Budujemy Dom

Wysokość opłat w sprawach z zakresu ksiąg wieczystych

Artykuł na: 6-9 minut
Wysokość opłat w sprawach z zakresu ksiąg wieczystych

Kwestia opłat dotyczących dokonania wpisu w księdze wieczystej uregulowana została w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.2014.1025). W sprawach tych mamy do czynienia z opłatami o charakterze stałym. Poniżej zestawienie przedstawiające schemat opłat.

Opłata stała:

 • w wysokości 200 zł od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego (z zastrzeżeniem jednak, że jeżeli wniosek dotyczy wpisu udziału w prawie, pobiera się część opłaty stałej proporcjonalną do wysokości udziału, nie mniej niż 100 zł); 

   

 • w wysokości 150 zł od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie dziedziczenia, zapisu lub działu spadku albo zniesienia współwłasności niezależnie od liczby udziałów w tych prawach; 

   

 • w wysokości 150 zł od wniosku o wpis:
  - własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w wyniku podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami,
  - własności nieruchomości rolnej o powierzchni do 5 ha,
  - praw osobistych i roszczeń,
  - zmiany treści ograniczonych praw rzeczowych,

   

 • w wysokości 60 zł od wniosku o:
  - założenie księgi wieczystej,
  - połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej, która jest już prowadzona, niezależnie od liczby łączonych nieruchomości,
  - odłączenie nieruchomości lub jej części,
  - sprostowanie działu I - oznaczenie nieruchomości, oraz wpisy praw związanych z jej własnością
  - wpis ostrzeżenia o niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym,
  - dokonanie innych wpisów poza ww.

Jeżeli założenie księgi wieczystej następuje w związku z odłączeniem nieruchomości lub jej części z istniejącej księgi wieczystej, pobiera się tylko jedną opłatę stałą.

Pierwsze trzy przypadki opłat stałych w kwocie 60 zł pobiera się niezależnie od opłaty za dokonanie wpisu własności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Opłatę stałą w wysokości 200 zł oraz 150 zł pobiera się odrębnie od wniosku o wpis każdego prawa, choćby wpis dwu lub więcej praw miał być dokonany na tej samej podstawie prawnej. 

Od wniosku o wpis hipoteki łącznej lub służebności pobiera się jedną opłatę stałą, choćby wniosek ten obejmował więcej niż jedną księgę wieczystą.

Od wniosku o wykreślenie wpisu pobiera się połowę opłaty należnej od wniosku o wpis.

Wydatki związane z drukiem księgi wieczystej i teczki akt tej księgi nie obciążają stron.

Od wniosku o złożenie do zbioru dokumentów pobiera się opłatę stałą, przewidzianą dla wniosku o wpis do księgi wieczystej.

Odpisy z księgi wieczystej

Za podstawowy dokument potwierdzający nasze prawo do dysponowania nieruchomością należy uznać odpis z księgi wieczystej. Zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.2013.707), odpisy z ksiąg wieczystych według ostatniego stanu wpisów wydaje się na żądanie osób zainteresowanych lub na żądanie sądu, prokuratora, notariusza, organu administracji rządowej oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Księgi wieczyste funkcjonują w systemie informatycznym w ramach centralnej bazy danych ksiąg wieczystych. Informacji z centralnej bazy danych ksiąg wieczystych udziela Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych z jednostkami przy wydziałach sądów rejonowych prowadzących księgi wieczyste. Centralna Informacja wydaje na wniosek odpisy z ksiąg wieczystych, wyciągi z ksiąg wieczystych oraz zaświadczenia o zamknięciu ksiąg wieczystych, prowadzonych w systemie informatycznym.

Wysokość opłat, które pobiera Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych określona została w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 listopada 2013 roku w sprawie wysokości opłat od wniosków o wydanie przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych odpisów ksiąg wieczystych, wyciągów z ksiąg wieczystych i zaświadczeń o zamknięciu ksiąg wieczystych oraz od wniosku o wyszukanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych (Dz.U.2013.1412; dalej jako "rozporządzenie").

Zgodnie z rozporządzeniem Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych pobiera następujące opłaty:

- od wniosku o wydanie w postaci papierowej:

 • odpisu zwykłego księgi wieczystej - 30 zł pomnożone przez liczbę żądanych odpisów zwykłych,
 • odpisu zupełnego księgi wieczystej - 60 zł pomnożone przez liczbę żądanych odpisów zupełnych,
 • wyciągu z księgi wieczystej:
  - 15 zł - za wyciąg z jednego działu księgi wieczystej,
  - 20 zł - za wyciąg z dwóch działów księgi wieczystej,
  - 25 zł - za wyciąg z trzech działów księgi wieczystej,
  - 30 zł - za wyciąg z czterech działów księgi wieczystej
  pomnożone przez liczbę żądanych wyciągów,
 • zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej - 10 zł pomnożone przez liczbę żądanych zaświadczeń;

- od złożonego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, wniosku o wydanie, w celu samodzielnego wydrukowania:

 • odpisu zwykłego księgi wieczystej - 20 zł,
  odpisu zupełnego księgi wieczystej - 50 zł,
  wyciągu z księgi wieczystej:
  - 5 zł - za wyciąg z jednego działu księgi wieczystej,
  - 10 zł - za wyciąg z dwóch działów księgi wieczystej,
  - 15 zł - za wyciąg z trzech działów księgi wieczystej,
  - 20 zł - za wyciąg z czterech działów księgi wieczystej;
 • zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej - 5 zł;

- od wniosku o wyszukanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych - 20 zł. 

W sprawach z zakresu prawa o księgach wieczystych można działać zarówno samodzielnie, jak również poprzez profesjonalnego pełnomocnika, jakim jest radca prawny lub adwokat. Stawka minimalna w sprawach o wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru dokumentów albo o wykreślenie hipoteki wynosi 100 zł (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 1997 roku w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz opłat za czynności radców prawnych; Dz.U.1997.154.1013).

Patrycja Amrozińska-Kasiak
Aplikant radcowski
Kancelaria Radcy Prawnego Agnieszka Pawlus
www.kancelaria-pawlus.pl

aktualizacja: 2016-02-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dla każdej księgi powinien być prowadzony też zbiór dokumentów (czyli każdy wpis musi mieć swoje uzasadnienie w dokumencie). Księgi wieczyste przechodzą na elektroniczne, co nie zwalnia z prowadzenia zbiorów dokumentów..

Gość Ciotka dobra rada

14 Maj 2010, 15:37

To ja w sprawie ksiegi wieczystej.Kiedys bylo cos takiego jak zbiory dokumentow jezeli chodzi o dokumentacje danego terenu. Pozniej weszly ksiegi wieczyste, a obecnie chyba chca je przeniesc na wersje elektroniczna czy jakos tak.Przepraszam za byc moze glupie pytanie, ale czy ktos wie jak wyglada ...

Sly B

25 Lis 2009, 10:11

Majątek nabyty w drodze darowizny czy spadku nie wchodzi do majątku wspólnego. I nie ma tu znaczenia, czy jest rozdzielność majątkowa, czy nie.

Gość Martyna

24 Lis 2009, 21:29

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".