Budujemy Dom
Przed budową / Reportaże / Artykuły

Dom daleko od miasta

Dom Ewy i Artura znajduje się w odległości dwudziestu paru kilometrów od Warszawy. Jest starannie zbudowany i wyposażony, i daje małżeństwu wiele radości. Lubią go, ale żałują, że… nie powstał na obrzeżach miasta. Okazuje się, że dla miłośników miejskiego stylu życia takie oddalenie rodzinnego gniazda nie jest w pełni komfortowe.
Dom parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany jednowarstwowe z bloczków silikatowych, ocieplone na zewnątrz wełną mineralną (15 cm); dach pokryty dachówką cementową.
Powierzchnia działki: 1050 m2
Powierzchnia domu: 165 m2
Powierzchnia garażu 32 m2
Roczne koszty utrzymania domu: 8500–9000 zł

Przypadek Ewy i Artura to ważna przestroga dla „mieszczuchów”, planujących budowę domu. Ma za zadanie sprawić, by rozważnie wybierali miejsce pod budowę rodzinnego gniazda. Bo życie w oddaleniu od miasta ma swoje blaski i cienie.

Dla wypoczynku i ciszy

Początkowo kupno działki pod miastem Ewa i Artur traktowali tylko jako inwestycję oszczędności. O budowie domu zaczęli myśleć dopiero po jakimś czasie, kiedy dotarło do nich, że choć bardzo lubią własne mieszkanie (37 m2), to męczy ich jego zatłoczone i hałaśliwe otoczenie. Zdecydowali się na przeprowadzkę, aby codziennie, choćby przez chwilę, móc oddychać powietrzem bez spalin i odpoczywać w ciszy wśród zieleni. Wykorzystali do tego celu posiadaną już ziemię, bo była znakomicie położona i uzbrojona (w elektryczność, wodociąg, gaz i miała perspektywę skanalizowania w krótkim czasie).

Kiedy po dwóch latach od rozpoczęcia budowy opuszczali miasto, zupełnie nie spodziewali się, że to rozstanie okaże się tak bolesne.

Choć dom Ewy i Artura skierowany jest w strony świata nietypowo (strefa dzienna na zachód i północ, a garaż – na południe), nie zakłóciło to wygody w jego użytkowaniuCementowa dachówka w grafitowym kolorze na łamanym dachu kontrastuje z beżowym akrylowym tynkiem. Na poddaszu od strony ogrodu właściciele zdecydowali się na lukarnę, a nie na okno połaciowe. Pokój jest przez to bardziej ustawny i przestronny
Choć dom Ewy i Artura skierowany jest w strony świata nietypowo (strefa dzienna na zachód i północ, a garaż – na południe), nie zakłóciło to wygody w jego użytkowaniuCementowa dachówka w grafitowym kolorze na łamanym dachu kontrastuje z beżowym akrylowym tynkiem. Na poddaszu od strony ogrodu właściciele zdecydowali się na lukarnę, a nie na okno połaciowe. Pokój jest przez to bardziej ustawny i przestronny

Już kilka miesięcy po zamieszkaniu na wsi zatęskniłam za wygodą miejskiego życia – mówi pani Ewa. – Dopiero w konfrontacji z szarą rzeczywistością podmiejskiej miejscowości doceniłam, że w Warszawie sklepy i poczty czynne są do późna, a nie tylko do 15. Nie mówiąc już o dostępie do teatru, kina czy lekarza. Okazało się, że miasto jest w wielu dziedzinach wygodniejsze, a po gazetę nie trzeba jechać kilka kilometrów. Po pracy chciałam nadal uczestniczyć w życiu kulturalnym stolicy, ale często sprawiało nam to trudności organizacyjne. Jakiś czas byłam poważnie rozczarowana obrotem spraw.

Oddalona od miasta, za to cicha i tania

Kryzys już minął, a małżeństwo stara się dzielnie stawiać czoło rzeczywistości. Przede wszystkim zlikwidowali konieczność uciążliwych dojazdów do pracy, zatrudniając się w okolicy. I to był znakomity, poprawiający komfort życia, krok.

Ponadto, prace w ogrodzie i spacery po okolicy potwierdzają, że tak położona działka daje naprawdę zdrowy wypoczynek. Znajduje się bowiem w pobliżu lasu i w strefie chronionego krajobrazu, więc nie zagraża jej przemysł ani nawet budownictwo wielorodzinne. Mieszkanie w cichej enklawie jednorodzinnych domów ma wiele uroku.

Zakup działki okazał się ekonomicznym sukcesem, ponieważ Ewa i Artur perfekcyjnie przekuli na swoją korzyść jej wady. Wyjściowa cena ziemi uległa obniżeniu z powodu nieforemnego kształtu (trapez), położenia na końcu ślepej uliczki i wąskiego dostępu (tylko 6 m), sąsiedztwa rowu melioracyjnego (dom musiał być od niego odpowiednio oddalony) oraz faktu, że drugim nabywcą bliźniaczej działki był brat pani Ewy (przeprowadzili kupno dwóch działek w pakiecie). Koszt działki o powierzchni 1050 m2 – 84 000 zł.

Inwestować, ale nie przeinwestować

Choć wszystko wskazywało na to, że nietypowy układ działki względem stron świata oraz wąski wjazd od strony zachodniej spowodują konieczność zamówienia droższego od katalogowego, indywidualnego projektu, stało się inaczej.

Długie terminy realizacji projektu na zamówienie spowodowały, że małżeństwo wybrało projekt z katalogu, a następnie zleciło jego adaptację do istniejących na posesji warunków (autor projektu: Marek Jankowski, autor adaptacji projektu: Wojciech Smółkowski). Bardziej, niż na indywidualnym projekcie, zależało im na prowadzeniu budowy domu równolegle z bratem, by wypracować kolejne oszczędności (ekipy budowlane chętniej podejmowały prace i udzielały rabatów, mając w perspektywie dwie budowy).

Narożny i częściowo zadaszony taras ma powierzchnię 22 m2. Podłoga wykończona jest mrozoodpornym gresem. Właściciele zamierzają dobudować płytę z kostki brukowej (na poziomie trawnika) na potrzeby większych przyjęćSalon z aneksem jadalnym ma 33 m2 i urządzony jest nowoczesnymi meblami w skandynawskim stylu. Duża liczba okien sprawia, że strefa dzienna jest jasna i przytulna. Właściciele lubią ją „otuloną” łagodnym zachodnim światłem
Narożny i częściowo zadaszony taras ma powierzchnię 22 m2. Podłoga wykończona jest mrozoodpornym gresem. Właściciele zamierzają dobudować płytę z kostki brukowej (na poziomie trawnika) na potrzeby większych przyjęćSalon z aneksem jadalnym ma 33 m2 i urządzony jest nowoczesnymi meblami w skandynawskim stylu. Duża liczba okien sprawia, że strefa dzienna jest jasna i przytulna. Właściciele lubią ją „otuloną” łagodnym zachodnim światłem

Staraliśmy się nie mieć rozbuchanych potrzeb, by koszt budowy domu nie przekroczył rozsądnych granic, czyli około 550 000 zł – opowiada pan Artur. – Uznaliśmy, że dom to tylko dom i nie ma żadnego powodu do przeinwestowania. Życie daje jeszcze inne ciekawe możliwości rozwoju i wydania pieniędzy.

Dlatego Ewa i Artur zdecydowali się na nieduży, ale wygodny dla czterech osób (planują dwoje dzieci), dom. Wybrali budynek z łamanym dachem ozdobionym tylko dwoma lukarnami, nie zapominając o odpowiedniej wielkości zapleczu gospodarczym (pralni i spiżarni) ani o zadaszonym tarasie.

Świadomie postawili na klasyczny rozkład wnętrz. Na parterze znajdują się: salon częściowo połączony z jadalnią i kuchnią (przy niej spiżarnia) oraz łazienka i gabinet, natomiast na poddaszu – trzy pokoje i wspólna łazienka. Nie chcieli mieć więcej niż dwie łazienki, aby nie generować dodatkowych kosztów i prac porządkowych. Główne zmiany w pierwotnym projekcie dotyczyły powiększenia: garażu (miał pomieścić nie jeden, a dwa samochody) oraz kotłowni (do 10 m2). Natomiast na piętrze przestrzeń nad powiększonym garażem przeznaczyli na większą łazienkę z wygodnym aneksem na pralnię, suszarnię i prasowalnię. Ten krok był szczególnie udany.

Wygodny, mimo nietypowego układu

Uznaliśmy, że dom to tylko dom i nie ma żadnego powodu do przeinwestowania.
Właściciele odetchnęli z ulgą, kiedy przekonali się, że lokalizacja strefy dziennej i tarasu od strony zachodniej i północnej ma swoje zalety. Wnętrza i taras latem nie nagrzewają się nadmiernie, a zachodzące słońce łagodnym światłem otula wnętrza.

Aby przestrzeń dzienna była przez cały rok jasna, wystarczyło doświetlić wnętrza „na przestrzał”, z trzech stron budynku. Właściciele ostrzegają jednak przed zastosowaniem zbyt dużej liczby okien, szczególnie w otwartych wnętrzach, z małą liczbą ścian działowych. Utrudnia to ogromnie funkcjonalne umeblowanie wnętrz. Mieli z tym kłopot podczas urządzania kuchni.

W trakcie wyposażania i meblowania górnej kondygnacji stwierdzili, że poddasze ze skośnymi ścianami to poważna strata przestrzeni, nawet jeśli zaplanowano odpowiednio wysokie ścianki kolankowe. Pod tym względem uznają teraz wyższość nowoczesnej architektury, z pełnym piętrem i płaskim dachem, nad tradycyjną.

Dla mieszczuchów na wsi

Stylowe meble, bibeloty i nadmiar sprzętów nie jest w guście Ewy i Artura, podobnie jak surowa minimalistyczna stylistyka. Starali się więc utrzymać kurs na współczesne i funkcjonalne, ale przytulne wnętrze. Są zadowoleni z osiągniętego efektu, mimo że nie posiłkowali się pomocą fachowców.

Wnętrza urządzili nowoczesnymi meblami w skandynawskim stylu. Podłogi na obu kondygnacjach wykończyli tradycyjną klepką z jesionu ułożoną w jodełkę. W ten sposób udało się im połączyć trwały materiał z rozsądnym kosztem (podłogi z egzotycznego drewna są o wiele droższe).

W całym domu podłogi wykończono jasną drewnianą klepką ułożoną w jodełkę.– Doceniamy walory jednorodzinnego domu, jednak żałujemy, że powstał daleko od miasta. Dziś, bogatsi o pewne doświadczenia, radzimy innym, by mając podobne potrzeby do naszych, zbudowali dom bliżej – mówią Ewa i Artur
W całym domu podłogi wykończono jasną drewnianą klepką ułożoną w jodełkę. Jasna podłoga idealnie współgra z kolorem mebli. Obudowę kominka wykonano z jasnego marmuru, jego prosta forma pasuje do nowoczesnych mebli– Doceniamy walory jednorodzinnego domu, jednak żałujemy, że powstał daleko od miasta. Dziś, bogatsi o pewne doświadczenia, radzimy innym, by mając podobne potrzeby do naszych, zbudowali dom bliżej – mówią Ewa i Artur

Wykańczając budynek na zewnątrz, działali w porozumieniu z rodziną brata. Obu małżeństwom zależało na tym, aby domy, choć różne, harmonizowały ze sobą. Świetnym posunięciem było nieprzedzielenie obu sąsiadujących ze sobą działek wewnętrznym ogrodzeniem. Przestrzeń pozostała otwarta, co ją optycznie powiększa.

Oswoiliśmy się już z trybem życia na wsi i doceniamy wyższą jakość życia w jednorodzinnym domu w porównaniu z mieszkaniem w bloku – mówi pani Ewa. – Jednak z sentymentem wspominamy życie w mieście. W Warszawie dzieją się często interesujące rzeczy, a dotarcie do nich jest dla nas specjalną wyprawą. Faktem jest, że rozsądnie staraliśmy się wybierać działkę, kładąc nacisk na uzbrojenie terenu i optymalną cenę. Ale kilku aspektów nie byliśmy po prostu wtedy świadomi. Dziś, bogatsi o pewne doświadczenia, radzimy innym, by mając podobne potrzeby do naszych, zamieszkali jak najbliżej miasta.

Koszty, gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji

Użytkowanie domu kosztuje rocznie do 9000 zł (przy dwojgu mieszkańcach). Do ogrzania budynku właściciele wykorzystują kocioł kondensacyjny na gaz ziemny oraz turbokominek z płaszczem wodnym, w proporcji 70:30. Gazu zużywają rocznie za 2700 zł, natomiast drewna za 1600 zł, spalając około 10 m3. Obie instalacje grzewcze kosztowały 37 000 zł (jednak aby ograniczyć koszty, właściciele zrezygnowali z ogrzewania podłogowego). W kuchni i górnej łazience zainstalowali w podłodze elektryczne maty grzewcze na wypadek chłodnych dni latem. Wykorzystywane są tylko doraźnie.

Za elektryczność płacą 80 zł miesięcznie. Jest to skutek używania wysokiej klasy, energooszczędnych urządzeń AGD oraz takiego samego oświetlenia.

Rachunki za eksploatację domu znacznie spadły po skanalizowaniu wsi. Dopóki właściciele korzystali z szamba, płacili za jego wywóz każdorazowo 250 zł, co dawało kwotę 1500 zł rocznie. Obecnie rachunki za wodociąg i kanalizację wynoszą rocznie zaledwie 360 zł.

Jest jeszcze jedna możliwość obniżenia kosztów eksploatacyjnych – zamontowanie kolektorów słonecznych. Zachęcają do tego władze gminy, które zorganizowały dopłaty z UE. Ewa i Artur przymierzają się do tej inwestycji.

Trafione decyzje i rady właścicieli

– Na nietypowych działkach lepiej zamówić indywidualny projekt domu. Budynek jest wtedy lepiej dopasowany do istniejących warunków. Wprowadzanie zmian do projektów katalogowych jest też kosztowne i zazwyczaj nie pokrywa wszystkich potrzeb.

– Sprawdza się nasz system ogrzewania domu. Szczególnie turbokominek z płaszczem wodnym. Podczas przerwy w dostawie prądu w nocy zdarzyło się jednak, że temperatura wody w kominku nadmiernie wzrosła. Potrzebne jest zatem elektroniczne zabezpieczenie. Przed poważną awarią uratował nas zaniepokojony kot.

– Jesteśmy zadowoleni, że od strony ogrodu wykonaliśmy lukarny w dachu, a nie okna połaciowe. Dają lepszy widok oraz podwyższają wnętrza. Okna połaciowe natomiast świetnie doświetlają nam klatkę schodową i pomieszczenia gospodarcze.

– Nie wykluczamy zamontowania kolektorów słonecznych, z uwagi na możliwość dofinansowania tej instalacji przez gminę (ze środków UE).

– Przekonaliśmy się, że bezpieczeństwo domu podnosi jego lokalizacja na końcu ciasnej i ślepej uliczki. Każdy obcy jest tu od razu widoczny, a ucieczka samochodem, utrudniona.

– Myśleliśmy, że działka jest o 500 m2 za mała. Wiemy już, że ma optymalną wielkość. Jej pielęgnacja i tak wymaga od nas sporo wysiłku.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-03-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jeśli chodzi o oszczędność to w tym wypadku, rezygncja z ogrzewania podłogowego na rzecz elektrycznych mat grzewczych to jakiś debilizm - zwłaszcza przy piecu kondensacyjnym. A turbokominek ma się nijak do oszczedności..

Gość misio1

11 Paź 2010, 16:25

"Nie mówiąc już o dostępie do teatru, kina czy lekarza. Okazało się, że miasto jest w wielu dziedzinach wygodniejsze, a po gazetę nie trzeba jechać kilka kilometrów". Tak czytam i myślę, że leniwi strasznie jesteście. Chyba, że do teatru chodzicie codziennie. Co do gazety proponuję ...

Gość Aleks

11 Paź 2010, 06:26

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze