Budujemy Dom

Czy przepisy określają termin rozpatrzenia reklamacji?

Artykuł na: 2-3 minuty

Od trzech tygodni czekam na rozpatrzenie reklamacji nowych drzwi wejściowych i jeszcze nie dostałam odpowiedzi. Czy jest jakiś termin, w ciągu którego sprzedawca jest zobowiązany do odpowiedzi? Co mówią na ten temat przepisy?

Odpowiedź eksperta: Sprzedawca powinien ustosunkować się do Pani żądania w terminie 14 dni, jeżeli zaś nie zajął żadnego stanowiska, uważa się, że uznał Pani żądanie za uzasadnione. W przypadku gdy towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów.

 

Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia. Nieodpłatność naprawy i wymiany oznacza, że sprzedawca ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez kupującego, w szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.

 

Z listu Pani nie wynika, czego Pani się domagała, jednak brak reakcji sprzedawcy powoduje, że sam pozbawił się ewentualnych zastrzeżeń co do żądanego przez Panią sposobu załatwienia reklamacji. Jeżeli nie będzie dalszej reakcji sprzedawcy, będzie Pani musiała wystąpić na drogę sądową przeciwko sprzedawcy lub zwrócić się o to do Powiatowego Rzecznika Konsumentów, aby ewentualnie wystąpił w Pani imieniu w sądzie albo podjął próbę zobligowania sprzedawcy do wykonania zobowiązania.

aktualizacja: 2008-11-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Odnośne przepisy zawarte są w ustawie "o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie Kodeksu Cywilnego" dz Ust. nr 141 z 2002 r z póź. zmianami)

Redakcja

18 Wrz 2009, 07:04

Witam, prosze o podanie wykładni tego przepisu. czy termin 14 dni wynika z KC czy z innego przepisu.?

Gość Klient

17 Wrz 2009, 04:50

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".