Budujemy Dom

Dom Bezpieczny z pracowni Roberta Koniecznego. Dlaczego i jak powstał?

Artykuł na: 2-3 minuty

Projekt budynku, który prezentujemy, powstał na indywidualne zamówienie w pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego – to jeden z bardziej znanych i często nagradzanych polskich architektów. Jego Dom Aatrialny w 2006 r. w konkursie World Architecture News uznano za najlepszy dom na świecie.

Dom Bezpieczny z pracowni Roberta Koniecznego. Dlaczego i jak powstał?

Budynek na zdjęciach to Dom Bezpieczny. Wybudowano go kilka lat temu na wsi w okolicach Warszawy. Oczywiście, mało kogo stać na taki dom, a większości inwestorów nawet nie przyszłoby do głowy, że da się tak zabezpieczać. Ale cóż szkodzi podglądnąć, jak można się chronić, gdy ograniczenia finansowe mają mniejsze znaczenie.

 

Dla inwestora priorytetem było uzyskanie maksymalnego poczucia bezpieczeństwa. Bryła budynku jest prostopadłościanem, a fragmenty ścian zewnętrznych są ruchome. Kiedy dom otwiera się na ogród, boczne ściany – wschodnia i zachodnia – przesuwają się w kierunku zewnętrznego ogrodzenia, tworząc plac przedwejściowy.

 

Po minięciu furtki, wchodzący musi czekać w tym swoistym buforze bezpieczeństwa, aż zostanie wpuszczony do domu, nie ma także ryzyka, że bawiące się w ogrodzie dzieci wydostaną się na ulicę. Ruchome przesłony ingerują w układ funkcjonalny działki, przez co gdy dom jest zamknięty (np. w nocy), strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian, zostaje poszerzona o otaczający ogród.

Dom Bezpieczny – widok z ulicy
Dom Bezpieczny – widok z ogrodu
Dom Bezpieczny – widok z ulicy (na górze) i z ogrodu (na dole). (fot. OLO Studio)

Zrealizowanie tej idei wymagało zastosowania skomplikowanych rozwiązań technicznych. Kluczowe są przesuwne ściany (o wysokości 2,2 m i długości 15 i 22 m). Oprócz nich pojawiają się okiennice o wysokości 2,8 m i szerokości do 3,5 m otwierające się pod kątem 180° oraz most zwodzony – fragment ściany opadający pod kątem 90°, który prowadzi na taras dachowy pawilonu basenowego. Elewację południową zamyka rolowana brama o wymiarach 14 x 6 m, wykonana na zamówienie przez firmę współpracującą ze stoczniami i przemysłem lotniczym. Wszystkie ruchome elementy działają dzięki silnikom elektrycznym, zabudowanym w ścianach.

 

Cały budynek został wykonany w technologii żelbetowej, natomiast elementy ruchome to lekkie kratownice stalowe wypełnione wełną mineralną.

Otwarte okiennice i odsunięte ściany, gość na placu przedwejściowym
Otwarte okiennice i odsunięte ściany, gość na placu przedwejściowym. (fot. OLO Studio)
Aż trudno uwierzyć, że to ten sam dom – po otwarciu wszystkich osłon pełen światła
Aż trudno uwierzyć, że to ten sam dom – po otwarciu wszystkich osłon pełen światła. (fot. OLO Studio)

Janusz Werner
(informacje z materiałów KWK Promes)

aktualizacja: 2017-05-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dnia 29.05.2017 o 08:43, Budujemy Dom - działka i dom napisał: Drobna uwaga do zdjęć wklejonych przez Zenka - czwarte (licząc od dołu) przedstawia nie Dom Bezpieczny, a Dom Aatrialny. No to sorry - też ładny - niestety były pomieszane Prośba do Redakcji ...

zenek

30 Maj 2017, 08:05

Drobna uwaga do zdjęć wklejonych przez Zenka - czwarte (licząc od dołu) przedstawia nie Dom Bezpieczny, a Dom Aatrialny. Też z pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. W 2006 r. w konkursie World Architecture News właśnie ten dom uznano za najlepszy na świecie.

Budujemy Dom - działka i dom

29 Maj 2017, 06:43

4 minuty temu, MrTomo napisał:   Tak myślałem, że potraktujesz to na poważnie.. to o tych różnicach   Zadziwiasz szybkością - szybciej niż te nunczaki   a serio - przecież napisałem - ma dwie rożne twarze ten budynek - i to jest ...

zenek

28 Maj 2017, 18:17

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".