Budujemy Dom

Budowa domu bez niespodzianek

Artykuł na: 4-5 minut

Budowa domu trwała rok i przebiegła bez niespodzianek, a oni koncentrowali się na dopasowaniu prac do kolejnych transz kredytu. W 2004 roku wprowadzili się do domu, który nie był jeszcze wykończony. Jakub sam zamontować osprzęt instalacji elektrycznej i położył podłogi z paneli.

Budowa domu bez niespodzianek

Wynajmowali mieszkanie w bloku, ale cały czas marzyli o przestrzeni – dużym salonie z kominkiem, dwustanowiskowym garażem w bryle budynku, praktycznej piwnicy i przestronnych sypialniach.

Kiedy dostali działkę, natychmiast podjęli decyzję o zaciągnięciu kredytu na 75 proc. inwestycji i rozpoczęciu prac.

Budowa trwała rok i przebiegła bez niespodzianek, a oni koncentrowali się na dopasowaniu prac do kolejnych transz kredytu.

W 2004 roku wprowadzili się do domu, który nie był jeszcze wykończony. Jakub sam zamontować osprzęt instalacji elektrycznej i położył podłogi z paneli.

Minęły prawie trzy lata, a my jesteśmy bardzo zadowoleni z domu. Kiedy szukaliśmy projektu, wybór był naprawdę ograniczony, ponieważ zależało nam na podpiwniczeniu. Szczęśliwie trafiliśmy na  projekt "GL 140a" ze studia Atrium – przeglądając plany Joanna opowiada o wprowadzonych poprawkach.

Kuchnia

Wszystkie zmiany konsultowali z architektem, który namówił ich, na przykład, na przesunięcie drzwi wejściowych. Znajdują się teraz na osi budynku, co dobrze wygląda na elewacji, ale też i od wnętrza domu. Okrągły przekrój kolumn zamienili na kwadratowy. Poszerzyli garaż o 30 cm, a dwie bramy zamienili na jedną – jest dużo wygodniejsza. Narożne okno w gabinecie zastąpili dwoma zwykłymi, unikając w ten sposób dopłaty za nietypową stolarkę.

Największą zmianą, widoczną w bryle budynku, jest brak podcienia na tarasie. Właściciele skrócili dach, który miał być wsparty na słupach i sięgałby aż do połowy okien. Joanna bała się, że takie rozwiązanie zaciemniłoby pokój dzienny. Główne zmiany na poddaszu to łazienki. Wejście do łazienki zostało przeniesione z korytarza do sypialni. To wymusiło wygospodarowanie drugiej łazienki, przy pokoju córki. Wydzielono ją z jej pokoju.

Nie sprawdził się nasz pomysł z rezygnacją z wiatrołapu. Chcieliśmy, żeby do domu wchodziło się w "amerykańskim" stylu, bezpośrednio do holu. Pierwsza, polska, zima pokazała, że trzeba wydzielić wiatrołap – śmieje się Jakub. Dla niego dom nie musi być bardziej przyjazny niż inteligentny. Stąd odkurzacz centralny, podgrzewane schody wejściowe czy zsyp na bieliznę, w postaci szerokiej, zabudowanej rury przeprowadzonej z poddasza do piwnicy.
+

 • Koytarz na piętrze
  Przestrzenny hol na poddaszu.
 • Pokój nad garażem można bez problemu podzieli na dwa mniejsze.
 • Zsyp na bieliznę: niewielka, prosta inwestycja ułatwiające życie.

-

 • Zawyżony kosztorys dołączony do projektu.
 • Garaż jest za wąski, mimo że został poszerzony przez właścicieli.
 • Zaprojektowane w gabinecie okno narożne jest blisko dwa razy droższe niż dwa pojedyncze.
 • Budowa domu z piwnicą podwyższa jego koszt o ok. 30 proc.
{single-image 18482}

Tekst i zdjęcia: Anna Olszewska-Krysztofiak, Aneta Demianowicz

aktualizacja: 2018-09-28

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Nawiązując do tytułu: chyba przy każdej budowie domu są jakieś niespodzianki - inaczej byłoby zbyt pięknie :)

Gość WXC

10 Lut 2009, 13:49

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".