Budujemy Dom

Remont komina murowanego z wkładem azbestowym

Artykuł na: 4-5 minut

Ujście komina znajduje się blisko kalenicy, zatem tylko krótki fragment wystaje ponad połacią dachu. Mimo to jego zewnętrzna część uległa zniszczeniu. Pokruszyła się czapa, bo nie została przykryta blachą, tynk odpadł kawałkami, wskutek czego cegły chłonęły wodę opadową i ulegały powolnej destrukcji, aż do linii obróbki blacharskiej - mówi Leszek, Czytelnik Budujemy Dom, który komin użytkuje od 1991 r.

Remont komina murowanego z wkładem azbestowym

Parametry domu: murowany o pow. 300 m2, trzykondygnacyjny. Ogrzewany kotłem na gaz z sieci, żeliwnym wkładem kominkowym i drewnem. Wentylacja grawitacyjna.

Komin:

 • Duży, wymurowany z pełnej cegły ceramicznej, ponad dachem najpierw otynkowany, obecnie obłożony cegłą klinkierową. Wysokość 8 m. 
 • Kanały – spalinowy 220 × 220 mm do kotła gazowego, dymowy 220 × 220 mm obsługujący kominek, zapasowy dymowy 220 × 220 mm (ewentualnie do kotła na paliwa stałe) oraz 2 kanały wentylacyjne, każdy 180 × 180 mm. Oddzielnie kanał odpowietrzający instalację kanalizacji. 
 • Lokalizacja – w centrum budynku.

Decyzja: kiedy wznosiłem dom, wszystkie budynki jednorodzinne wyposażało się w tradycyjne kominy, murowane z pełnej cegły. Do kanału spalinowego do kotła gazowego, wkładało się wtedy najczęściej rurę azbestowo-cementową, bo w trudnych czasach wkłady ceramiczne i stalowe nie były dostępne w sprzedaży.

Zrobiłem tak więc i ja, choć dziś wolałbym nie mieć tam azbestu. Na szczęście, komin jest szczelny i dobrze zabezpieczony. Komin otynkowałem, także ponad dachem, a jego ujście zabezpieczyłem betonową czapą. Jego podstawową zaletą jest fakt, że… jest tylko jeden, i dzięki temu w dachu jest mniej otworów, a ja oszczędziłem na budowie i obróbce dachowej.

Komin ma też odpowiednią ilość i wielkość kanałów. Celowo dodałem jeden zapasowy kanał dymowy, na wypadek gdybym w przyszłości chciał lub musiał ogrzewać dom węglem lub innym paliwem stałym.

Oprócz głównego komina przez dach wyprowadzono kominek wentylacyjny, odpowietrzający instalację kanalizacji
Oprócz głównego komina przez dach wyprowadzono kominek wentylacyjny, odpowietrzający instalację kanalizacji

Remont komina - rady i przestrogi:

 • Komin ma dobrą lokalizację. Znajduje się w centrum domu, więc jest akumulatorem ciepła od zamkniętego kominka i dodatkowo ogrzewa przylegające do niego pokoje. Ujście komina znajduje się blisko kalenicy, zatem tylko krótki fragment wystaje ponad połacią dachu.

  Mimo to jego zewnętrzna część uległa zniszczeniu. Pokruszyła się czapa, bo nie została przykryta blachą, tynk odpadł kawałkami, wskutek czego cegły chłonęły wodę opadową i ulegały powolnej destrukcji, aż do linii obróbki blacharskiej.
   
  W 2013 r., podczas zmiany pokrycia na dachu z płyt Onduline na blachodachówkę, zleciłem murarzom rozebranie końcówki komina do "zdrowej" tkanki, a następnie odbudowanie jej, w identycznym układzie, z cegły klinkierowej. Nie widziałem potrzeby wyjmowania wkładu azbestowego, bo wcześniej został dobrze zabezpieczony. Prace remontowe – dotyczące komina – trwały 2 dni.
   
 • Warto zapewnić wygodny dostęp do komina. Wyłaz dachowy umieściłem tuż obok niego, a na strychu przygotowałem stabilną drabinę, wiedząc, że będzie używana przez wiele lat. Dbam o regularne czyszczenie kanału dymowego z sadzy i tzw. substancji szklistej. Raz w roku robi to kominiarz, a pomiędzy jego wizytami – sam wchodzę na dach. Kiedy trzeba, zestaw kominiarski pożyczam od sąsiadów.

  Każdy kanał ma łatwo dostępne wyczystki i zaglądam do nich kontrolnie. Tylko w tej przy kanale dymowym z kominkiem zbiera się trochę sadzy. Czyszczę ją na bieżąco.

Remont komina - koszty:

 • remont komina – cegła klinkierowa 700 zł; 
 • robocizna i obróbka blacharska 450 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Podczas remontu dachu, rozebrano zniszczony fragment komina, odbudowano go z cegły klinkierowej i ułożono nowe obróbki blacharskie

aktualizacja: 2018-12-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER Nagrzewnica i osuszacz to uniwersalny, prosty w obsłudze i bardzo kompaktowy zestaw urządzeń włoskiej marki MASTER, który usprawni prace ...
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości.
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości. Najważniejsze targowe wydarzenie 2019 roku zbliża się już wielkimi krokami. Co tym razem zobaczymy w Poznaniu, podczas targów BUDMA? Czego ...
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 r. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego Gdańska, jednego z pierwszych tego typu ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".