Budujemy Dom

Kompleksowy remont łazienki po 20 latach użytkowania

Artykuł na: 6-9 minut

Musiałem zrobić remont, bo łazience "stuknęło" 20 lat i chciałem poprawić instalacje oraz wymienić urządzenia. Wszystkie materiały i urządzenia zgromadziłem przed rozpoczęciem robót. Uprzedzam, że może to trwać kilka tygodni - mówi Bogdan, Czytelnik Budujemy Dom, który łazienkę remontował w 2017 r.

Kompleksowy remont łazienki po 20 latach użytkowania

Zakres remontu i czas jego trwania: demontaż wszystkich starych elementów łazienki, przebudowa podłączeń rur wodnych i kanalizacyjnych, pod prysznicem skucie wylewki na posadzce, założenie odpływu liniowego i wyprofilowanie nowej wylewki wraz z izolacją przeciwwilgociową, położenie nowej instalacji elektrycznej, wykończenie od nowa ścian i podłogi. Prace łącznie trwały 4 tygodnie.

Wspólna łazienka na parterze:

 • Pow. 4 m2, bez okna. 
 • Woda - czerpana z wodociągu, odprowadzana do kanalizacji zbiorczej. 
 • Wentylacja - grawitacyjna, dodano wentylator. 
 • Ogrzewanie - drabinka na ścianie bez grzałki elektrycznej. 
 • Posadzka i ściany - z płyt gresu i ceramiki. 
 • Armatura sanitarna - wiszący sedes podtynkowy, prostokątna umywalka wraz z szafką, kabina prysznicowa ze szkła o wym. 80 × 80 cm. 
 • Baterie - chromowane; bateria prysznicowa z termostatem i deszczownicą. 
 • Meble - z laminowanej płyty MDF. 
 • Oświetlenie - halogeny i lampy LED: pod sufitem, nad lustrem; w lustrze wbudowane oświetlenie LED.
Nowa kabina prysznicowa z odpływem liniowym
Podczas remontu wstawiono większą szklaną kabinę prysznicową (80 × 80 cm) i odpływ liniowy.

Decyzja: musiałem zrobić remont, bo łazience "stuknęło" 20 lat i chciałem poprawić instalacje oraz wymienić urządzenia. Przede wszystkim szpetnie wyglądała stara drabinka grzewcza z popękanym lakierem i kabina prysznicowa, w której zniszczyła się prowadnica przesuwanych drzwi. Działało tylko jedno skrzydło, drugie musiałem zdjąć i podczas kąpieli woda lała się na podłogę. Lampki w suficie podwieszanym dawały radę, lecz ewidentnie brakowało światła przy lustrze. Sedes i umywalka również "wołały" o wymianę.

Najbardziej doskwierało jednak to, że w rurze wentylacyjnej, nie było wentylatora. Skutkowało to zaparowywaniem pomieszczenia i utrzymywaniem się zapachów z sedesu. Podczas remontu nie zmieniłem położenia sedesu, prysznica, ani umywalki. Celowo zastosowałem uniwersalną kolorystykę płytek i unikałem modnych wzorów, bo moda szybko przemija, a trudno odnawiać łazienkę co 5 lat. Ściany są białe i błyszczące, dzięki temu optycznie powiększają przestrzeń. Kolor naturalnego piaskowca mają płyty gresu, ułożone na podłodze i ściance, obudowującej podwieszany sedes. Jest jasno i prosto.

Wszystkie materiały i urządzenia zgromadziłem przed rozpoczęciem robót. Uprzedzam, że może to trwać kilka tygodni - na wybrany model kabiny czekałem 21 dni. Sam rozrysowałem na papierze układ płytek, glazurnik pracował według mojego szkicu. W trakcie dokupowałem tylko zaprawę klejową i fugę. Remont był szeroki, wymieniłem też drzwi do łazienki.

Lustro z podświetleniem LED i kinkiet LED
Nad wiszącą szafką z umywalką zawieszono lustro z podświetleniem LED i kinkiet LED.

Kompleksowy remont łazienki - rady i przestrogi:

 • Najbardziej uciążliwy okazał się demontaż urządzeń oraz skucie ścian i posadzki. I od razu ogromne zaskoczenie - choć wnętrze ma tylko 4 m2, gruzu było strasznie dużo. Zrozumiałem to na starcie prac i zamówiłem 2 tzw. big bagi, czyli wory z mocnego tworzywa sztucznego. Samochód z większym stalowym kontenerem nie mógłby wjechać pod dom. Kiedy gruz zapełnił worki - wykonawcy nie wrzucali do nich zdemontowanej armatury - przyjechał po nie pikap z małym dźwigiem. Sprawnie załadował odpady i stara łazienka pojechała na wysypisko.

 • Następnie hydraulik przerobił rury pod sedes - poprzedni stał na podłodze, nowy jest podwieszany. I tu ważna uwaga użytkowa - wersja podwieszana bardzo ułatwia teraz sprzątanie posadzki, wystarczy ją przetrzeć mopem. Wcześniej trzeba było uklęknąć i pochylić się, bez tego nie możliwe było umycie gresu za "nogą" sedesu i wokół niej. Hydraulik zrobił też podejście do nowej baterii prysznicowej z termostatem i deszczownicą oraz pod odpływ liniowy pod prysznicem, tu wcześniej był okrągły syfon. Nie musiał poprawiać rur do nowego grzejnika, ani do umywalki - znajdują się w tym samym miejscu co poprzednie.

 • Potem zaczął działać elektryk. Zamówiłem u niego doprowadzenie przewodów do kinkietu nad lustrem oraz podświetlanego lustra. Zmodernizował układ wentylacji, dodał wentylator. Nie chciałem jednak, żeby wentylator działał na tym samym obwodzie co górne światło, bo to oznacza głośny szum podczas każdego wejścia do łazienki. Rodzina i znajomi wiedzą, że jeśli wentylator jest doraźnie potrzebny, należy go uruchomić oddzielnym łącznikiem. Tak jest wygodnie!

 • Poprzednio na murowanych ścianach łazienki była umocowana wodoodporna płyta g-k, ale została zdjęta z przyklejoną do niej glazurą. Kiedy wnętrze obłożono nową płytą, w obrębie prysznica wykonawca pomalował ją trzykrotnie folią w płynie. Przekonywał, że taka izolacja przeciwwilgociowa jest niezbędna i choć preparat jest dość drogi, koniecznie trzeba go użyć - 20 lat temu nikt go nie znał! Narożnik uszczelnił specjalną taśmą.

  Tak samo zabezpieczył świeżo uformowaną wylewkę. Wcześniej trochę podkuł starą, wyprofilował z betonu spadek w kierunku odpływu liniowego. Podłoga bez brodzika, za to z ładnym odpływem liniowym, jest jednym z najlepszych elementów nowej łazienki!

  Dobrze, że wybrałem droższy model odpływu ze specjalnym systemem, który przyspiesza odbiór dużej ilości wody podczas brania prysznica i jej odprowadzanie do kanalizacji - rzeczywiście, woda od razu znika, nie stoi się stopami w wodzie, nic nie przecieka poza kabinę. Kolejne zalety liniowego odpływu - łatwo się go czyści i wygląda nowocześnie. Wada - na początku byłem w szoku, że kosztuje ponad 600 zł, ale teraz rozumiem, co jest wart. Glazurnik, układając płytki, używał specjalnej zaprawy klejowej, fugi epoksydowej i silikonu sanitarnego.

 • Inny element, który się wyjątkowo udał, to kabina prysznicowa ze szkła. Poprzednia miała ściany z tworzywa sztucznego i wyglądała nieszczególnie. Szkło z powłoką samoczyszczącą to kompletnie inna bajka. Na takim szkle nie osadzają się plamy z mydła i wody. Ponadto zwracałem uwagę na dobre uszczelki i zawiasy przy dwuskrzydłowych drzwiach. Skrzydła otwierają się na łazienkę, więc musiałem starannie wybrać rozmiar sedesu i umywalki, ale udało się wszystko zmieścić.

  Kabina jest szersza - ma wymiary 80 × 80 cm, dawna 70 × 70 cm była zbyt ciasna. Nawet tak mała różnica poprawiła funkcjonalność. Dobrze, że na etapie wykańczania ścian pod prysznicem poprosiłem wykonawcę o zrobienie wnęki i półek. Dzięki nim mam gdzie przechowywać kosmetyki. Wcześniej używałem wiszących metalowych półek. Rdzewiały i ograniczały przestrzeń. Teraz jest o niebo lepiej. Przyznaję - od tradycyjnej kabiny wolałbym zwykłe szklane przepierzenie, lecz w tej łazience nie było to możliwe.
Podwieszany sedes w wyremontowanej łazience
Stojący sedes zastąpiono modelem podwieszanym (metalowy stelaż obudowano płytą g-k i gresem).

Kompleksowy remont łazienki - koszty:

 • 14 800 zł, w tym: 
 • kabina prysznicowa 2400 zł; 
 • sedes podwieszany ze stelażem 980 zł, 
 • umywalka z szafką i baterią 1200 zł.

Zobacz zdjęcia z remontu łazienki w domu Bogdana

Etapy remontu łazienki w domu Bogdana - zdj 1 i 2
Etapy remontu łazienki w domu Bogdana - zdj 3 i 4
Etapy remontu łazienki w domu Bogdana - zdj 5 i 6
Etapy remontu łazienki w domu Bogdana - zdj 7 i 8
Etapy remontu łazienki w domu Bogdana - zdj 9 i 10
Etapy remontu łazienki w domu Bogdana - zdj 11 i 12
Etapy remontu łazienki w domu Bogdana - zdj 13 i 14
Etapy remontu łazienki w domu Bogdana - zdj 15 i 16

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-12-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER Nagrzewnica i osuszacz to uniwersalny, prosty w obsłudze i bardzo kompaktowy zestaw urządzeń włoskiej marki MASTER, który usprawni prace ...
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości.
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości. Najważniejsze targowe wydarzenie 2019 roku zbliża się już wielkimi krokami. Co tym razem zobaczymy w Poznaniu, podczas targów BUDMA? Czego ...
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 r. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego Gdańska, jednego z pierwszych tego typu ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".