Budujemy Dom

Czy umowa przedwstępna sprzedaży domu jest ważna gdy tylko jeden ze współmałżonków ją podpisał?

Artykuł na: minutę

Kupujemy niewielki dom pod miastem. Już podpisaliśmy umowę przedwstępną, ale okazało się, że sprzedającymi jest małżeństwo, a umowę podpisał tylko jeden ze współmałżonków. Czy taka umowa jest ważna, czy druga osoba też musi złożyć podpis?

Odpowiedź eksperta: Umowa przedwstępna powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, ponieważ tylko wtedy możecie Państwo skutecznie dochodzić zawarcia umowy przenoszącej własność. Notariusz sprawdziłby wpisy w księdze wieczystej i w ogóle nie doszłoby do zawarcia umowy przedwstępnej lub czynności musieliby dokonać obydwoje małżonkowie.

 

W Państwa sytuacji proszę sprawdzić, jakie jest stanowisko drugiego ze współmałżonków – jeżeli również ma zamiar sprzedać tę nieruchomość, nie będzie problemu i zapewne stanie do aktu notarialnego. Jeżeli jednak nie ma zamiaru sprzedawać – nie macie Państwo żadnej możliwości, aby doprowadzić do transakcji. Jedynie mogą Państwo wystosować roszczenia odszkodowawcze w stosunku do małżonka, który podpisał umowę.

aktualizacja: 2009-08-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

wszystko ok, z tym że nie widać odpowiedzi na pytanie - czy taka umowa jest ważna?? (nie mówimy o akcie tylko o umowie. umowie przedwstepnej)

Gość mer

23 Lip 2009, 20:36

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".