Bardziej liberalne prawo budowlane

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2009-07-09 08:00:07
Bardziej liberalne prawo budowlane
Z 8 lipca 2009 r. weszły w życie nowe warunki techniczne dotyczące usytuowania na działce budynków oraz innych obiektów. Dzięki dość precyzyjnym zapisom nowe prawo ogranicza uznaniowość organów administracyjnych w przypadku sytuowania budynku przy granicy działki. Nowe przepisy wydają się bardziej liberalne i przyjazne inwestorom, lecz mogą być niekiedy krzywdzące dla sąsiadów.

BUDYNKI JEDNORODZINNE

Standardowe odległości od granicy działki Standardowe odległości od granicy działki, w jakich można postawić dom nie uległy zmianie. Budynku nadal nie można wybudować w odległości mniejszej niż:
  • 3 m od granicy działki, gdy dom jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów
  • 4 m od granicy działki, gdy dom jest zwrócony do granicy działki ścianą z otworami okiennymi i drzwiowymi

Standardowe odległości od granicy działki

 

 

Dość istotną zmianą jest możliwość usytuowania, m.in. okapów, gzymsów, balkonów, daszków nad wejściem, galerii, tarasów, schodów w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną.

Standardowe odległości od granicy działki Prawo budowlane dopuszcza sytuacje, w których budynek można umieścić bezpośrednio przy granicy działki lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy działki. Takie usytuowanie jest możliwe, gdy:
  • wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy
  •  działka budowlana ma szerokość mniejszą niż 16 m.Ściana budynku od strony granicy nie może mieć otworów okiennych i drzwiowych. Muszą też być spełnione warunki dotyczące przesłaniania i ochrony przeciwpożarowej.

Standardowe odległości od granicy działki Przepisy dopuszczają usytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę pod warunkiem, że jego część leżąca w pasie 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większą niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce.

Przepis ten się sprawdzi tylko wówczas, gdy przy granicy stoi już budynek sąsiada. Jeżeli działki po obu stronach są niezabudowane i żaden z sąsiadów nie uzyskał pozwolenia na budowę przy granicy wówczas budowa przy granicy nie będzie możliwa.

 

GARAŻE I BUDYNKI GOSPODARCZE

Część podziemna budynku, czyli piwnica, garaż podziemny mogą znajdować się nawet przy granicy z sąsiednią działką, bowiem prawo budowlane nie ustala odległości części podziemnej budynku od granicy z sąsiednią działką.

Standardowe odległości od granicy działki

 

Znowelizowane przepisy łagodzą warunki rozmieszczenia na działce garaży i budynków gospodarczych.

Obiekty o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m można sytuować bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką lub w odległości nie mniejszej niż 1,5m.

Źródło: MTM STYL – biuro projektów ()

Zdaniem naszych Czytelników

Dlatego tym bardziej trzeba to załatwić spokojnie. Gdyby z sąsiadem nie dało się spokojnie dogadać, to należy mu wysłać oficjalne pismo z żądaniem uprzątnięcia piwnicy np. w ciągu tygodnia. Pismo za potwierdzeniem odbioru. 

Gość Agata

27 Jul 2022, 11:40

Kupiłam budynek gospodarczy... wejście do piwnicy sąsiada jest z jego strony, do drugirj części jest właśnie jako przechodnie wejście od sąsiada. Więc tam trzebaby było zamurować i robić z mojej strony. Powiem tak miłością do siebie nie pałamy, grzecznościowe dzień dobry ...

27 Jul 2022, 10:41

1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał: Najlepiej polubownie i spokojnie To prawda!   Ciekawe, czy aktualnie jest wejście do tej sąsiadowej części od strony budynku Agaty... czy też będzie musiała robić wejście przez strop???

Jeżeli piwnica pod częścią budynku nie jest w ogóle uwzględniona w planach i ewidencji to najpierw trzeba to wyprostować formalnie. Dlatego pisałem o oficjalnym zgłoszeniu w urzędzie. Ponadto sprawę usunięcia rzeczy przez sąsiada też trzeba uregulować w cywilizowany sposób. ...

27 Jul 2022, 07:37

8 godzin temu, Gość Agata napisał: na umowie mam wymiary na ziemi A sąsiad ma zapis o piwnicy? Zrób tak jak radzi wyżej w poście #14.

Gość Agata

26 Jul 2022, 22:42

Kupiłam budynek gospodarczy... dawniej oba budynki były "wuja" sąsiad miał przepisane, w umowie wymiary budynku na ziemi, ja kupiłam od "wuja" na umowie mam wymiary na ziemi

26 Jul 2022, 18:45

3 godziny temu, Gość Agata napisał: Działki są przepisane na własność.  Czy ten budynek z garażem kupiłaś od tego sąsiada z domu z piwnicą? Jak wygląda umowa kupna-sprzedaży? Mówi coś o sposobie użytkowania piwnicy pod Twoją częścią?

Gość Agata

26 Jul 2022, 15:25

Kupiłam budynek gospodarczy z garażem.... Działki są przepisane na własność. Sąsiad ma kwadrat swojego domu w tym tylko jedna część piwnicy. Moja własność na mapce Budynek gospodarczy i odejmuje część piwnicy którą zajmuję sąsiad. Czyli jak wchodzi do drugoej części ...

Właścicielem budynku, razem z jego częścią podziemną, jest co do zasady właściciel danego gruntu (działki). Tak więc uprzedziłbym sąsiada o zamiarze zajęcia i wyremontowania tej części piwnicy, tak aby mógł spokojnie zabrać swoje rzeczy. Następnie zgłosiłbym się do wydziału ...

26 Jul 2022, 13:47

2 godziny temu, Gość Agata napisał: Kupiłam budynek gospodarczy z garażem. A działka, na której stoją te budowle - jak wygląda i czyją jest własnością?

Gość Agata

26 Jul 2022, 10:58

Kupiłam budynek gospodarczy z garażem. Budynek jedną ścianą jest połączony z domem sąsiada (dom przerobiony z dawnego chlewa). Sąsiad ma jedną część piwnicę pod swoim budynkiem i drugą (przechodnią) część pod moim budynkiem gospodarczym. Na mapkach przedstawiony jest obrys ...

Gość herrman

22 Jun 2010, 10:25

A co w przypadku, gdy chce się rozbudować już istniejący dom, który stoi 2m od granicy (z ulicą) i chce się dobudować na zewnątrz klatkę schodową, czyli nie tylko w górę?.

03 Nov 2009, 10:05

Ten kilkucentymetrowy pasek gruntu można traktować jako służebność gruntową i formalnie nie ma przeszkód do wykonania ocieplenia. Warto jednak uzyskać pisemną zgodę sąsiada, gdyż w razie np. zmiany właściciela uniknie się potencjalnego konfliktu.

Gość Gość

02 Nov 2009, 13:47

Podpisalam umowę przedwstępną na działkę 500m2 ,dom stoi na granicy działki z sąsiadem.tzn. granica biegnie w miejscu gdzie kończy się budynek, właściciel zgodził się żebym ociepliła dom w przyszlym roku korzystając z jego działki,tylko czy mozna ocieplić zgodnie z prawem?Bo ...

Gość ELKA

17 Jul 2009, 14:47

PRAWO PRAWEM , A I TAK URZEDNIK DECYDUJE O WSZYSTKIM -----I INTERPRETUJE TAK JAK MU PASUJE ! CZY JEST JAKIS SPOSOB NA LENIWYCH URZEDASOW , ODSYLACYCH INWESTORA W NIESKONCZONOSC PO KOLEJNE "WYMYSLANE'' JUZ PAPIERY --PO TO BY ZYSKAC NA CZASIE I PRZECIAGNAC CALA PROCEDURE ?

13 Jul 2009, 11:05

Zgoda sąsiada nie jest wystarczająca, aby zmniejszyć przepisową odległość od granicy działki. Jedynie w przypadku skierowania w tę stronę ściany bez otworów okiennych odległość może byc zmniejszona do 3 m.

09 Jul 2009, 20:22

Cytat poradżcie,czy moge za swoje pieniądze wybudowac dom na działce syna?On sie na to oczywiście godzi i chciałabym go wpisać jako współinwestora. Dom będzie własnością syna, a urząd skarbowy zapyta skąd na niego miał środki.

Gość gawbasia

09 Jul 2009, 19:19

poradżcie,czy moge za swoje pieniądze wybudowac dom na działce syna?On sie na to oczywiście godzi i chciałabym go wpisać jako współinwestora.

Gość laik

09 Jul 2009, 17:05

oczywiście, nabudować jeden dom na drugim...po to ma się własną działkę by mieć trochę przestrzeni i swobody a firanki nie mają tu nic do rzeczy

Gość Ekspert

09 Jul 2009, 16:49

Przepisy te nie są bazowane na żadnych reczywistych przesłankach. Jest to typowa radosna twórczość aroganckich pseudo-specjalistów. Szczególnie ostatni wariant (ten o 5,5 i 3 m) udowadnia, że poprzednie zakazo-nakazy są bez uzsadnienia. Amatorzy bełkoczą o dostępie dla strażaków ...

Gość WG

09 Jul 2009, 13:17

Może ktoś napisać co zrobić jeśli działka jest 40cm za krótka i czy można za zgodą sąsiada zmniejszyć odległość od jego granicy o te 40cm (nie 4m tylko 3.60) Czy zgoda sąsiada może wspomóc tę zmianę z pozwoleniem na budowę Będę wdzięczny za podpowiedź

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!