Budujemy Dom

Remont stropu na adaptowanym poddaszu

Artykuł na: 4-5 minut

Adaptacja poddasza bardzo często wiąże się z koniecznością modernizacji stropu. Zakres tych prac zależy od jego stanu, technologii, w jakiej został wykonany strop i ściany nośne, jak również od przewidywanego obciążenia.

Remont stropu na adaptowanym poddaszu

Zdarza się, że poziome przegrody, w których konstrukcję stanowią stalowe belki, wymagają wyrównania. Ponieważ wykonanie nowej wylewki wiązałoby się z dodatkowym obciążeniem stropu, zagłębienia można wypełnić warstwą lekkiego kruszywa, np. keramzytem. Aby ustabilizować powierzchnię, warto wymieszać go z niewielką ilością cementu. Następnie układa się płyty suchego jastrychu, które są znacznie lżejsze od wylewki. Strop można też wyrównać wykonując podłogę na drewnianych legarach. Takie rozwiązanie pozwala dodatkowo ją wygłuszyć.

Izolacyjność akustyczna stropu to kolejna kwestia, którą być może trzeba będzie rozwiązać podczas modernizacji poddasza. W starszych domach często nie przywiązywano do tego wagi, ale jeśli planujemy, by strop oddzielał kondygnacje mieszkalne, niezbędne jest jego wygłuszenie. Najlepszym na to sposobem jest wykonanie tzw. podłogi pływającej. Prace polegają na ułożeniu bezpośrednio na konstrukcji cienkiej, 3-5-cm warstwy twardej wełny mineralnej lub styropianu - odmiany tzw. akustycznej.

Na niej kładzie się folię, a następnie wylewa jastrych o grubości ok. ok. 5 cm (musi być on oddylatowany od ścian i słupów za pomocą styropianu bądź piankowej taśmy). Trzeba jednak pamiętać, że podłoga pływająca znacznie obciąża strop - 5-cm warstwa jastrychu waży ok. 100 kg/m². Drugą wadą tego rozwiązania jest to, że po wykonaniu podłogi pływającej poziom podłoża podnosi się o kilka centymetrów (7-8 cm). Na niskim poddaszu może to stanowić problem.

Schemat: Sposób wykonania podłogi pływającej na stropie żelbetowym
Sposób wykonania podłogi pływającej na stropie żelbetowym
Schemat: Sposób wykonania podłogi pływającej na stropie drewnianym
Sposób wykonania podłogi pływającej na stropie drewnianym

Innym, mniej skutecznym sposobem na wygłuszenie stropu, jest wykonanie tzw. posadzki pływającej. Polega on na ułożeniu posadzki, najczęściej paneli podłogowych, na specjalnej piance wygłuszającej lub miękkich płytach pilśniowych. Większym problemem niż nierówności i słaba izolacyjność jest niska wytrzymałość stropu. Dotyczy to zwłaszcza przegród drewnianych, które podczas eksploatacji odkształciły się.

Innym powodem remontu jest planowane zwiększenie obciążenia stropu. Mogą to być wspomniane dodatkowe warstwy podłogowe lub większe niż dotychczas obciążenia użytkowe (domownicy, ścianki działowe, meble, sprzęty itp.).

Modernizacja jest dość uciążliwa, bo wiąże się z koniecznością zerwania wierzchnich warstw podłogi. Nośność belek konstrukcyjnych stropu zwiększa się poprzez dodanie po bokach drewnianych lub stalowych nadbitek. Innym sposobem jest wstawienie dodatkowych belek pomiędzy już istniejącymi. Często podczas tych prac stare wypełnienie o gorszych parametrach akustycznych zastępuje się wełną mineralną.

Jeżeli strop drewniany jest ugięty w znacznym stopniu albo drewniane elementy konstrukcyjne zostały zniszczone w wyniku korozji biologicznej, nie pozostaje nic innego, jak wymiana poziomej przegrody. Oznacza to, niestety, generalny remont budynku.

Z pozostałymi typami stropów (żelbetowymi i gęstożebrowymi) przeważnie nie ma takich problemów i ich nośność jest zwykle wystarczająca. Jeżeli jednak trzeba je wzmocnić, pod stropem umieszcza się podciąg, który go podeprze.

Norbert Skupiński
fot. Pfleiderer

aktualizacja: 2018-12-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER
Remontowe must have - nagrzewnica i osuszacz MASTER Nagrzewnica i osuszacz to uniwersalny, prosty w obsłudze i bardzo kompaktowy zestaw urządzeń włoskiej marki MASTER, który usprawni prace ...
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości.
BUDMA 2019. Fachowe targi nowych możliwości. Najważniejsze targowe wydarzenie 2019 roku zbliża się już wielkimi krokami. Co tym razem zobaczymy w Poznaniu, podczas targów BUDMA? Czego ...
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT
Remont zabytkowego zbiornika Stara Orunia z użyciem Leca® KERAMZYT Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 r. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego Gdańska, jednego z pierwszych tego typu ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".