Budujemy Dom

Remont komina z pełnej cegły ceramicznej za 2500 zł

Artykuł na: 4-5 minut

W 2011 r., kiedy musiałam kolejny raz wymienić dwufunkcyjny kocioł gazowy, zleciłam modernizację komina. Po sprawdzeniu, że przekrój kanału spalinowego na to pozwala, instalator kotła zdecydował o wprowadzeniu do kanału rur ze stali kwasoodpornej. Jednak miał z tym problem... - mówi Gosia, Czytelniczka Budujemy Dom, która komin użytkuje od 1978 r.

Remont komina z pełnej cegły ceramicznej za 2500 zł

Parametry domu: powierzchnia 110 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem. Ogrzewany dwufunkcyjnym kotłem na gaz z sieci. Wentylacja grawitacyjna.

Komin:

  • Jednowarstwowy, wymurowany sposobem tradycyjnym z pełnej cegły ceramicznej, otynkowany. 
  • Wysokość 7,40 m. 
  • Kanały – spalinowy o przekroju 240 × 340 mm; 3 wentylacyjne 140 × 140 mm. W 2011 r. kanał spalinowy zaopatrzono we wkład ze stali kwasoodpornej o średnicy 120 mm. 
  • Lokalizacja – wewnątrz budynku.

Decyzja: dom postawili, w 1954 r., rodzice mojego zmarłego męża. Zaopatrzyli go wtedy w komin, włączony do konstrukcji budynku, który wymurowali z pełnej cegły. Przez lata dom ogrzewali grzejnikami elektrycznymi.

Dopiero w 1978 r., wspólnie z mężem, zleciliśmy wykonanie instalacji c.o. w całym domu i do kanału spalinowego podłączyliśmy pierwszy kocioł gazowy. A potem następny i następny. Wykonawcy nie włożyli do kanału żadnego wkładu, więc przez lata zbierała się w nim skroplona para wodna. Skutki tego dopiekły mi po śmierci męża – na i przy kominie pojawiły się wyraźne mokre wykwity.

W 2011 r., kiedy musiałam kolejny raz wymienić dwufunkcyjny kocioł gazowy, zleciłam modernizację komina. Po sprawdzeniu, że przekrój kanału spalinowego na to pozwala, instalator kotła zdecydował o wprowadzeniu do kanału rur ze stali kwasoodpornej. Jednak miał z tym problem, ponieważ komin ma załamanie 2 razy po 45° tuż nad stropem nad parterem. Na szczęście, po wykuciu otworu w tym "kolanku", dostał się do przewodu spalinowego i mógł wprowadzić do niego wkład ze stali.

Remont komina - rady i przestrogi:

Kratka wentylacyjna i kanał wentylacyjny w kuchni
Kratka wentylacyjna i kanał wentylacyjny w kuchni

Fachowiec od kotła wprowadził do komina proste i sztywne odcinki rury, a na załomie kanału połączył je sztywnymi kolanami w taki sposób, żeby skropliny spływały w dół, w kierunku kotła.

W dole komina zamontował rurkę, odprowadzającą skropliny do wolno stojącego zbiornika, bo w tym miejscu nie ma dostępu do rur kanalizacyjnych. Rzeczywiście spływa do niego kroplami trochę wody. Od góry zabezpieczył wkład daszkiem ze stali. Dzięki wprowadzeniu stalowego wkładu, ustało zamakanie murów.

Podczas budowy domu, komin został starannie wymurowany z solidnej cegły, która przetrwała do dziś, nawet w kontakcie ze skroplinami. Uszkodzeniu uległ jedynie fragment komina, wystający ponad dachem, na którym odpadł tynk, zlasowało się kilka fragmentów cegieł i wykruszyła część spoin.

Po włożeniu do kanału wkładu stalowego, znajomy murarz uzupełnił braki na cegłach i w spoinach, a potem otynkował komin nad dachem od nowa. Na kominie wykonał obróbki blacharskie i tzw. czapę, chroniącą jego wylot. Nie zdjął ceramicznych rur, umocowanych wiele lat wcześniej nad dwoma kanałami wentylacyjnymi, ponieważ dobrze zapobiegają one cofaniu się ciągu.

Kiedy ponownie nastąpi destrukcja tej części komina, wymuruję go z cegły klinkierowej, żeby wyglądał ładniej niż obecnie. Wewnątrz domu murarz bardzo starannie zamurował otwór na zagięciu komina. Znowu jest on szczelny.

Remont komina - koszty:

  • remont komina około 2500 zł, w tym wkład stalowy 1000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Nadstawki z ceramicznej rury, choć nie wyglądają ładnie, zapobiegają cofaniu się ciągu w kanałach wentylacyjnych

aktualizacja: 2018-12-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER Nagrzewnica i osuszacz to uniwersalny, prosty w obsłudze i bardzo kompaktowy zestaw urządzeń włoskiej marki MASTER, który usprawni prace ...
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości.
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości. Najważniejsze targowe wydarzenie 2019 roku zbliża się już wielkimi krokami. Co tym razem zobaczymy w Poznaniu, podczas targów BUDMA? Czego ...
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 r. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego Gdańska, jednego z pierwszych tego typu ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".