Budujemy Dom

Remont stropu a akustyka

Artykuł na: 4-5 minut

Remontując stare stropy staramy się poprawić ich stan techniczny i funkcjonalność. Najczęściej, przy dużym remoncie, usuwamy ze stropu posadzki i warstwy wypełniające. A w stropie możemy natrafić na różne wypełnienia. Poczynając od najstarszych oryginalnych polep, czyli mieszaniny gliny, sieczki i wapna.

Remont stropu a akustyka

Poprzez później zastosowane wypełnienia z gruzu ceglanego i piasku. Aż do tych, które stosowano w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego stulecia, kiedy to wszystkie materiały były trudno dostępne. Wówczas zasypki wykonywano z żużla, gruzu, odpadów i śmieci pozostających po budowie.

Remontując strop staramy się usunąć wszystkie te stare wypełnienia i zastąpić je nowymi, współczesnymi materiałami. Wybór najczęściej pada na styropian lub wełnę. I wtedy popełniamy pierwszy błąd, nie doceniając praktycznego doświadczenia jakim dysponowali budowlańcy wznoszący nasze domy.

Odpowiednie wypełnienie w stropie zapewnia właściwą izolację akustyczną tej przegrody. Bezkrytyczne usunięcie ciężkich zasypek i zastąpienie ich kilkunastokrotnie lżejszym materiałem, zmniejsza masę powierzchniową stropu pogarszając znacznie jego izolacyjność akustyczną od tzw. dźwięków powietrznych, czyli zwyczajnego hałasu.

Dodatkowo, przy układaniu np. płyt styropianowych trudno jest wykonać szczelnie takie wypełnienie. A szczeliny między belkami i styropianem jeszcze bardziej pogarszają izolacyjność. Dlatego zasadne jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy żebrami (belkami) materiałem sypkim. Może być lżejszy od piasku, czy polepy, ale powinien zapewnić szczelne wypełnienie.

Takim materiałem może być np. Leca® KERAMZYT izolacyjny M o granulacji 4-10 mm lub S o granulacji 0-4 mm. Najlepiej zastosować mieszankę tych dwóch materiałów w proporcji np. 80/20% bądź 70/30%. Dzięki swojej porowatej strukturze keramzytowe kruszywo częściowo pochłania fale dźwiękowe, dlatego może stanowić skuteczną a przy tym lżejszą warstwę wypełniającą.

W stropach międzypiętrowych oprócz izolacji akustycznej od dźwięków powietrznych należy wykonać również izolację od tzw. dźwięków uderzeniowych, czyli spadających na podłogę przedmiotów, stukania butami (np. szpilki) itp. Do jej wykonania można zastosować specjalne płyty z wełny lub styropianu. Można też ułożyć warstwę specjalnego drobnoziarnistego Leca® KERAMZYTU podsypkowego. Celem tego typu izolacji jest rozproszenie i pochłonięcie znaczącej części dźwięków uderzeniowych. Na izolacji układa się jastrychy cementowe lub płyty suchego jastrychu.

Podsumowując. Przy remoncie stropu nie powinno się bezkrytycznie zamieniać jego wypełnienia na przypadkowe materiały. Nowo układane materiały mogą być lżejsze od pierwotnie użytych, ale powinny spełniać odpowiednie funkcje izolacyjne.

Szczegółowe rozwiązania dotyczące budowy i izolacji stropu Kleina dostępne są na stronie: http://leca.pl/rozwiazania/strop-kleina-wersja-podstawowa/

Andrzej Dobrowolski,
kierownik produktu keramzyt Leca®
Rys. Leca®

aktualizacja: 2018-12-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER Nagrzewnica i osuszacz to uniwersalny, prosty w obsłudze i bardzo kompaktowy zestaw urządzeń włoskiej marki MASTER, który usprawni prace ...
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości.
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości. Najważniejsze targowe wydarzenie 2019 roku zbliża się już wielkimi krokami. Co tym razem zobaczymy w Poznaniu, podczas targów BUDMA? Czego ...
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 r. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego Gdańska, jednego z pierwszych tego typu ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".