Budujemy Dom
Przed budową / Reportaże / Artykuły

Dobry projekt na krótką i szeroką działkę

Joanna opowiada, jak z mężem szukała projektu, który zmieści się na płytką i szeroką działkę. Od kopania fundamentów, do wprowadzenia się we wrześniu 2005 roku minęły trzy lata.
Cały dla małych 

Wszystko zaczęło się właśnie od gabinetu - Joanna opowiada, jak z mężem szukała projektu bez dodatkowego pokoju na dole. To, że takiego nie znaleźli, dziś uważa za opatrzność. Dla mamy dwóch kilkuletnich chłopców pokój zabaw obok kuchni, to rozwiązanie idealne. Dzięki temu może w ciągu dnia gotować i sprzątać, a chłopcy bawią się bezpiecznie obok. Rodzice wydzielili dla nich, ze swojej kilkutysięcznej działki, 2000 m2 na budowę.

Pierwszym problemem okazało się znalezienie domu na szeroki, ale krótki plac. Zmieściła się na niej dom z  . Dom ma powierzchnię użytkową typową dla budynków stawianych w województwie mazowieckim - 182 m2.

 Pokój dziecięcy 
 Pokój dziecięcy

Od kopania fundamentów, do wprowadzenia się we wrześniu 2005 roku minęły trzy lata. Budowa mogłaby przebiegać szybciej, ale dom stawiał Sebastian z ojcem. Obaj prowadzą własną firmę budowlaną, więc pracowali między zleceniami klientów.

Za to nie mieli kłopotu ze znalezieniem dobrych fachowców i sporo prac wykonali własnoręcznie, oszczędzając w ten sposób na robociźnie. Dzięki temu, młodzi małżonkowie uniknęli kredytu i na starcie wspólnego życia mają własny dom i nie ciążą na nich żadne zobowiązania finansowe.

Ponieważ wykończenia też robił Sebastian, nie ma mowy o żadnych błędach czy niedoróbkach. - Bryła budynku jest prosta, więc nie było z tym kłopotu. Jedynie przy wolim oku, Sebastian z tatą byli bardziej uważni. Ale nie przypominam sobie nawet jednego problemu ze stawianiem domu. Oczywiście, oprócz tego, że zawsze brakowało czasu - wspomina Joanna.

Na parterze właściciele wprowadzili niewielkie zmiany w stosunku do projektu katalogowego. Usunięta pomiędzy kuchnią i salonem ściana sprawia, że cały parter to jedna przestrzeń. Połączona została również przestrzeń kotłowni i pralni.

Salon z jadalnią 
 Salon z jadalnią
  Pokój na strychu
 Pokój na strychu

Większą rewolucję Sebastian przeprowadził na poddaszu. Nad garażem obniżył strop o ok. 30 cm i podwyższył dach. Dzięki temu w miejscu strychu powstał pokój, którego podłoga podzielona jest na dwa poziomy. Jedna z sypialni została "poświęcona" na wygodną łazienkę - dużą i dobrze doświetloną.

+
 • Dobry projekt na płytką i szeroką działkę.
 • Budowa domu systemem gospodarczym to niższe koszty.
 • Z kuchni prowadzą drzwi na taras - rozwiązanie ułatwiające pilnowanie małych dzieci i podawanie posiłków na tarasie.
 • Strych nad garażem można zaadaptować na dodatkowy pokój.
-
 • Dwa okna do wolego oka - ich cena w porównaniu ze standardowym była o 100 a nawet 200 proc. wyższa (w zależności od firmy).
 • Wjazd na działkę jest z boku domu, a nie z frontu, co bardzo wydłuża drogę dojazdową do garażu.
 • Ciasna pralnia połączona z kotłownią.
{single-image 18584}

Tekst i zdjęcia: Anna Olszewska-Krysztofiak,
Aneta Demianowicz

aktualizacja: 2011-03-23

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze