Budujemy Dom
Wnętrza / Salon / Artykuły

FARBY - wzory na ściany

Kolorowe ściany są dzisiaj ważnym elementem dekoracji wnętrz. Odpowiednio dobranymi farbami można nadać każdemu pomieszczeniu charakter i nastrój, ale także ukrywać wady i korygować niedoskonałości wnętrz.

Jak pomalować pokój?

Jeśli chcemy podkreślić charakter wnętrz kolor ma zwrócić uwagę albo na reprezentacyjne elementy domu (przy okazji odwróci uwagę od innych), albo być tłem dla wybranych szczegółów lub przedmiotów.

Jeśli ukrywamy niedoskonałości wnętrz to z rozmysłem zaplanowane kolory na ścianach i suficie spowodują inne postrzeganie pomieszczeń niż by to wynikało z jego wymiarów. Niskie wnętrze podwyższa biały sufit, natomiast wysokie wyda się przytulniejsze, gdy sufit będzie ciemniejszy niż ściany.

Stosując różną technikę malowania ścian można osiągnąć interesujący efekt Stosując różną technikę malowania pokoju (w tym przypadku fioletowy fragment ściany malowano pędzlem i gąbką), można osiągnąć interesujący efekt (fot. Dekoral)

Poziome pasy na ścianach obniżą, a pionowe optycznie podwyższą malowany pokój. Jeżeli przeciwległe ściany będą miały taki sam ciemny odcień to „przybliżą się” do siebie, a gdy pomalujemy je na jasny kolor, wtedy wąski pokój będzie wydawał się znacznie szerszy.

Jaki kolor farb na ściany?

Z kolei nałożenie ciemniejszego koloru na ścianę znajdującą się naprzeciwko wejścia sprawi, że pomieszczenie wyda się krótsze. A wszystkie te magiczne sztuczki wynikają z prostej zasady, że ciemniejszy (ostrzejszy) kolor jest postrzegany jako dominujący.

Ale postrzeganie kolorów jest również zależne od oświetlenia, a trzeba też pamiętać, że inaczej będą wyglądały w świetle naturalnym i sztucznym. Jasny, pastelowy kolor farby odbija światło, co optycznie powiększy każdą przestrzeń. Zatem odwrotnie zadziałają kolory ciemne – one światło pochłaniają.

Pokój pomalowany na przykład na ciemnoniebieski wyda się wtedy mniejszy, ale nabierze przytulności. Szczególnie przy mocnych barwach trzeba uważać, by nie przedobrzyć – ostre kolory wymagają przemyślanej aranżacji wnętrza. Tak samo zresztą jak ciemne – w dużych ilościach, bez możliwości złagodzenia światłem słonecznym mogą działać nawet przygnębiająco.

Tak pomalowane pomieszczenie wydaje się niższe i zarazem przytulniejsze
Tak pomalowany pokój wydaje się niższy i zarazem przytulniejszy (fot. TBD).

Niektórym kolorom przypisuje się bardzo konkretne oddziaływanie. Wiadomo na przykład, że zielenie, błękity i fiolety działają uspokajająco, natomiast czerwienie, żółcie i odcienie pomarańczowego – pobudzają.

A co z bielą? Gdy jest jej za dużo, pomieszczenie wyda się chłodne i nieprzyjazne. Jednak jest ona znakomitym partnerem dla innych kolorów oraz tłem dla wartych wyeksponowania przedmiotów.

Możliwości barwienia ścian są dzisiaj nieograniczone. Można wybierać nie tylko wśród kolorów, ale również spośród subtelnie różniących je odcieni. Nawet jeżeli nie znajdziemy w ofercie rynkowej farby z "gotowym" kolorem, to zrobią go dla nas mieszalniku na zamówienie (jest to tinting - komputerowe mieszanie farb).

W zależności od palety kolorów danego producenta jest to najczęściej około 2000 tysięcy możliwości. Do białej farby -bazy dodawane są pigmenty ze sterowanego komputerowo dozownika.

Obecnie produkuje się białe farby z minimialnym dodatkiem innego koloru, np. różowego Obecnie produkuje się białe farby z minimalnym dodatkiem innego koloru, np. różowego (fot. Beckers)

Zależnie od rodzaju farby, podłoża i techniki malowania, można wybrać zróżnicowane powłoki - od matowych, przez lekko błyszczące, po satynowe lub z pełnym połyskiem. A wszystko po to, by uzyskać jak najlepszy efekt aranżacyjny przez idealne dopasowanie kolorów ścian do pozostałych elementów wnętrza. Bo niezależnie od możliwości modyfikowania wnętrz barwami, trzeba je dopasować chociażby do tkanin okrywających meble czy zdobiących okna, a także do odcienia podłogi.

Dziecięce pokoje dobrze wyglądają pomalowane bardziej nasyconymi kolorami
Dziecięce pokoje dobrze wyglądają pomalowane bardziej nasyconymi kolorami
(fot. Intermeble)

To wszystko powinno grać. Niektóre zestawienia z zasady mają określony charakter. Na przykład czerwienie w towarzystwie ciemnego drewna egzotycznego to styl elegancki, intensywne kolory w połączeniu ze szkłem lub metalem to styl nowoczesny, a w tak zwanych wnętrzach ekologicznych dominują beże, brązy oraz zielenie zestawione z drewnem i lnianymi tkaninami.

Paleta barw
Wzornik ułatwia wybór odpowiedniej farby (fot.Benjamin Moore Polska)

Przy wyszukiwaniu odpowiednich kolorów na ściany pamiętajmy, że wzorniki mogą być mylące. W sklepach jest inne niż w domu oświetlenie, a więc na naszej ścianie efekt będzie inny. Dobrze jest zapytać, czy sklep nie ma specjalnej lampy imitującej domowe światło sztuczne, światło słoneczne i oświetlenie światłem księżyca – przeanalizowana pod nią barwa będzie bliższa prawdzie.

Dobrze też (a niektórzy producenci mają to w ofercie w odniesieniu do kolorów gotowych) kupić próbkę farby i pomalować nią niewielki fragment ściany, by zobaczyć jak „gra” na niej światło i jak zmieni się natężenie barwy. Jednak i pomalowany na próbę kawałek ściany nie daje 100 procent gwarancji oczekiwanego efektu - na małej powierzchni kolor wydaje się bowiem mniej intensywny.

Dobrze też wiedzieć, że farby z wysokim połyskiem podkreśli wszelkie niedoskonałości podłoża, uwidocznią się nawet krzywizny ścian. Natomiast z pewnością błyszczące ściany są łatwiejsze w utrzymywaniu czystości – brud się nie przyczepia do śliskich powierzchni.

Uwaga! Efekt kolorystyczny będzie lepszy, jeśli do malowania zostaną użyte odpowiednie akcesoria. Pędzel płaski służy głównie do malowania farbami olejnymi, ale można go wykorzystać do farb emulsyjnych - dobrze się nim maluje w narożnikach ścian oraz sufitów. Szerokim pędzlem płaskim (tzw. ławkowcem) maluje się ściany i sufity farbami akrylowymi. Pędzle okrągłe służą do malowania grzejników, rur, jak też stolarki okiennej. Do emalii i lakierów najlepsze są pędzle z naturalnym włosiem, zaś te z syntetycznym przeznaczone są do farb wodnych.

Rolki do uzyskiwania specjalnych efektów na ścianach Rolki do uzyskiwania specjalnych efektów na ścianach Rolki do uzyskiwania specjalnych efektów na ścianach Rolki do uzyskiwania specjalnych efektów na ścianach
Rolki do uzyskiwania specjalnych efektów na ścianach (fot. Praktiker)

Wałki służą do malowania dużych i płaskich powierzchni farbami emulsyjnymi (czyli akrylowymi, silikonowymi, silikatowymi, lateksowymi, wapiennymi oraz winylowymi). Przy chropowatym podłożu dobrze jest użyć wałka z dłuższym runem.

Poziome pasy na ścianach obniżają pomieszczenie Pionowe pasy na ścianach podwyższają pomieszczenie
Pionowe pasy na ścianach podwyższają pomieszczenie, a poziome sprawiają, że wydaje się ono niższe.
Niskie wnętrza podwyższymy malując sufit na jasny kolor Niskie wnętrza obniżymy malując sufit na ciemny kolor
Niskie wnętrza podwyższymy malując sufit na jasny kolor. Odwrotnie będzie, gdy w zbyt wysokim wnętrzu sufit pomalujemy ciemniejszą farbą niż ściany.
Metoda na skrócenie pomieszczenia
Zastosowanie na ścianie, znajdującej się naprzeciw wejścia, ciemnego koloru sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się krótsze. Malując dwie przeciwległe ściany na ten sam kolor, możemy je optycznie przybliżyć (ciemne kolory) lub oddalić (jasne kolory), czyli w ten sposób wydłużyć lub skrócić pomieszczenie.

Efekty specjalne

Farba strukturalna
Bardzo interesujące efekty daje zastosowanie farb strukturalnych (fot. Fox Dekorator).

Ściana może być kolorowa, ale wcale nie musi być gładka. I nie chodzi tu tylko o wzory na ściany, którymi dodatkowo się ją dekoruje (np. przy pomocy szablonów, nakładając na wzór masę szpachlową lub farbę w innym kolorze).

Pokój pomalowany na jednolity kolor prezentuje się bardzo dobrze, ale niektórym może wydawać się mało ciekawy. Dlatego coraz popularniejsze stają się techniki malarskie pozwalające na indywidualne aranżowanie kolorów i faktur na ścianach.

Interesująco wyglądają tzw. przecierki, polegające na nakładaniu kolejnej warstwy farby (w innym odcieniu lub nawet kolorze) na jeszcze wilgotną poprzednią. Pozwala to „zdejmować” (wałkiem, szmatką lub pędzlem) niezaschnięte fragmenty – to daje na ścianie efekt fantazyjnych i wielobarwnych wzorów.

Z kolei farby strukturalne nakłada się grubą warstwą przy użyciu szpachli i po wstępnym przeschnięciu powłoki fakturuje się ją wałkiem, szmatką lub gąbką (można także kielnią, szpachelką bądź pacą zębatą) do uzyskania pożądanej faktury.

Trzeba jednak pamiętać, że na ścianach fakturowych szybciej osadza się kurz i trudniej się go pozbyć.

Tynki srukturalne produkowane w postaci gotowych mas po nałożeniu na ścianę maskują nierówności i uszkodzenia powierzchni Ciekawym rozwiązaniem jest zakup naklejek na ściany: mogą stanowić fantazyjną ozdobę np. nad łóżkiem w sypialni
Tynki srukturalne produkowane w postaci gotowych mas po nałożeniu na ścianę maskują nierówności i uszkodzenia powierzchni. Można je stosować na podłoża betonowe, tynki cementowe i cementowo-wapienne – także malowane farbą olejną: jeśli się nie łuszczy i nie odchodzi, taką pomalowaną powierzchnię wystarczy zmatowić i przemyć (fot. Beckers) Ciekawym rozwiązaniem jest zakup naklejek na ściany: mogą stanowić fantazyjną ozdobę np. nad łóżkiem w sypialni (fot. Decardi)

 

Hanna Czerska

aktualizacja: 2013-01-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

taka struktura to dobry pomysł. Ja bym się do sypialni skusił na strukturę Velatura. Magnat ma ją w ofercie. Wygląda jak aksamit. Do sypialni idealna

Gość Dodo

17 Gru 2015, 14:49

Zamiast farby z gotowym kolorem fajnie jest urozmaicić wnętrze pokrywając np. jedną ścianę strukturą dekoracyjną. Ja mam w salonie jedną ścianę z imitacją betonu. Naprawdę efekt jest rewelacyjny.

Gość Aneta

17 Sie 2015, 09:55

Ta taśma, o której wspomniał Henryk rzeczywiście jest najlepsza. Co do wzorów na ścianę, fajnym pomysłem są tapety do malowania-winylowe. Mają przeróżne wzory i można je pomalować na dowolny kolor. Ja zrobiłam to tak:tapetę pomalowałam farbą Beckersa kolorem 1500-N, a na to ...

Gość Marlen

10 Lut 2015, 10:09

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Jaki koc wybrać?
Jaki koc wybrać? Dodatkowe okrycie w chłodniejsze wieczory, narzuta na łóżko czy dekoracyjny dodatek w salonie - koc może pełnić wiele funkcji. Jeśli ...
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu Przy użyciu wyłącznie tkanin przeprowadzisz diametralną metamorfozę gościnnego pomieszczenia. Pozwól, aby powiew wiosny zawitał do Twojego salonu!
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym Old New Style stworzyła Ewa Mihułka-Piasecka z potrzeby realizacji pasji związanych z meblarstwem. Odnawiając antyki trafiła na doskonałe ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze