzeba więc w trakcie wykonywania fundamentów zamontować rury osłonowe, przez które bez problemów można będzie później wprowadzić kabel zasilający, przeciągnąć przewody do oświetlenia zewnętrznego, bramofonu, napędu bramy.

Redakcja BD

aktualizacja: 2012-12-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Brak uzasadnienia ekonomicznego dla doprowadzenia energii elektrycznej pod ziemią. W niektórych nielicznych przypadkach potrzeba estetyki lub bezpieczeństwa może przebić uniwersalne wymaganie oszczędnego i rozsądnego budowania. Jeżeli wszechwładny "rejon energetyczny" chce mieć "ułatwioną ...

Gość Gal

25 Gru 2008, 06:04

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze