Budujemy Dom

Rozbudowa instalacji - przewody z miedzi czy aluminium?

Artykuł na: 6-9 minut
Rozbudowa instalacji - przewody z miedzi czy aluminium?

Co kilkanaście lat trzeba się liczyć z gruntownym remontem instalacji elektrycznej. Jeśli stare gniazda wychodzą ze ścian, są poobtłukiwane i zniszczone, a w domu nie sposób się obyć bez przedłużaczy i rozgałęziaczy, to znak, że przyszedł czas na zmiany.

Prawie zawsze w ramach remontu wymienia się widoczny osprzęt – łączniki oświetleniowe i gniazda. Stare, pożółkłe i brudne tworzywo, z którego są wykonane, jest po prostu nieestetyczne. Niejednokrotnie są one też uszkodzone (np. wychodzące przy wyciąganiu wtyczki gniazda). A poza tym wymiana jest dość łatwa i tania.

Zanim wybierzemy nowy osprzęt, sprawdźmy, czy w ramach danego wzoru producenta, będziemy mogli kupić wszystkie potrzebne rodzaje łączników, ewentualnie czy brakujące da się zastąpić innymi w podobnym stylu. Gdy zechcemy zastosować mniej typowe elementy, np. gniazda chowane w podłodze lub przyciski do sterowania roletami, to nasz wybór może być bardzo ograniczony.

Rozbudowujemy instalację

Praktycznie w każdym domu wybudowanym kilkanaście lat temu obecnie jest zbyt mało gniazd. Przede wszystkim dlatego, że sprzętów elektrycznych wciąż przybywa. Niedostatki instalacji chyba najbardziej odczuwamy w kuchni, gdzie często nawet w prawie nowych domach brakuje gniazd do podłączenia zmywarki, kuchenki mikrofalowej, ekspresu do kawy itp.

Na ile kłopotliwa będzie rozbudowa, zależy od rodzaju przewodów ułożonych w ścianach i tego, na ile są obecnie obciążone. Jeśli chcemy zastosować urządzenia dużej mocy – przede wszystkim przepływowe elektryczne ogrzewacze wody i kuchenkę elektryczną – najpierw poprośmy elektryka o oszacowanie, jakie będzie całkowite zapotrzebowanie na moc elektryczną i sprawdzenie, czy nasze przyłącze energetyczne mu podoła. Przy tego rodzaju zmianach konieczne jest zwykle zwiększenie przydziału mocy przez zakład energetyczny.

Rozbudowa instalacji elektrycznej z miedzi

Obecny standard w przypadku gniazd to przewody miedziane, trójżyłowe, o przekroju 2,5 mm2. Tak układa się instalacje mniej więcej od 20 lat. Przyjmuje się, że obwód z przewodów miedzianych 3 × 2,5 mm2, może tworzyć nawet 10 gniazd. Zwykle da się więc dodać jeszcze po 2–3 gniazda do poszczególnych obwodów. Nowe gniazdo można umieścić pomiędzy istniejącymi albo od ostatniego gniazda poprowadzić kawałek przewodu dla kolejnego gniazda. Taka rozbudowa nie jest trudna.

Wszelkie połączenia to zawsze krytyczny element instalacji, dlatego dopilnujmy ich starannego wykonania (fot. Wago Elwag)

Rozbudowa instalacji elektrycznej z aluminium

W starych instalacjach powszechnie stosowano przewody aluminiowe, dwużyłowe, nierzadko o niewielkim przekroju, np. 1,5 mm2. To efekt szukania oszczędności, bo aluminium jest tańsze niż miedź, ale jest też gorszym przewodnikiem prądu, utlenia się powierzchniowo, a cienkie druty aluminiowe łatwo się łamią. Dlatego obecnie stosuje się przewody aluminiowe tylko o dużym przekroju (przynajmniej 10 mm2).

Ponadto w wyniku zmian temperatury, połączenia żył w zaciskach ulegają poluzowaniu (tzw. płynięcie żył), pogarszając styk elektryczny. Z kolei takie luźne połączenie stawia duży opór przepływowi prądu i mocno się nagrzewa.

Generalnie takie przewody należałoby wymienić na nowe, miedziane. Niestety modernizacja obejmująca cały dom to naprawdę duży kłopot dla mieszkańców. Dlatego często pozostawia się stare przewody aluminiowe w pokojach, a zupełnie nową instalację miedzianą układa w łazienkach, pralniach, kuchniach, czyli pomieszczeniach, w których ryzyko porażenia prądem jest większe.

Remont kuchni lub łazienki prawie zawsze wiąże się z usunięciem starych okładzin ściennych i ułożeniem nowych płytek ceramicznych. To świetna okazja, by w ścianach poprowadzić też nowe przewody. I tak czekają nas brudne prace, związane z dużą „produkcją” pyłu i gruzu. Stare przewody warto usuwać tylko wówczas, gdy nowe mają biec w tych samych miejscach.

Jeśli zaś i tak planujemy dla nich nowe trasy, to stare przewody wystarczy jedynie odciąć od zasilania i pozostawić w ścianach. Warto rozważyć ułożenie nowych przewodów w rurkach z tworzywa sztucznego, ukrytych w bruzdach ściennych. W razie np. przypadkowego uszkodzenia, przewód można wówczas wymienić bez niszczenia okładziny (najczęściej skuwania płytek).

W pokojach mieszkalnych, jeśli układamy przewody, mamy najczęściej dwie możliwości.

Wycięcie wąskich bruzd w tynku

Przypodłogowe listwy i korytka to najłatwiejszy sposób ukrycia nowych przewodów (fot. Decora)

W bruzdach układa się przewody, a następnie zatynkowuje bruzdy. Niestety, ta metoda jest bardzo brudna (powstaje dużo drobnego, nieprzyjemnego pyłu) i dość pracochłonna, a więc i kosztowna.

Uwaga! Przewody musi pokrywać przynajmniej 0,5 cm tynku. Chodzi przede wszystkim o względy bezpieczeństwa, ale poza tym, gdy tynk na przewodach jest zbyt cienki, w miejscu ich przebiegu uwidaczniają się ciemne linie.

Ułożenie przewodów w listwach przypodłogowych, korytkach itp.

Wykorzystując elementy maskujące, można ułożyć nowe przewody łatwiej, szybciej i znacznie czyściej, niż w poprzednim wariancie. Jednak ostateczny efekt estetyczny jest wątpliwy. Dlatego nigdy nie była to metoda powszechnie stosowana we wnętrzach mieszkalnych, za to jest popularna w garażach, pomieszczeniach gospodarczych, garderobach.

Do ukrycia nowych przewodów w pokojach świetnie nadają się za to ścianki szkieletowe i sufity podwieszane.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2018-12-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER Nagrzewnica i osuszacz to uniwersalny, prosty w obsłudze i bardzo kompaktowy zestaw urządzeń włoskiej marki MASTER, który usprawni prace ...
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości.
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości. Najważniejsze targowe wydarzenie 2019 roku zbliża się już wielkimi krokami. Co tym razem zobaczymy w Poznaniu, podczas targów BUDMA? Czego ...
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 r. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego Gdańska, jednego z pierwszych tego typu ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".