Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / ABC

Co to jest rękojmia wiary publicznej?

Ten nieco dziwnie brzmiący termin prawniczy ma dla potencjalnego nabywcy nieruchomości kapitalne znaczenie – rękojmia ma go chronić. Gwarantuje ona, że kupując nieruchomość od osoby wpisanej jako właściciel w księdze wieczystej stajemy się jej nowym właścicielem w takim stanie prawnym, jaki był w tej księdze określony. Zatem nie wpisane w niej wówczas obciążenia (z wyjątkiem kilku wymienionych wprost w ustawie, np. prawa dożywocia lub służebności drogi koniecznej) wygasają.

Aby jednak rękojmia mogła działać w pełni, nie wystarczy księga: trzeba jeszcze wykluczyć konkretne wyjątki. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie dotyczy bowiem:

 • nabycia nieodpłatnego (w drodze darowizny, nieodpłatnego działu spadku lub zniesienia współwłasności),
 • nieruchomości, w których księdze zamieszczone są wzmianki o wnioskach, skargach, apelacji, kasacji (można je znaleźć we wszystkich działach księgi) lub ostrzeżenie o niezgodności stanu prawnego w księdze wieczystej ze stanem rzeczywistym (informacje te mogą się znaleźć jedynie w dziale III),
 • nieruchomości, o których nabywca wiedział, że ich stan prawny określony w księdze jest nieprawdziwy lub mógł się o tym z łatwością dowiedzieć.
Decyzję o tym, czy czekać na założenie księgi wieczystej nieruchomości (w niektórych sądach trwać to może nawet krócej niż 2 tygodnie!), czy też podpisywać umowę bez niej, należy podejmować z rozwagą – po dokładnej analizie konkretnej sytuacji.

 

aktualizacja: 2009-01-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

W końcu ktoś poruszył temat rekojmi bo od kiedy przeczytałam o tym artykuł na internecie chciałam dowiedzieć się czegoś więcej a znalezienie rzetelnych informacji wcale nie jest takie proste jakby się wydawało. Może ktoś podrzuci i więcej informacji, z góry dziękuję.

Gość ula

26 Cze 2009, 06:10

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze