Budujemy Dom
Wnętrza / Salon / Artykuły

Oświetlenie ozdobą salonu

Ważne, by światło stwarzało komfortowe warunki dla różnych form wypoczynku. Ale także – by podkreślało styl wnętrza, budowało klimat, wydobywało urodę poszczególnych planów i przedmiotów: mebli, dekoracyjnych tkanin i salonowych ozdób.

Światło to jeden z głównych składników twórczej kreacji przestrzeni. Czym byłaby najpiękniejsza aranżacja bez odpowiedniej iluminacji? Dlatego sposób oświetlenia strefy dziennej powinniśmy wybrać i dopracować już na etapie projektowania domu; wtedy jest czas na niebanalne efektowne pomysły.

Oświetlamy strefę dzienną

Światło liniowe i płaszczyznowe, wylewające się zza załamań i gzymsów ścian czy uskoków sufitu. Kolorowe plany świetlne. Zabawa światłocieniem. Integracja oświetlenia z domowym systemem audio. To także moment na decyzje bardziej prozaiczne: dobór właściwej liczby punktów świetlnych czy rozmieszczenie gniazdek w zgodzie z ergonomią i bez kolizji z umeblowaniem. Dzięki przemyślanej koncepcji będziemy mieli w domu „teatr na pstryknięcie”.

Do salonu możemy wybrać równomierne oświetlenie wielopunktowe w postaci opraw sufitowych lub praktycznych, bo mobilnych systemów szynowych i linkowych Możemy także zdecydować się na jedną „gwiazdorską” lampę wiszącą, której do towarzystwa należy dodać oświetlenie boczne – efekt mniej funkcjonalny, za to bardziej spektakularny
(fot. Paulmann) (fot. Estima)
Punkt ciężkości. Do salonu możemy wybrać równomierne oświetlenie wielopunktowe w postaci opraw sufitowych lub praktycznych, bo mobilnych systemów szynowych i linkowych (tu aluminiowy system Spice Salt, 12 V). Możemy także zdecydować się na jedną „gwiazdorską” lampę wiszącą, której do towarzystwa należy dodać oświetlenie boczne – efekt mniej funkcjonalny, za to bardziej spektakularny

Stare, nowe, najnowsze

Lampa z kolekcji Erin roztacza magiczną aurę w promieniu 360°
Ścienna wycinanka. Lampa z kolekcji Erin roztacza magiczną aurę w promieniu 360°. Oprawa E27 przystosowana do świetlówek energooszczędnych, średnica 25 cm; moc do 60 W (fot. Technolux)

Lampa jest jak ozdobna czara na światło – ujmuje blask w odpowiednią oprawę. Wprawdzie dobieramy je na końcu, ale to one decydują o stopniu nasilenia i rozproszenia światła, jego odcieniu, a nawet o kształcie świetlnego snopu. W zależności od tworzywa i formy klosza lub abażuru, kierują światło w dół, w górę, albo też pozwalają mu przesączać się przez całą swą powierzchnię.

Źródło światła ogólnego w pokoju dziennym powinno być umieszczone jak najwyżej – na suficie lub wysoko na ścianach – a ono samo musi być dość silne i równomierne. Taki sposób oświetlenia nie wykazuje wprawdzie wielkich walorów estetycznych, ma za to wymiar praktyczny – przyda się przy sprzątaniu czy większych imprezach połączonych z grami towarzyskimi lub dziecięcą zabawą.

W strefie stołu i aneksu wypoczynkowego ze stolikiem kawowym najlepiej sprawdzi się górna, dość nisko zawieszona lampa, świecąca w dół, wprost na blat, albo też lampa stojąca z podwójną oprawą, zapewniająca jednocześnie światło rozproszone i kierunkowe. Będzie ona także najlepszym rozwiązaniem w miejscu przeznaczonym do lektury.

Lampa stołowa
 (fot. IKEA)

Ważne wówczas, by strumień światła można było precyzyjnie ustawić, a najlepiej, jeśli da się przy tym płynnie regulować jego moc. Lampy stołowe – na podstawkach, nóżkach lub w postaci kładzionych na blacie brył – są odpowiednie do zajęć swobodnych, nie wymagających precyzji, np. jako towarzyszki rozmów przy kawie i słodkiej przekąsce.

Współczesne lampy

Przybierają najrozmaitsze formy. Projektantów inspiruje historia, geometria, kierunki w sztuce – np. kubizm, impresjonizm, abstrakcja – a nawet konkretne dzieła. Znajdziemy klosze nawiązujące wprost do malarstwa Gustawa Klimta, Vincenta van Gogha czy Pieta Mondriana.

Równie silny jest nurt czerpiący z natury: lampy całe w płatkach, o formie kielichów czy drzewek bonsai. Urzekające delikatnością, misternością kształtu i tworzywa. „Wykwitające” z nich światło wygląda wyjątkowo naturalnie, a one same zastępują we wnętrzu żywe bukiety.

W kolekcji lamp Livia o kloszach ze stapianego szkła znajdziemy modele sufitowe, kinkiet pojedynczy i podwójny Z kielichów stojących lamp Mali wylewają się strumienie przejrzystych kulek żywicznych w ciepłych kolorach
Szklane odbicie narcyza. W kolekcji lamp Livia o kloszach ze stapianego szkła znajdziemy modele sufitowe, kinkiet pojedynczy i podwójny (fot. Technolux) Słupki i pręciki. Z kielichów stojących lamp Mali wylewają się strumienie przejrzystych kulek żywicznych w ciepłych kolorach. Moc do 60W, wysokość 140 cm (fot. Bloomlight)

 

 

Agnieszka Rezler

aktualizacja: 2017-07-31

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat systemy linkowe i pretowe to dla mnie dziwne rozwiązanie do salonu Także uważam, że to co najmniej dziwne rozwiązanie i nie do końca mi osobiście się ono podoba.Oświetlenie salonu to dla mnie indywidualna sprawa i dla ...

BasterMeble

08 Cze 2012, 09:38

systemy linkowe i pretowe to dla mnie dziwne rozwiązanie do salonu do takiego pomieszczenia trzeba przyjac okolo 10-12 W oświetlenia tradycyjnego na m^2

febri_kuba

31 Maj 2012, 08:51

Ja w salonie mam coś takiego lampa ma żywo prezentuje się o wiele lepiej niż na zdjęciu.

Michalina_0

06 Paź 2011, 07:27

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Jaki koc wybrać?
Jaki koc wybrać? Dodatkowe okrycie w chłodniejsze wieczory, narzuta na łóżko czy dekoracyjny dodatek w salonie - koc może pełnić wiele funkcji. Jeśli ...
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu Przy użyciu wyłącznie tkanin przeprowadzisz diametralną metamorfozę gościnnego pomieszczenia. Pozwól, aby powiew wiosny zawitał do Twojego salonu!
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym Old New Style stworzyła Ewa Mihułka-Piasecka z potrzeby realizacji pasji związanych z meblarstwem. Odnawiając antyki trafiła na doskonałe ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze