Budujemy Dom

Wymieniamy drzwi wewnętrzne - krok po kroku

Artykuł na: 9-16 minut

Drzwi wewnętrzne nie tylko pozwalają zachować prywatność i wyciszają pomieszczenia, ale także są istotnym elementem wystroju wnętrz. Jeśli po latach użytkowania nie wyglądają już zbyt estetycznie lub uległy uszkodzeniu, warto wymienić je na nowe. Takie przedsięwzięcie to też okazja do przearanżowania wnętrz.

Wymieniamy drzwi wewnętrzne - krok po kroku

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

 • Jak wymienić drzwi wewnętrzne, kiedy chcemy zostawić starą ościeżnicę?
 • Jakie drzwi wewnętrzne możemy zamontować?
 • Jak zdemontować starą ościeżnicę i osadzić nową?
 • Czy możemy, podczas wymiany drzwi, przearanżować wnętrze?
 • Ile zapłacimy za demontaż i montaż drzwi wewnętrznych?

Stopień skomplikowania prac przy wymianie drzwi zależy od zakresu remontu. Najłatwiej zawiesić nowe skrzydło, pozostawiając starą ościeżnicę. Nieco bardziej pracochłonne jest dodatkowe odnowienie tego elementu. Najczęściej jednak taka kosmetyka nie wystarczy i trzeba wymienić zarówno drzwi, jak i futrynę, co jest już bardziej kłopotliwe. Jeżeli przy okazji będziemy chcieli dokonać większych poprawek – np. ukryć drzwi w ścianie czy wstawić je w zupełnie innym miejscu – musimy się przygotować na poważny remont.

WYMIENIAMY DRZWI WEWNĘTRZNE - ZOSTAWIAMY OŚCIEŻNICĘ

Pierwszy przypadek, czyli zawieszenie nowego skrzydła na starej ościeżnicy, w zasadzie nie wymaga komentarza. Prace ograniczają się do zdjęcia starych drzwi i założenia nowych na zawiasy. Oczywiście trzeba uprzednio ustalić, czy ościeżnica ma znormalizowane wymiary i typowy rozstaw zawiasów, a także to, czy klamka w nowym skrzydle jest na takiej samej wysokości, jak w starym.

Takie rozwiązanie nie jest stosowane zbyt często, ponieważ po latach użytkowania niezbyt atrakcyjnie wygląda nie tylko skrzydło, ale także ościeżnica. Można je jednak rozważyć wtedy, gdy drzwi uległy uszkodzeniu lub chcemy zmienić ich funkcjonalność, np. zamienić pełne na oszklone, a jednocześnie zależy nam na ograniczeniu kosztów.

Inną propozycją dla inwestorów dysponujących ograniczonym budżetem lub tych, którzy po prostu nie mają ochoty na większy remont, jest zamocowanie na niezbyt estetycznie prezentującej się futrynie specjalnej nakładki maskującej. Montuje się ją przy pomocy pianki montażowej – po odkręceniu lub odcięciu starych zawiasów. Dobierając ten element trzeba oczywiście dopasować go kolorystycznie do skrzydła.

Uwaga! Nakładki zmniejszają szerokość przejścia o ok. 3 cm, a także wysuwają płaszczyznę drzwi o ok. 5 cm od lica ściany po stronie zawiasów.

Osłonięcie starej ościeżnicy za pomocą specjalnej nakładki - schemat
Osłonięcie starej ościeżnicy za pomocą specjalnej nakładki. Element ten zmniejszy szerokość przejścia (s) o ok. 3 cm, a wysokość (h) o ok. 1,5 cm. (fot. Invado)

WYMIENIAMY DRZWI WEWNĘTRZNE - WYBIERAMY NOWE DRZWI

Większość inwestorów nie wybiera półśrodków, ale decyduje się na wstawienie drzwi w komplecie z ościeżnicą. Dobierając je warto dokładnie rozeznać się w aktualnej ofercie rynkowej. Oferowane obecnie drzwi mają bowiem zupełnie inną stylistykę niż te sprzedawane przed dekadami.

Nie zmieniło się jedno – najpopularniejszym materiałem, z jakiego są produkowane, wciąż jest drewno – lite i klejone warstwowo oraz płyty drewnopochodne. Modne są skrzydła z przeszkleniami, pozwalające doświetlić pomieszczenie. Trzeba jednak pamiętać, że takie modele gorzej izolują przed hałasem. Ze względu na sposób otwierania, drzwi dzielą się na:

 • rozwieralne – to najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny typ. Skrzydło, zawieszone na 2 lub 3 zawiasach, otwiera się po naciśnięciu klamki – na prawą lub lewą stronę;
Drzwi rozwieralne z ukrytymi zawiasami, zlicowane ze ścianą
Drzwi rozwieralne z ukrytymi zawiasami, zlicowane ze ścianą. (fot. Eclisse)
Modne obecnie wrota z przeszkleniami pozwalają doświetlić pomieszczenie
Modne obecnie wrota z przeszkleniami pozwalają doświetlić pomieszczenie. (fot. Invado)
 • dwuskrzydłowe – otwierają się na dwie strony. Są bardziej reprezentacyjne od modeli jednoskrzydłowych, dobrze prezentują się zwłaszcza w większych pomieszczeniach, np. w salonie;
Drzwi dwuskrzydłowe najlepiej sprawdzają się w dużych, reprezentacyjnych pomieszczeniach, np. w salonie
Drzwi dwuskrzydłowe najlepiej sprawdzają się w dużych, reprezentacyjnych pomieszczeniach, np. w salonie. (fot. Drew-Holtz)
 • wahadłowe – dzięki specjalnym zawiasom, można je otwierać zarówno przez pchnięcie, jak i pociągnięcie. Nie są stosowane zbyt często, ale dobrze sprawdzają się np. w łazienkach, gdzie ze względów bezpieczeństwa nie można założyć drzwi otwieranych do środka pomieszczenia, a zwykłe modele otwierane na zewnątrz utrudniają komunikację (np. wąski korytarz);

 • przesuwne – jedno lub dwa skrzydła są podwieszone do prowadnicy, zamontowanej na górze otworu drzwiowego, a po otwarciu zachodzą na ścianę. Modele przesuwne dostępne są też w zestawie z kasetą, którą chowa się w ścianie (patrz ramka Nowa aranżacja). Podobnie jak wahadłowe, stosuje się je tam, gdzie brakuje miejsca na ruch skrzydeł;
Modele przesuwne warto zastosować tam, gdzie brakuje miejsca na ruch skrzydeł
Modele przesuwne warto zastosować tam, gdzie brakuje miejsca na ruch skrzydeł. (fot. Eclisse)
 • harmonijkowe – składają się z wąskich, podłużnych paneli zawieszonych na szynie, połączonych ze sobą elastycznymi przegubami z tworzywa sztucznego. To kolejna propozycja do mniej ustawnych pomieszczeń;

 • składane – działają na podobnej zasadzie jak harmonijkowe, ale składają się tylko z dwóch lub trzech segmentów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Dobór wielkości i sposobu otwierania drzwi

W domu możemy zamontować zarówno drzwi otwierane na zewnątrz jak i do środka. Kiedy jednak powinniśmy zdecydować się na konkretny ich rodzaj i jakie powinny być ich wymiary?

Zobacz, jak zamontować w ścianie kasetę drzwi przesuwnych

WYMIENIAMY DRZWI WEWNĘTRZNE - MONTUJEMY

Po wybraniu drzwi możemy przystąpić do ich montażu. Odbywa się on w dwóch etapach – w pierwszym trzeba zdemontować ościeżnicę, w drugim osadzić nową ramę i skrzydło drzwiowe.

WYMIENIAMY DRZWI WEWNĘTRZNE - DEMONTAŻ OŚCIEŻNICY

Najłatwiej usunąć ramę wykonaną z drewna. Prace ograniczają się do wycięcia piłą kawałków profili bocznych i górnego, a następnie oderwaniu pozostałych części. Zdecydowanie więcej zachodu jest z usunięciem ościeżnicy metalowej, która zabetonowana jest w ścianie.

Pierwsze rozwiązanie, które często przychodzi do głowy, czyli jej wykucie, nie jest zalecane. Nie dość bowiem, że jest pracochłonne, to może także skutkować uszkodzeniem ściany. Lepszym rozwiązaniem jest wycięcie ramy przy pomocy szlifierki kątowej. Podczas prac trzeba dokładnie wymierzyć szerokość nowego otworu – powinien on być dostosowany do wymiaru zewnętrznego nowej ościeżnicy, z uwzględnieniem szczeliny montażowej o szerokości 1–1,5 cm z każdej strony.

Po usunięciu ramy ościeże należy wyrównać, np. za pomocą kleju gipsowego. Jeżeli otwór trzeba zmniejszyć, można to zrobić przy pomocy pasków wyciętych z płyty gipsowo-kartonowej i przyklejonych nawet w kilku warstwach przy użyciu kleju gipsowego.

WYMIENIAMY DRZWI WEWNĘTRZNE - MONTAŻ OŚCIEŻNICY I DRZWI

Na tym etapie należy postępować zgodnie z instrukcją producenta drzwi. Sposób montażu ościeżnicy i drzwi różni się bowiem w zależności od tego, z jakiego materiału wykonane są skrzydła.

Popularne lekkie modele płycinowe osadzane są zazwyczaj jedynie na piankę montażową. Prace zaczyna się od sprawdzenia wymiarów ościeża i ewentualnego skrócenia ramy, aby dopasować ją do otworu drzwiowego. Ościeżnicę należy przenosić w pozycji pionowej, zwracając uwagę na to, aby nie nastąpiło rozchylenie jej dolnych końców. Po wstawieniu ramy do otworu, trzeba ją zablokować za pomocą drewnianych klinów.

Kolejnym krokiem jest wstawienie trzech regulowanych rozpórek – na wysokościach ok. 180, 110 i 30 cm – i sprawdzenie długą poziomicą, czy boki ramy są równe. Jeżeli ościeżnica trzyma pion i poziom, przystępujemy do piankowania, pamiętając, by niskoprężna pianka montażowa dokładnie wypełniła szczelinę między ramą a ścianą. Po stwardnieniu pianki, odcinamy jej nadmiar ostrym nożem.

Kolejnym krokiem jest przyklejenie klejem listew maskujących. Czas na zawieszenie skrzydła i ewentualne wyregulowanie zawiasów. Na końcu mocujemy klamkę i szyldy ozdobne, a szczeliny między opaską a ścianą wypełniamy masą akrylową.

Uwaga! W przypadku montowania skrzydeł cięższych, np. z litego drewna, oprócz pianki trzeba dodatkowo zastosować kołki rozporowe. Wymaga to wywiercenia otworów w ościeżnicy (ich liczbę określa producent), zamocowania odpowiednio długich kołków i osłonięcia ich ozdobnymi zaślepkami.

Osadzenie nowych drzwi zaczyna się od wpasowania ramy do otworu i zablokowania jej za pomocą drewnianych klinów
a) (fot. Porta)
Kolejnym krokiem jest wstawienie rozpórek, dokładne wypoziomowanie ościeżnicy i wypełnienie pianką szczeliny między ramą a ścianą
b) (fot. Fotolia)
Po zawieszeniu skrzydła drzwiowego, należy przykleić listwy maskujące, zamontować klamkę i wyregulować zawiasy
c) (fot. Porta)
Drzwi są gotowe do użytku
 d) (fot. Porta)
Osadzenie nowych drzwi zaczyna się od wpasowania ramy do otworu i zablokowania jej za pomocą drewnianych klinów (a). Kolejnym krokiem jest wstawienie rozpórek, dokładne wypoziomowanie ościeżnicy i wypełnienie pianką szczeliny między ramą a ścianą (b). Po zawieszeniu skrzydła drzwiowego, należy przykleić listwy maskujące, zamontować klamkę i wyregulować zawiasy (c). Drzwi są gotowe do użytku (d).

WYMIENIAMY DRZWI WEWNĘTRZNE - ILE ZA TO ZAPŁACIMY?

Koszt nakładki maskującej na ościeżnicę to 300–600 zł – w zależności od rozmiarów i rodzaju okleiny. Najtańsze drzwi kupimy już za ok. 100 zł, drugie tyle pochłonie ościeżnica. Pamiętajmy jednak, że do tych kwot trzeba doliczyć wydatki na klamkę i szyld. Droższe modele drzwi wewnętrznych kosztują kilkaset i więcej zł.

Choć wymiana drzwi nie jest zbyt skomplikowana i wielu inwestorów podejmuje się zrobić to samodzielnie, warto rozważyć ich zakup wraz z usługą wymiany. Dzięki temu zapłacimy za produkt 8, a nie 23% podatku VAT – jak przy kupnie samych drzwi. Co więcej, w koszt montażu wliczone są też koszty transportu, a niektórzy producenci oferują przedłużoną gwarancję, jeśli wymianę przeprowadzi autoryzowana firma.

Montaż drzwi wewnętrznych
Kupując drzwi z montażem, zapłacimy 8, zamiast 23% podatku VAT. (fot. Classen)

Nowa aranżacja

Wymiana drzwi jest dobrą okazją do przearanżowania wnętrz. Jedną z częściej przeprowadzanych zmian jest zastąpienie drzwi zwykłych przesuwnymi. Najbardziej popularne rozwiązanie polega na przytwierdzeniu do ściany prowadnicy, po której przesuwa się jedno lub dwa skrzydła. Takie modele zajmują mniej miejsca niż rozwierane, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się w małych pomieszczeniach czy w wąskich korytarzach. Niestety, w tym wariancie w pobliżu drzwi nie da się ustawić żadnych mebli.

Dlatego warto rozważyć zamontowanie drzwi przesuwnych chowających się w ścianie. Są sprzedawane w komplecie z kasetą, której osadzenie wymaga wykucia w przegrodzie otworu. Jest to dość pracochłonne, ale w efekcie uzyskamy bardzo wygodną, nowoczesną i efektownie wyglądającą konstrukcję.

Przy modernizacji pomieszczeń często dokonujemy też nowego podziału powierzchni, co może się wiązać z wstawieniem drzwi w innym miejscu, niż były dotychczas. W takim przypadku pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy przegroda, w której planujemy drzwi, jest nośna czy działowa. Wykonywanie otworów w ścianie nośnej wymaga ekspertyzy konstruktora. W razie pozytywnej decyzji, określi on sposób wykonania i przekrój nadproża. Stalowy lub żelbetowy element umieszcza się w poziomej bruździe, powyżej planowanego otworu na drzwi. Dopiero po osadzeniu w niej belki, można przystąpić do wykucia otworu drzwiowego.

Sposób wykonania otworu drzwiowego w ścianie działowej zależy od tego, z jakiego materiału wzniesiona jest przegroda. W przypadku betonu komórkowego i lekkich odmian bloczków ceramicznych, otwór można wyciąć za pomocą szlifierki kątowej z tarczą diamentową. Ścianę z cegły – po wstępnym rozkuciu – rozbiera się cegła po cegle.

Uwaga! Szerokość i wysokość otworu należy dostosować do wymiarów ościeżnicy, z uwzględnieniem warstwy tynku wyrównującego i szczeliny montażowej.

Aby zapobiec pojawieniu się ewentualnych pęknięć tynku wokół drzwi i odkształceniu ościeżnicy, u góry takiego otworu należy utworzyć zbrojone nadproże. Element o grubości ok. 5 cm otrzymamy układając 2–3 pręty zbrojeniowe średnicy 8–10 mm i zalewając je betonem w deskowaniu lub wstawiając wcześniej przygotowany żelbetowy element.

Schemat ustawienia profili przy osadzeniu drzwi w ścianie g-k.
Schemat ustawienia profili przy osadzeniu drzwi w ścianie g-k. Montaż wymaga wstawienia w miejscu, gdzie będzie ościeżnica, profili wzmocnionych z grubszej blachy o symbolu UA, sięgających do sufitu. Przy mocowaniu płyt g-k nie można łączyć ich w miejscu, gdzie przebiega ten profil (spoina szpachlowa będzie pękać), lecz należy wyciąć ją w w kształcie litery L tak, aby styk wypadał w nadprożu w odległości co najmniej 20 cm od brzegu otworu drzwiowego.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Assa Abloy

aktualizacja: 2018-12-19

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

13 minut temu, MrTomo napisał: A widzisz, czyli się zgadza! Dobra ekipa = dobry montaż W końcu stare fachmany, parędziesiąt lat w budownictwie...    beczkę soli na budowach zeżarli...

retrofood

31 Gru 2018, 17:57

23 minuty temu, retrofood napisał: W mieszkaniu wszystkie drzwi wstawialiśmy we dwóch ze szwagrem. Zewnętrzne również. I nie ma bata, pięć lat minęło, wszystko jest na cycuś. A widzisz, czyli się zgadza! Dobra ekipa = dobry montaż

MrTomo

31 Gru 2018, 17:42

17 minut temu, rower napisał: Inka ma rację  Niekoniecznie. Tak się składa, że pod nosem mam producenta drzwi, który zaopatruje większość dużych sieci w Polsce. I mam u nich szukać ekipy montażowej? Oni nie mają żadnej!  A bezpośrednio w firmie bywają ...

retrofood

31 Gru 2018, 17:18

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER Nagrzewnica i osuszacz to uniwersalny, prosty w obsłudze i bardzo kompaktowy zestaw urządzeń włoskiej marki MASTER, który usprawni prace ...
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości.
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości. Najważniejsze targowe wydarzenie 2019 roku zbliża się już wielkimi krokami. Co tym razem zobaczymy w Poznaniu, podczas targów BUDMA? Czego ...
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 r. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego Gdańska, jednego z pierwszych tego typu ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".