Budujemy Dom

Remont ogrodzenia murowanego

Artykuł na: 4-5 minut

Z czasem każde ogrodzenie w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, nawet po kilku, kilkunastu latach od wybudowania może wymagać remontu.  Podpowiadamy, jak wykonać impregnację muru, naprawić podmurówkę betonową oraz poprawnie przykleić daszki ogrodzeniowe.

Remont ogrodzenia murowanego

Powszechnym problemem są białe wykwity na ogrodzeniach z cegły klinkierowej. Ich usuwanie należy rozpocząć od szczotkowania cegieł na sucho. Potem mur trzeba zmyć ciepłą wodą przy użyciu myjki ciśnieniowej. Jeśli nalot nie zostanie całkowicie zmyty, można zastosować specjalny preparat do usuwania tego typu wykwitów

Remont ogrodzenia murowanego - impregnacja

Materiały, z których muruje się ogrodzenia, mają różną trwałość. Oczywiście najsolidniejszy jest kamień – nie trzeba go impregnować, z upływem lat nabiera charakteru. Mury z piaskowca i wapienia (kamieni porowatych) warto jednak zabezpieczyć odpowiednim środkiem, bo w miejscach zacienionych szybko porastają glonami.Impregnacja ogranicza wchłanianie wody, zmniejsza podatność na zabrudzenie i poprawia trwałość materiału.

Na rynku znajdziemy wiele preparatów do impregnacji kamienia, które nakłada się za pomocą pędzla lub natrysku. Zabieg ten możemy przeprowadzić samodzielnie, po dokładnym oczyszczeniu muru i zapoznaniu się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

Cegły klinkierowe są dość trwałe. Nie wymagają impregnacji, gdyż mają bardzo niską nasiąkliwość. Chociaż zaaplikowanie specjalnego impregnatu sprawi, że kolor materiału stanie się intensywniejszy, a powierzchnia odporniejsza na zabrudzenie. Cegły silikatowe(szczególnie łupane) dość łatwo ulegają zabrudzeniu, dlatego należy zabezpieczać je środkiem hydrofobizującym.

Mury z bloczków betonowych zaleca się impregnować, jeśli znajdują się w miejscu, gdzie łatwo mogą ulec zabrudzeniu, np. w sąsiedztwie ruchliwej drogi. Zabezpieczone bloczki łatwo czyści się myjką ciśnieniową.

Remont ogrodzenia murowanego - naprawa podmurówki betonowej

Uszkodzeniom często ulegają podmurówki z betonu wylewanego – beton kruszy się i odpada. W większości przypadków, defekty te powstają na skutek użycia do budowy cokołu nieodpowiedniego betonu lub kruszywa. Niekiedy zbyt płytkie jest też posadowienie murka albo jest on za cienki.

Niewielkie ubytki w podmurówce można wypełnić zaprawą do naprawy konstrukcji betonowych, po uprzednim oczyszczeniu i zagruntowaniu uszkodzonej powierzchni.Nie należy stosować klejów elastycznych do płytek – zupełnie nie nadają się do takich napraw. Prace tego typu warto zlecić ekipie specjalizującej się w budowie ogrodzeń.

Jeżeli ubytki pojawiają się stale, pomimo ich naprawiania, podmurówkę należy rozebrać i zbudować nowe ogrodzenie. Klasyczne cokoły wylewane z betonu zastępuje się dziś przeważnie elementami prefabrykowanymi w postaci betonowych płyt zbrojonych, wysokości 20–30 cm i długości 2–2,5 m. Są szybkie w montażu, względnie tanie i idealnie nadają się do budowy ogrodzeń z przęseł albo siatki.

Jeżeli betonowa podmurówka jest popękana, kruszy się i nie nadaje się do naprawy, trzeba ją usunąć i wybudować ogrodzenie od podstaw Jeżeli betonowa podmurówka jest popękana, kruszy się i nie nadaje się do naprawy, trzeba ją usunąć i wybudować ogrodzenie od podstaw
a) i b) fot. E. Rosłaniec
Można zastosować podmurówkę prefabrykowaną – betonowe płyty zbrojone. Ich powierzchnia często imituje wzór i fakturę cegły bądź kamienia Jeżeli betonowa podmurówka jest popękana, kruszy się i nie nadaje się do naprawy, trzeba ją usunąć i wybudować ogrodzenie od podstaw (a, b).

 

W tym celu można zastosować podmurówkę prefabrykowaną – betonowe płyty zbrojone. Ich powierzchnia często imituje wzór i fakturę cegły bądź kamienia (c)
c) fot. Joniec

Remont ogrodzenia murowanego - przyklejanie daszków

W przypadku ogrodzeń murowanych, problemem bywa również odspajanie się daszków, montowanych na słupkach i podmurówce. Elementy te można z powrotem przytwierdzić klejem mrozoodpornym. Zanim jednak to uczynimy, musimy usunąć pozostałości starego kleju, tak aby daszek mógł dokładnie przylegać do muru. Używa się do tego szlifierki kątowej lub narzędzi ręcznych. Podczas pracy należy uważać, aby nie uszkodzić ogrodzenia.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Röben

aktualizacja: 2018-12-19

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

To też chyba zależy od tego jakie to ogrodzenie mamy, mam betonowe Joniec oj naprawdę już długo i serio uszczerbków nie zauważyłam. pewnie teraz jeszcze lepsze mają wiadomo że to z czasem się udoskonala ciągle.

Gość Ewa Konieczna

11 Sty 2019, 11:57

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER Nagrzewnica i osuszacz to uniwersalny, prosty w obsłudze i bardzo kompaktowy zestaw urządzeń włoskiej marki MASTER, który usprawni prace ...
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości.
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości. Najważniejsze targowe wydarzenie 2019 roku zbliża się już wielkimi krokami. Co tym razem zobaczymy w Poznaniu, podczas targów BUDMA? Czego ...
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 r. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego Gdańska, jednego z pierwszych tego typu ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".