Budujemy Dom

Zamiast 45 m2 w bloku

Artykuł na: 9-16 minut
Dorota i Andrzej nie brali pod uwagę budowy domu. Byli przekonani, że jednorodzinny dom jest poza ich zasięgiem, bo na jego budowę a potem utrzymanie mogą sobie pozwolić tylko bogaci ludzie. Dla siebie zaplanowali kupno niedużego mieszkania w bloku. A jednak stało się inaczej.
Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem; ściany z bloczków gazobetonowych ocieplone na zewnątrz styropianem (12 cm); dach pokryty gontem bitumicznym
Powierzchnia działki: 1800 m2
Powierzchnia domu: 180 m2
Powierzchnia wolno stojącego garażu: 42 m2
Roczne koszty utrzymania domu: 13 000 zł

Droga do własnego domu zaczęła się niewinnie. Od okazyjnego kupna bardzo taniej ziemi pod miastem. Świeżo odrolniona działka o powierzchni 1800 m2 i położona 40 km od Warszawy kosztowała zaledwie 21 600 zł. Dorota i Andrzej traktowali tę transakcję tylko jako okresową lokatę oszczędności, które konsekwentnie gromadzili z zamiarem kupna mieszkania. Co miesiąc odkładali pewne sumy, ponieważ po ślubie zamieszkali razem z rodzicami pana Andrzeja i wspólnie ponosili koszty utrzymania. To sprzyjało oszczędnościom.

Zmiana planów

Nadszedł jednak moment, który pozbawił ich złudzeń o szybkim dorobieniu się własnego kąta. Ceny mieszkań w Warszawie nagle zaczęły rosnąć, aż osiągnęły pułap nieopłacalności dla przeciętnego małżeństwa. W tamtym okresie to kupno mieszkania, a nie rozpoczęcie budowy domu, zaczęło przekraczać granice rozsądku. Nabyta wcześniej działka, położona blisko jeziora i terenów chronionych, z dostępem do elektryczności i sieci gazowej oraz perspektywą budowy wodociągu i kanalizacji dawała, małżeństwu dwie możliwości sprzedaży z zyskiem lub zbudowania na niej domu.

 

Nasi rówieśnicy i znajomi byli w podobnej sytuacji jak my – opowiada pan Andrzej. – Wielu decydowało się na budowę. Słuchaliśmy, jak sobie radzą z budowlańcami i patrzyliśmy, jak rosną ich domy. Sami jednak nadal nie podjęliśmy wiążącej decyzji, bo nie wierzyliśmy, że wystarczy nam na to pieniędzy. Nie mieliśmy też żadnego doświadczenia i wiedzy na temat późniejszych kosztów utrzymania jednorodzinnego domu pod miastem. Ale zaczęliśmy czytać czasopisma budowlane i nawet znaleźliśmy projekt niedrogiego w budowie domu.

 

Właściciele chcieli, by dom nie był drogi w budowie i pasował do podmiejskiej wsi. Ma bryłę wystylizowaną na dworek z otwartym gankiem podpartym kolumnami i dachem pokrytym gontem bitumicznym. Ustawili go w odpowiednie dla siebie strony świata. Front budynku skierowany jest na wschódWażnym parametrem podczas wyboru projektu był duży i zadaszony taras. Pod dachem mieścił się tylko stół, więc właściciele powiększyli nieosłoniętą płytę jeszcze o kilka metrów, by mogli wygodniej wypoczywać. Cieszą się, że taras skierowany jest na zachód, bo nie jest na nim gorąco
Właściciele chcieli, by dom nie był drogi w budowie i pasował do podmiejskiej wsi. Ma bryłę wystylizowaną na dworek z otwartym gankiem podpartym kolumnami i dachem pokrytym gontem bitumicznym. Ustawili go w odpowiednie dla siebie strony świata. Front budynku skierowany jest na wschódWażnym parametrem podczas wyboru projektu był duży i zadaszony taras. Pod dachem mieścił się tylko stół, więc właściciele powiększyli nieosłoniętą płytę jeszcze o kilka metrów, by mogli wygodniej wypoczywać. Cieszą się, że taras skierowany jest na zachód, bo nie jest na nim gorąco

Zaprzyjaźnione małżeństwo, które również zainwestowało w ziemię po sąsiedzku, zaproponowało Dorocie i Andrzejowi, że załatwiając dla siebie formalności związane z budową, przy okazji załatwi je również dla nich. I po kilku miesiącach obie rodziny trzymały w rękach pozwolenie na budowę! Przyjacielska przysługa ostatecznie zdecydowała.

Dom za 200 000 zł

Wiedząc, że budowa musi być niezwykle oszczędna, Dorota i Andrzej wybrali projekt domu, który można było zrealizować w dwóch etapach. Najpierw postanowili przystosować do mieszkania parter (110 m2), a dopiero po pojawieniu się dzieci – poddasze (70 m2).

 

Po konsultacji z architektami budynku, Piotrem Godlewskim i Krzysztofem Lelkiem, mury wznieśli nie z pustaków ceramicznych, lecz z bloczków gazobetonowych. Bloczki z gazobetonu o grubości 24 cm były tańsze od ceramicznych, a jednocześnie miały dobre parametry izolacyjne, na które trzeba było zważać, budując dom na otwartym terenie. Wymagał tego budynek smagany przez mroźne wiatry i wystawiony na słońce.

 

Mury ocieplono na zewnątrz styropianem, ale zamiast 8 cm, zastosowano 12 cm. Pod podłogą ułożono 2 warstwy styropianu o grubości 5 cm, natomiast w stropie nad parterem zalano jedną taką warstwę. Pod połacią dachu umocowano wełnę mineralną. W trakcie budowy domu zastosowano tylko warstwę o grubości 15 cm, jednak podczas wykańczania poddasza dołożono kolejne 5 cm. Z tego kroku właściciele są bardzo zadowoleni, ponieważ wcześniej na poddaszu izolacja nie była w pełni wystarczająca. W budynku wystylizowanym na wiejski dworek zamontowano drewniane okna z podziałami i szybami typu termofloat i U = 1,1 W/(m2•K).

 

Dorota i Andrzej nie chcieli „wciągnąć” garażu pod dach domu. Ich zdaniem bryła budynku stałaby się wtedy zbyt monumentalna. Są bardzo zadowoleni z wolno stojącego garażu. Dobudują w nim jeszcze tylko antresolę, ponieważ przybywa im sprzętu sportowego i ogrodowego
Dorota i Andrzej z córeczką Niną. Myśleli, że będą mieszkać w bloku, bo budowa i utrzymanie jednorodzinnego budynku jest zbyt drogie. – Dom to zupełnie co innego niż mieszkanie na 45 m2 w bloku na Tarchominie. Dobrze się stało, że go zbudowaliśmy. Trochę uciążliwe są tylko dojazdy
Dorota i Andrzej nie chcieli „wciągnąć” garażu pod dach domu. Ich zdaniem bryła budynku stałaby się wtedy zbyt monumentalna. Są bardzo zadowoleni z wolno stojącego garażu. Dobudują w nim jeszcze tylko antresolę, ponieważ przybywa im sprzętu sportowego i ogrodowegoDorota i Andrzej z córeczką Niną. Myśleli, że będą mieszkać w bloku, bo budowa i utrzymanie jednorodzinnego budynku jest zbyt drogie. – Dom to zupełnie co innego niż mieszkanie na 45 m2 w bloku na Tarchominie. Dobrze się stało, że go zbudowaliśmy. Trochę uciążliwe są tylko dojazdy

Właściciele, zapoznawszy się z zaletami pompy ciepła, bardzo chcieli ją zastosować. Było to wskazane, między innymi z uwagi na dużą odległość działki od sieci gazowej (150 m). Zastosowali jednak ogrzewanie gazem ziemnym, ponieważ podzielili z sąsiadami koszty tego przyłącza. Za radą znajomych, prowadzących firmę budowlaną, którzy zalecili im kupno tylko energooszczędnych urządzeń grzewczych, zastosowali gazowy kocioł Buderus - 9000 zł oraz żeliwny wkład kominkowy wyłożony szamotem firmy Spartherm – 7000 zł. Razem z przyłączem instalacja c.o., bez kominka, kosztowała 15 000 zł. Pompa ciepła z instalacją byłaby kilkakrotnie droższa. To zaważyło na decyzji.

 

Zanim powstał wodociąg (przyłącze kosztowało 1100 zł), trzeba było wybudować własną studnię z pompą: 2500 zł. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków za 6500 zł była jednym z lepszych posunięć właścicieli. Szybko się zamortyzowała i pozwala na tanie oraz bezobsługowe przerabianie ścieków.

 

Mimo zastosowania solidnej izolacji i wysokiej jakości urządzeń, budowa budynku i wykończenie parteru zamknęły się w kwocie 200 000 zł. Na wzniesienie stanu surowego (zamkniętego) małżeństwu wystarczyły środki z oszczędności.

 

Na wykończenie zaciągnęło kredyt. Kwota kredytu nie była wielka (80 000 zł), więc do dzisiejszego dnia udało się ją już całkowicie spłacić. Rozciągnięcie budowy w czasie (trwała 3 lata), pozwoliło na gromadzenie oszczędności i zmniejszenie kwoty pożyczki. W tym przypadku długi proces budowy okazał się pomocny.

Jest i poddasze!

Dwa lata temu wykończono poddasze. Razem z materiałami i robocizną kosztowało to 100 000 zł. W stosunku do poprzednich etapów budowy Dorota i Andrzej od razu zwrócili uwagę na wzrost kosztów robocizny i materiałów budowlanych. Mimo to zdecydowali się na zbudowanie niektórych ścian z cegły z pobliskiej cegielni (specjalnie szukali nierównej i nienajładniejszej).

 

Strefa dzienna zwrócona jest na południe i zachód. Dzięki temu do wnętrz na parterze dociera sporo słońca. Właścicielom brakuje jednak kontaktu z ogrodem. Zamierzają zastąpić małe okno większym lub przeszklić narożnik budynku i wybudować przy nim taras zwrócony na południe
Po wykończeniu poddasza drewnianymi belkami oraz ceglaną ścianą powstało tam miejsce do oglądania telewizji. Niedługo zostanie tu zamontowana żeliwna koza. Obok znajduje się strefa prywatna właścicieli – duża łazienka i sypialnia z garderobą. Sypialnie dziewczynek oraz gabinet znajdują się na parterze
Strefa dzienna zwrócona jest na południe i zachód. Dzięki temu do wnętrz na parterze dociera sporo słońca. Właścicielom brakuje jednak kontaktu z ogrodem. Zamierzają zastąpić małe okno większym lub przeszklić narożnik budynku i wybudować przy nim taras zwrócony na południePo wykończeniu poddasza drewnianymi belkami oraz ceglaną ścianą powstało tam miejsce do oglądania telewizji. Niedługo zostanie tu zamontowana żeliwna koza. Obok znajduje się strefa prywatna właścicieli – duża łazienka i sypialnia z garderobą. Sypialnie dziewczynek oraz gabinet znajdują się na parterze

Zrezygnowali z budowania stropu nad poddaszem, a co za tym idzie ze strychu w szczycie dachu (zastępuje go garaż). Wnętrzom na poddaszu, w których nie podniesiono ścianek kolankowych, dało to więcej przestrzeni. Za radą zaprzyjaźnionego architekta nie zasłonili drewnianego belkowania pod stropodachem. Dzięki temu wnętrza zyskały dodatkową dekorację.

 

Dorota i Andrzej niemal całe poddasze przeznaczyli dla własnych potrzeb. Oprócz rodzinnego pomieszczenia telewizyjnego zbudowali tu małżeńską sypialnię, garderobę, pralnię i łazienkę. Córkom oddali dwa pokoje na parterze. Kiedy dziewczynki odejdą z domu, nie wykluczają przeprowadzenia się na parter. Podliczając koszty budowy i wykończenia całego domu, nie żałują decyzji o budowie.

 

Za tę kwotę moglibyśmy kupić najwyżej czterdziestopięciometrowe mieszkanie na peryferyjnym osiedlu w Warszawie – mówi pani Dorota. – Dla czterech osób to mało, więc nawet trudno porównywać nasz obecny komfort mieszkania z tym, co mielibyśmy w bloku. Dzielnie więc znosimy dojazdy.

 

Właścicieli pozytywnie zaskoczyły również koszty utrzymania budynku, które przez pierwsze lata nie przekraczały 8000 zł. Obecnie, po powiększeniu powierzchni mieszkalnej oraz wzroście cen gazu i elektryczności, są nieco wyższe, ale nadal porównywalne z utrzymaniem małego miejskiego mieszkania.

 

Koszty, gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji

Koszty utrzymania domu w 2011 roku wyniosły 13 000 zł.
Po wykończeniu poddasza opłaty za gaz wzrosły do 6000 zł rocznie (wcześniej nie przekraczały 4000). Kominek z żeliwnym wkładem nie ma systemu DGP, ponieważ w trakcie budowy domu właściciele cięli niektóre koszty. Jednak dzięki ażurowej klatce schodowej poddasze szybko się ogrzewa. Kominek jest używany w okresach przejściowych. Spala się w nim 2 metry przestrzenne drewna za 350 zł.

 

Miesięcznie elektryczność kosztuje 270 zł, co rocznie daje 3240 zł. Na opłaty wpływają elektrycznie ogrzewane podłogi w łazienkach (pracują tylko w wyznaczonych godzinach) oraz liczne urządzenia, tj. automatyczna suszarka do prania.

 

Po podłączeniu wodociągu nie korzysta się z wody ze studni. Wodociągowa woda kosztuje rocznie tylko 500 zł i jest łatwiejsza w obsłudze. Eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków daje największe oszczędności w budżecie domowym, bo rocznie nie przekracza 240 zł. W przyszłym roku planuje się skanalizowanie terenu, jednak korzystanie z oczyszczalni jest tak tanie, że właściciele nie podłączą jej na razie do budynku. Przezornie zainwestowali jednak 1500 zł w przyłącze do posesji, na wypadek uszkodzenia oczyszczalni.

 

Opłaty za ubezpieczenie domu wynoszą 860 zł, za wywóz śmieci 744 zł, za monitoring 960 zł, za podatek od nieruchomości 350 zł.
 

Trafione decyzje i rady właścicieli

 • Jesteśmy zadowoleni z wielkości działki oraz domu. Celowo nie podnieśliśmy ścianek kolankowych, by nie zaburzyć bryły budynku. Nie żałujemy.

   

 • Budowę organizowaliśmy sami, wynajmowaliśmy ekipy z Kurpiów. Było taniej.

   

 • Sprawdza się wolno stojący garaż. Jest wygodny, ale powiększymy go o antresolę. Gdyby znajdował się pod dachem domu, budynek straciłby na urodzie. Zwiedzaliśmy taki wariant w okolicy i wolimy nasze rozwiązanie. Po tej wizycie nie odgrodziliśmy kuchni od reszty pomieszczeń dziennych, bo bardzo zmniejszała się przestrzeń. W miejscu nośnej ściany postawiliśmy słup.

   

 • Żałujemy, że nie mamy większej powierzchni podłóg z wodnym ogrzewaniem podłogowym, szczególnie w salonie. Ciepło lepiej by się rozkładało. W domu na wsi, na parterze, bardziej sprawdzają się podłogi z kamienia niż z drewna.

   

 • W miejscu dawnej pralni na parterze, która obecnie znajduje się na poddaszu, mamy teraz spiżarnię. Wcześniej jej brakowało.

   

 • W małym (4 m2) i ciemnym wiatrołapie nawet w dzień musimy zapalać światło. Pełne drzwi musimy zastąpić drzwiami ze świetlikiem.

   

 • Polecamy budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-02-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".