Budujemy Dom
Przed budową / Reportaże / Artykuły

Opowieść o błędach i niedoróbkach projektu z katalogu

Pani Ewa jest osobą myślącą wyłącznie pozytywnie. Opowiada nam o budowie z takim optymizmem, że wszystkie minusy stają się plusami. Jest to głównie opowieść o błędach i niedoróbkach projektu typowego.

Parter domu jest zamieszkały już od roku, chociaż budowa jeszcze trwa – wykończenie użytkowego poddasza odłożono na później. Pani Ewa jest osobą myślącą wyłącznie pozytywnie. Opowiada nam o budowie z takim optymizmem, że wszystkie minusy stają się plusami. Jest to głównie opowieść o błędach i niedoróbkach projektu typowego (Dom Murator D33L – „NIEDUŻY”). Myślenie pozytywne Pani domu tak nam się udzieliło, że wszystkie błędy projektowe prezentujemy przekornie ze znakiem „+”, bo przecież udało się je naprawić i ostatecznie można powiedzieć, że „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”.

Dom bez ganku 

-Dom bez ganku?

Dom z założenia miał być tani, a więc zaprojektowany oszczędnie, ale przecież nie musi być szpetny. A dom bez ganku nie mieści się w polskiej tradycji estetycznej, nie mówiąc o praktycznej przydatności ganku w naszym klimacie, obfitującym w dni słotne i śnieżne. Przy „doprojektowaniu” ganku usunięto również okienko, które autorom projektu pozostało z innego „siostrzanego” projektu, jako okienko do WC nie istniejącego w naszym projekcie. Ot, zaszłości typowe dla „taśmowej” produkcji projektów katalogowych.

-Łazienka bez wentylacji?

Projekt z katalogu to wyzwanie 

Na parterze i poddaszu zaprojektowano łazienki... bez możliwości wentylacji. Trzeba było „doprojektować” dodatkowy (trzeci) komin z dwoma kanałami wentylacyjnymi.

+Niech się mury pną do góry, czyli podnosimy dach

Warto było podnieść dach dokładając jeszcze jedną warstwę bloczków (25 cm) do ściany kolankowej. Dzięki temu w pomieszczeniach na poddaszu powiększy się znacznie powierzchnia o „normalnej” wysokości 220 cm. To duży zysk z punktu widzenia walorów użytkowych poddasza, a nie wydaje się, żeby ucierpiały na tym walory estetyczne bryły domu. Warto dodać, co wiemy z kontaktów redakcji BD z członkami KBD, iż podwyższenie poddasza to niezwykle częsta, niemal standardowa korekta projektu typowego.

Wszyscy to sobie chwalą, wielu też twierdzi, że trzeba było jeszcze bardziej podwyższyć ścianę kolankową – nawet o cały metr. Warto, żeby architekci wyciągnęli wnioski z tej praktyki. Jeżeli będziemy udawać, że w sylwetce domku parterowego zmieścimy użytkowe poddasze, to uzyskamy tylko namiastkę użytkowych pomieszczeń na poddaszu. Trudno uznać za użytkowe pomieszczenia, w których trzeba pełzać pod skosami.

Taras 

 

+Piękne okno na taras

Przeszklony otwór na taras, składający się z okna i drzwi, miał w projekcie niefortunny kształt. Brzydki kontur schodkowy powiększono do kształtu regularnego prostokąta. Jest ładniej i bardziej praktycznie.

+Łazienka pod schodami

Powierzchnię łazienki na parterze udało się powiększyć niemal dwukrotnie przez dołączenie do niej powierzchni pod drugim biegiem schodów. Pod dość wysokim skosem swobodnie zmieściła się wanna i ze skromniutkiej łazienki zrobił się niemal pokój kąpielowy.

-Okna połaciowe

Dom jednorodzinny 
Kominek z systemem DGP 

Nie udało się znaleźć na rynku podwójnych okien połaciowych (zgodnie z projektem), które pasowałyby wymiarami do rozstawu krokwi. Trzeba było zadowolić się oknami pojedynczymi.

+ Ogrzewanie kominkowe

To prawdziwy wielki plus. Po pierwszej zimie okazało się, że kominek z systemem DGP (Dystrybucja Gorącego Powietrza) całkowicie wystarcza do ogrzania domu. To wielka ulga dla budżetu rodzinnego. Już zgromadzono zapasy drewna na następną zimę.

Poddasze użytkowe 

 

+ Wszystko przed nami

Tak na razie wygląda poddasze. Chwilowo wełna do termoizolacji leży na stropie. Docelowo ocieplone nią będą połacie dachu i na poddaszu powstaną dwa pokoje oraz łazienka. Zostało jeszcze sporo budowania, ale ważne, że już się mieszka we własnym domu.

aktualizacja: 2011-03-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

gratuluje optymistycznego podejscia do budowy Waszego domu, sam zaczynam budowe podobnego domku i patrzac na Wasze zdjecia widze ze bedzie piekny, powodzenia

Gość klimt

26 Gru 2008, 23:08

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze