Budujemy Dom

Najtrudniejsze podczas remontu łazienki było wniesienie na piętro dużego lustra

Artykuł na: 4-5 minut

Co było najtrudniejsze podczas remontu? Wniesienie na piętro... długiego lustra. Nie zdawałam sobie sprawy, że jest ciężkie. O mały włos nie zmieściłoby się na klatce schodowej, jeden róg się ukruszył - Aga, Czytelniczka Budujemy Dom, która łazienkę remontowała w 2015 r.

Najtrudniejsze podczas remontu łazienki było wniesienie na piętro dużego lustra

Zakres remontu i czas jego trwania:

 • przerobienie instalacji wodnej, kanalizacyjnej, grzewczej i elektrycznej; 
 • wykończenie ścian i blatu wodoodpornymi płytami g-k oraz gresem 60 × 60 cm; 
 • wyposażenie łazienki w nową armaturę sanitarną i zabudowę meblową. 
 • czas trwania remontu 5 tygodni.

Łazienka dla dzieci i gości:

 • Wym. 2,1 × 2,75 m. 
 • Woda - czerpana z wodociągu, odprowadzana do kanalizacji. 
 • Wentylacja - grawitacyjna. 
 • Ogrzewanie - drabinka bez grzałki. 
 • Posadzka i ściany - z identycznych płyt gresu, imitujących piaskowiec. 
 • Armatura sanitarna - sedes podtynkowy; umywalka ceramiczna; wanna z akrylu, dł. 1,9 m. 
 • Dodatkowo - pralka. 
 • Baterie - chromowane. 
 • Meble - szafka z lakierowanej płyty MDF, długi blat. 
 • Oświetlenie - reflektorki sufitowe.
Pod blatem z umywalką stoi pralka oraz pojemna zabudowa szafkowa
Pod blatem z umywalką stoi pralka oraz pojemna zabudowa szafkowa. Najtrudniejsze podczas remontu było... wniesienie na piętro dużego lustra.

Decyzja: poprzednio w łazience wanna stała tam, gdzie teraz jest blat, dużo miejsca zajmowała umywalka, sedes i kaloryfer. Było niefunkcjonalnie i ciasno. Dopiero kiedy mąż wyrzucił z niej stare sprzęty, zobaczyłam, że nie jest mała i przy zmianie układu zmieści się w tu pralka. Zależało mi, żeby znajdowała się blisko sypialni - wymarzyłam sobie, że wejdzie pod blat z umywalką. Od razu wydawało mi się, że nowa wanna powinna stanąć prostopadle do poprzedniej, ale wolałam to omówić z architektką wnętrz, którą poprosiłam o projekt.

Wanna w łazience po remoncie
Nową wannę z akrylu zamontowano przy innej ścianie niż poprzednio, a ścianę nad nią ozdobiono motywem fali (wydrukowanym na szkle).

Remont łazienki - rady i przestrogi:

Choć mamy takie same sprzęty co wcześniej, to po zmianie ich ustawienia, jest dużo wygodniej. Blat i zabudowa szafkowa, wykonana przez stolarza na wymiar, są super. Teraz mam dużo miejsca do przechowywania kosmetyków itp. Cieszę się z większej wanny. Ścianę nad nią ozdobiliśmy wydrukowaną na szkle morską falą, która odbija się w wielkim lustrze.

Co było najtrudniejsze podczas remontu? Wniesienie na piętro... długiego lustra. Nie zdawałam sobie sprawy, że jest ciężkie. O mały włos nie zmieściłoby się na klatce schodowej, jeden róg się ukruszył. Na szczęście, zakryliśmy zniszczony narożnik obudową z płyty g-k.

Rada - planując wymiary dużego lustra, trzeba uwzględnić wielkość klatki i możliwości tragarzy. Kolejna - warto samemu sprawdzić szczegóły projektu, m.in. ilość gresu. Nasza projektantka źle ją wyliczyła i musiałam zamówić kolejną partię. Stawałam na głowie, bo gres pochodził z Włoch, w końcu kolega przywiózł go z fabryki swoim samochodem. Remont się przedłużył.

Jeśli chodzi o fototapety, druki na szkle, lustra, zabudowy łazienkowe, to zdecydowanie warto wysyłać przez Internet zapytania ofertowe do kilku firm - ceny potrafią się różnić o kilka tysięcy złotych przy najprostszych rzeczach o takich samych parametrach. Przykładowo zabudowa meblowa łazienki w wycenie zaproponowanej przez projektantkę miała kosztować 4 tysiące, czyli dwa razy tyle, ile zapłaciliśmy naszemu stolarzowi.

Koszty remontu łazienki:

 • 13 000 zł, w tym lustro 950 zł (z dostawą i montażem), zabudowa meblowa 2000 zł, druk na szkle 2500 zł (druk, hartowane i szlifowane szkło optiwhite o grubości 6 mm oraz pomiar i montaż)

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-12-19

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dlatego też nie mamy lustra

Gość fallka

16 Gru 2018, 13:00

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER Nagrzewnica i osuszacz to uniwersalny, prosty w obsłudze i bardzo kompaktowy zestaw urządzeń włoskiej marki MASTER, który usprawni prace ...
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości.
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości. Najważniejsze targowe wydarzenie 2019 roku zbliża się już wielkimi krokami. Co tym razem zobaczymy w Poznaniu, podczas targów BUDMA? Czego ...
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 r. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego Gdańska, jednego z pierwszych tego typu ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".