Budujemy Dom

Dostęp do drogi publicznej

Artykuł na: 2-3 minuty

Chciałem kupić działkę rekreacyjną, ale okazało się, że nie ma ona dostępu do drogi publicznej i notariusz odmówił zawarcia umowy. Dojazd ten jednak istnieje, gdyż właściciele sąsiednich działek wydzielili z nich pas szerokości 5 metrów w ten sposób, że powstała 10-metrowa droga prywatna, która jeszcze nie jest wpisana w rejestr gruntów. Droga miała być odkupiona przez gminę, lecz tak się nie stało. Działanie notariusza wydaje mi się właściwe, bo gdybym kupił działkę, prawdopodobnie nie dostałbym pozwolenia na budowę. W jaki sposób można szybko i pozytywnie załatwić tę sprawę?

Odpowiedź eksperta: Notariusz powinien sporządzić akt notarialny i ewentualnie opisać, że Pana działka nie ma dostępu do drogi publicznej. Brak dostępu nie wyłącza możliwości przeniesienia własności gruntu. Sąsiedzi którzy wydzielili ze swoich działek drogę, prawdopodobnie ustanowią na swoich działkach służebność drogi koniecznej dla działki, która Pana interesuje, ale mogą zażądać za to wynagrodzenia.

Służebność taka nie jest przypisana do właścicieli gruntu, ale do nieruchomości, tak więc jeśli zostanie ustanowiona, a Pan działkę kupi, będzie Pan mógł korzystać z tej drogi bez przeszkód. Ten sposób jest najpewniejszy, wymaga tylko wykonania mapy z zaznaczeniem istniejącej drogi – i ujawnienia jej jako drogi koniecznej.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia między sąsiadami, można wystąpić do sądu rejonowego (może to zrobić obecny właściciel lub Pan po zakupie działki) z wnioskiem o ustanowienie drogi koniecznej i wskazać jej przebieg po wydzielonym gruncie.

aktualizacja: 2013-01-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".