Budujemy Dom
Przed budową / Reportaże / Artykuły

Dom Bezpieczny z pracowni Roberta Koniecznego. Dlaczego i jak powstał?

Projekt budynku, który prezentujemy, powstał na indywidualne zamówienie w pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego – to jeden z bardziej znanych i często nagradzanych polskich architektów. Jego Dom Aatrialny w 2006 r. w konkursie World Architecture News uznano za najlepszy dom na świecie.

Dom Bezpieczny z pracowni Roberta Koniecznego. Dlaczego i jak powstał?

Budynek na zdjęciach to Dom Bezpieczny. Wybudowano go kilka lat temu na wsi w okolicach Warszawy. Oczywiście, mało kogo stać na taki dom, a większości inwestorów nawet nie przyszłoby do głowy, że da się tak zabezpieczać. Ale cóż szkodzi podglądnąć, jak można się chronić, gdy ograniczenia finansowe mają mniejsze znaczenie.

Dla inwestora priorytetem było uzyskanie maksymalnego poczucia bezpieczeństwa. Bryła budynku jest prostopadłościanem, a fragmenty ścian zewnętrznych są ruchome. Kiedy dom otwiera się na ogród, boczne ściany – wschodnia i zachodnia – przesuwają się w kierunku zewnętrznego ogrodzenia, tworząc plac przedwejściowy.

Po minięciu furtki, wchodzący musi czekać w tym swoistym buforze bezpieczeństwa, aż zostanie wpuszczony do domu, nie ma także ryzyka, że bawiące się w ogrodzie dzieci wydostaną się na ulicę. Ruchome przesłony ingerują w układ funkcjonalny działki, przez co gdy dom jest zamknięty (np. w nocy), strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian, zostaje poszerzona o otaczający ogród.

Dom Bezpieczny – widok z ulicy
Dom Bezpieczny – widok z ogrodu
Dom Bezpieczny – widok z ulicy (na górze) i z ogrodu (na dole). (fot. OLO Studio)

Zrealizowanie tej idei wymagało zastosowania skomplikowanych rozwiązań technicznych. Kluczowe są przesuwne ściany (o wysokości 2,2 m i długości 15 i 22 m). Oprócz nich pojawiają się okiennice o wysokości 2,8 m i szerokości do 3,5 m otwierające się pod kątem 180° oraz most zwodzony – fragment ściany opadający pod kątem 90°, który prowadzi na taras dachowy pawilonu basenowego. Elewację południową zamyka rolowana brama o wymiarach 14 x 6 m, wykonana na zamówienie przez firmę współpracującą ze stoczniami i przemysłem lotniczym. Wszystkie ruchome elementy działają dzięki silnikom elektrycznym, zabudowanym w ścianach.

Cały budynek został wykonany w technologii żelbetowej, natomiast elementy ruchome to lekkie kratownice stalowe wypełnione wełną mineralną.

Otwarte okiennice i odsunięte ściany, gość na placu przedwejściowym
Otwarte okiennice i odsunięte ściany, gość na placu przedwejściowym. (fot. OLO Studio)
Aż trudno uwierzyć, że to ten sam dom – po otwarciu wszystkich osłon pełen światła
Aż trudno uwierzyć, że to ten sam dom – po otwarciu wszystkich osłon pełen światła. (fot. OLO Studio)

Janusz Werner
(informacje z materiałów KWK Promes)

aktualizacja: 2017-05-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dnia 29.05.2017 o 08:43, Budujemy Dom - działka i dom napisał: Drobna uwaga do zdjęć wklejonych przez Zenka - czwarte (licząc od dołu) przedstawia nie Dom Bezpieczny, a Dom Aatrialny. No to sorry - też ładny - niestety były pomieszane Prośba do Redakcji ...

zenek

30 Maj 2017, 08:05

Drobna uwaga do zdjęć wklejonych przez Zenka - czwarte (licząc od dołu) przedstawia nie Dom Bezpieczny, a Dom Aatrialny. Też z pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. W 2006 r. w konkursie World Architecture News właśnie ten dom uznano za najlepszy na świecie.

Budujemy Dom - działka i dom

29 Maj 2017, 06:43

4 minuty temu, MrTomo napisał:   Tak myślałem, że potraktujesz to na poważnie.. to o tych różnicach   Zadziwiasz szybkością - szybciej niż te nunczaki   a serio - przecież napisałem - ma dwie rożne twarze ten budynek - i to jest ...

zenek

28 Maj 2017, 18:17

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze