Budujemy Dom

Co to jest rękojmia wiary publicznej?

Artykuł na: 2-3 minuty

Ten nieco dziwnie brzmiący termin prawniczy ma dla potencjalnego nabywcy nieruchomości kapitalne znaczenie – rękojmia ma go chronić. Gwarantuje ona, że kupując nieruchomość od osoby wpisanej jako właściciel w księdze wieczystej stajemy się jej nowym właścicielem w takim stanie prawnym, jaki był w tej księdze określony. Zatem nie wpisane w niej wówczas obciążenia (z wyjątkiem kilku wymienionych wprost w ustawie, np. prawa dożywocia lub służebności drogi koniecznej) wygasają.

 

Aby jednak rękojmia mogła działać w pełni, nie wystarczy księga: trzeba jeszcze wykluczyć konkretne wyjątki. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie dotyczy bowiem:

  • nabycia nieodpłatnego (w drodze darowizny, nieodpłatnego działu spadku lub zniesienia współwłasności),
  • nieruchomości, w których księdze zamieszczone są wzmianki o wnioskach, skargach, apelacji, kasacji (można je znaleźć we wszystkich działach księgi) lub ostrzeżenie o niezgodności stanu prawnego w księdze wieczystej ze stanem rzeczywistym (informacje te mogą się znaleźć jedynie w dziale III),
  • nieruchomości, o których nabywca wiedział, że ich stan prawny określony w księdze jest nieprawdziwy lub mógł się o tym z łatwością dowiedzieć.
Decyzję o tym, czy czekać na założenie księgi wieczystej nieruchomości (w niektórych sądach trwać to może nawet krócej niż 2 tygodnie!), czy też podpisywać umowę bez niej, należy podejmować z rozwagą – po dokładnej analizie konkretnej sytuacji.

 

aktualizacja: 2009-01-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

W końcu ktoś poruszył temat rekojmi bo od kiedy przeczytałam o tym artykuł na internecie chciałam dowiedzieć się czegoś więcej a znalezienie rzetelnych informacji wcale nie jest takie proste jakby się wydawało. Może ktoś podrzuci i więcej informacji, z góry dziękuję.

Gość ula

26 Cze 2009, 06:10

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".