Budujemy Dom
Wnętrza / Salon / Artykuły

Salon idealny - wnętrza

W każdym domu salon jest miejscem szczególnym. Przecież to tu codziennie zbiera się cała rodzina, by wspólnie porozmawiać czy oglądać telewizję. To także najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie, w którym przyjmuje się gości i organizuje rodzinne uroczystości. To wyjątkowe miejsce musi być zatem szczególnie urządzone...

Salon idealny jest odzwierciedleniem naszego gustu, ale w trakcie planowania i urządzania nie zapominajmy o jego funkcjonalności. Trzeba ją uwzględnić w wykończeniu i aranżacji wnętrza. Im salon jest większy, tym łatwiej spełni wszystkie zadania. Czasami warto nawet zawalczyć o tę przestrzeń poprzez wyburzenie ściany łączącej z kuchnią lub jadalnią.

Wykończenie salonu

Wykładzina dywanowa w całym salonie może okazać się nie najlepszym wyborem. Łatwo się brudzi, a lepiej nie mówić, co będzie się działo w pobliżu drzwi do ogrodu... Widać więc, że wykończenie podłogi w salonie musi być trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości.

Drewniana podłoga - naturalna i piękna
Drewniana podłoga - naturalna i piękna (fot. DLH Drewno)

Decydując się na podłogę drewnianą mamy do wyboru parkiet, mozaikę, panele podłogowe oraz deski. Do salonu powinno się wybierać twarde drewno - wśród gatunków krajowych są to buk, klon, dąb oraz jesion (oferowane są również "miękkie" podłogi z sosny i świerku), a przedstawicielami gatunków egzotycznych są jatoba, meranti, tek, doussie czy iroko.

Podłogi, w zależności od rodzaju i gatunku drewna, mają określony wygląd i kolorystykę, co z pewnością będzie miało wpływ na aranżację. Poza tym drewniane podłogi (poza panelami zabezpieczonymi fabrycznie) trzeba impregnować i lakierować, bo inaczej nie będziemy długo cieszyć się pięknym wyglądem takiej powierzchni.

Niesamowite wrażenie głębi i przestrzeni w salonie sprawi fototapeta zakrywająca jedną ze ścian.
Od kiedy na rynku jest ogromna oferta płytek ceramicznych (terakota, gres) i kamiennych (marmur, granit, wapienie) nadających się do pomieszczeń innych niż łazienka czy kuchnia, pojawiają się one w salonach. Do utrzymania czystości takiej podłogi wystarczy wilgotny mop (trzeba pamiętać o zaimpregnowaniu fug przed wnikaniem wilgoci i brudu).

Przeciwnicy zarzucają jej "chłodny charakter" i nieprzyjemne odczucia podczas chodzenia boso. Ale z tym akurat znakomicie radzi sobie ogrzewanie podłogowe. Poza tym można położyć kamień czy płytki tylko na wybranych fragmentach podłogi (np. pod stołem, przy kominku i w drzwiach tarasowych) - znakomicie zaakcentuje to ich funkcję i ułatwi trzymanie czystości w "trudnych miejscach".

 Płytki ceramiczne również w salonie mogą wyglądać elegancko
 Płytki ceramiczne również w salonie mogą wyglądać elegancko (fot. Villeroy & Boch)

Bardzo dobrze sprawdzą się w salonie wykładziny elastyczne (winylowe i z PVC). Ich nowoczesne wzornictwo znakomicie imituje wszelkiego rodzaju podłogi drewniane i kamienne. Są przy tym znacznie dość tanie (zatem bez problemu będzie można je zmienić i dopasować do nowego umeblowania), trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości.

Z wykończeniem ścian - z powodu wielu możliwości - też nie pójdzie łatwo, chociaż w tym przypadku nietrafioną decyzję łatwiej (i mniejszym kosztem) można naprawić niż ułożyć nową podłogę. Ściany to kolor i faktura, które muszą współgrać z podłogą, meblami i ogólnym stylem aranżacji wnętrza.

Dzięki farbom (lub tynkom) uzyskamy kolor ścian, jaki nam się tylko zamarzy. Ich powierzchnie mogą być gładkie, wzorzyste lub fakturowe. Efekty te osiąga się najróżniejszymi (wałek lub pędzel, szablony, przecierki czy tynki strukturalne) technikami.

Bibeloty i rodzinne pamiątki znakomicie prezentują się na półkach i blatach niskich mebli.
Trzeba też pamiętać, że pewnymi zabiegami można dokonać "korekty" naszego salonu. Gdy na przykład jest za długi - trzeba ścianę na wprost wejścia pomalować na odcień ciemniejszy niż boki. Gdy jest za niski - podwyższą go pionowe pasy na ścianach lub jasny sufit.

Farby do ścian muszą tworzyć powłokę paroprzepuszczalną (lepszy mikroklimat w pomieszczeniu), najlepiej z możliwością zmywania. Najlepiej nadają się do tego wodorozcieńczalne farby akrylowe lub lateksowe.

W pokoju pełniącym rolę bawialni warto odrobinę poszaleć i na podłodze ułożyć kolorową wykładzinę dywanową
W pokoju pełniącym rolę bawialni warto odrobinę poszaleć i na podłodze ułożyć kolorową wykładzinę dywanową (fot. Komfort)

Podobne efekty dekoracyjne można uzyskać dzięki tapetom. Ich oferta kolorystyczna i materiałowa (papierowe i raufazy do malowania, winylowe, z włókna szklanego, korkowe, tekstylne czy fototapety) zaspokoi każde gusta. Nad farbami mają tę przewagę, że maskują niewielkie usterki ścian.

Efektownie będą prezentowały się w salonie ściany wykończone kamieniem, drewnem, szkłem lub jakąś inną okładziną. Szczególnie modne są ściany ceglane.

 Niektórzy pozostawiają w tym celu nieotynkowaną powierzchnię cegieł, inni muszą ułożyć je specjalnie.

Drewno, ale raczej nie w postaci boazerii lecz całej pokrytej nim ściany, wprowadza do wnętrza swojski i ciepły klimat. Niesamowite wrażenie głębi i przestrzeni sprawi fototapeta zakrywająca jedną ze ścian.

Wykończeniem ścian, tak jak i zróżnicowaniem materiałowym na podłodze, można wydzielić w salonie poszczególne jego funkcje.

Okna ze szprosami  same w sobie są ciekawe
 Okna ze szprosami  same w sobie są ciekawe, a dodatkowo rzucane przez nie cienie wzbogacą urodę każdego wnętrza (fot. Decorum Architekci)

Okna są istotnym elementem dla całego domu, ale w salonie być może przyjdzie im wystąpić w szczególne roli. W salonie - jak na reprezentacyjne pomieszczenie przystało - dobrze jest dopasować ich wygląd do charakteru wnętrza.

Będzie to trochę więcej kosztowało, ale da się zamówić dokładnie takie okno, o jakie nam chodzi (kształt i kolor). Oczywiście, nie wolno przy tym zapominać, że równocześnie powinno ono mieć wszystkie parametry okien decydujące o jego jakości. W salonie jest zazwyczaj sporo okien, zatem muszą być solidną barierą chroniącą przed ucieczką ciepła.

Powinny też dawać pewne poczucie bezpieczeństwa i czasami warto rozważyć zastosowanie szyb wzmocnionych, antywłamaniowych. Niezwykle ważna jest też możliwość wentylacji salonu z udziałem okien.

Najlepiej, żeby meble w salonie stały na nóżkach, bo to ułatwi zbieranie kurzu pod nimi.
Samo mikrorozszczelnienie skrzydeł może nie wystarczyć, gdy w środku jest więcej osób i jeszcze na dodatek pali się w kominku. Warto zaopatrzyć okna w nawietrzniki, najlepiej higrosterowane, które będą automatycznie regulowały wymianę powietrza.

Pamiętajmy, że profile drewniane lub z PVC (aluminiowe w budownictwie jednorodzinnym są rzadkością) mają porównywalne parametry. Na koszt okna składają się więc: wielkość, kształt, kolor, parametry szyb, stopień skomplikowania okucia oraz renoma producenta.

Aranżacja salonu

Delikatnie przecierane ściany w ciepłym, żółtym kolorze znakomicie pasują do salonu
Delikatnie przecierane ściany w ciepłym, żółtym kolorze znakomicie pasują do salonu (fot. Polifarb Cieszyn-Wrocław)

O gustach się nie dyskutuje, zatem aranżacja salonu powinna być kompromisem pomiędzy preferencjami domowników a dobrym smakiem i zdrowym rozsądkiem. Zazwyczaj w salonie, czyli pokoju dziennym, trzeba zorganizować przestrzenie o różnych funkcjach.

Najczęściej jest to kącik wypoczynkowy, jadalnia, kącik audio-video i przechowalnia książek, bibelotów i innych rzeczy. Wszystkie te funkcje salonu powinny być połączone wspólnym stylem aranżacyjnym, ale też aranżacja właśnie - wsparta czasami elementami wykończenia - powinna je wydzielać z ogólnej przestrzeni.

Salon powinien mieć swój niepowtarzalny styl, ale jest kilka koronnych zasad, o których warto pamiętać w trakcie jego urządzania.

 Tapety pomogą przeobrazić zwykły pokój w egzotyczny zakątek
  Tapety pomogą przeobrazić zwykły pokój w egzotyczny zakątek (fot. Komfort)

Rozważnie trzeba wybrać stół do "jadalni". Najlepiej, żeby był składany - w normalnym rozmiarze będzie służył na co dzień, a na specjalne okazje można go rozkładać. Wygodnie się je, gdy stół ma wysokość 72-74 cm (oczywiście, ludzie wysocy potrzebują wyższego).

Osoba siedząca przy stole musi mieć dla siebie kawałek blatu szerokości około 60 cm i około 30 cm w głąb. Stół okrągły zajmie najwięcej miejsca, prostokątny mniej, ale trzeba będzie uważać na jego kanty, stół owalny ich nie ma, zajmuje najmniej miejsca w pokoju, ale też ma mniejszą powierzchnię do biesiadowania.

Krzesła powinny być przede wszystkim wygodne i, oczywiście, pasować do stołu lub wystroju kącika jadalnego bądź reprezentować styl ogólny salonu. I wcale nie muszą być jednakowe - dobrze prezentują się na przykład dwa rodzaje krzeseł ustawione naprzemiennie, stylowe każde może być inne.

Kącik wypoczynkowy zajmuje dużo miejsca, dlatego trzeba go dobrze zlokalizować (niekoniecznie przy ścianie). Sercem takiej przestrzeni jest niski stolik (lub kilka) z rozstawionymi wokół siedziskami.

Tu drobiazgi są eksponowane
Tu drobiazgi są eksponowane, a każda chochla, misa czy butelka wina ma do odegrania swoją rolę (fot. Classen)

Najwięcej miejsca do siedzenia zapewniają narożniki, ale także rozległe kanapy i fotele. Najlepiej, żeby meble stały na nóżkach, bo to ułatwi zbieranie kurzu pod nimi.

Między stolikiem a meblami do siedzenia powinien być około 50-cm odstęp - wystarcza, by wygodnie trzymać nogi, siadać i wstawać. Kąciki wypoczynkowe często są urządzane na wprost (lub w pobliżu) kominka lub telewizora.

W salonie trzeba też zorganizować miejsce do przechowywania nie tylko książek (tu, oczywiście, sprawdzą się regały, najlepiej za szkłem, żeby ograniczyć osiadanie na nich kurzu). Często przechowywane są tu zastawy czy obrusy - najlepiej w kredensach lub komodach. Przydatny bywa też barek.

Bibeloty i rodzinne pamiątki znakomicie prezentują się na półkach i blatach niskich mebli. Pod sprzęt audio-video i kasety można kupić specjalne meble, ale coraz modniejsze są meblościanki, w które można nie tylko wstawić telewizor i sprzęt grający, kasety i płyty, ale również książki i drobiazgi.

Oświetlenie górne będzie na pewno konieczne nad stołem w jadalni.
Żeby wszystkie fragmenty salonu "grały" samodzielnie, ale też kiedy trzeba tworzyły całość - potrzebne jest prawidłowo rozmieszczone oświetlenie wewnątrz domu. Pamiętajmy, że nie tylko ma być funkcjonalne, ale także budować nastrój we wnętrzu.

Oświetlenie górne będzie na pewno konieczne nad stołem w "jadalni", być może także w punkcie centralnym salonu lub nad kącikiem wypoczynkowym. W zależności od tego, na jakiej wysokości znajdą się oprawy, będą albo rozpraszały (centralnie), albo skupiały światło (stół).

Pozostałe sceny świetlne zapewnią kinkiety, lampy stojące na podłodze lub na meblach skierowane w określone punkty. Szczególne elementy, takie jak obrazy, rzeźby czy kompozycje aranżacyjne (np. półki z drobiazgami, rośliny, fragment ściany) - wymagają oświetlenia punktowego. Najlepiej nadają do tego się halogeny i specjalne ruchome oprawy pozwalające precyzyjnie nakierować strumień światła. Dopasowana stylem oprawa okien dopełni całości salonu idealnego.

 

Hanna Czerska

aktualizacja: 2017-07-31

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Jaki koc wybrać?
Jaki koc wybrać? Dodatkowe okrycie w chłodniejsze wieczory, narzuta na łóżko czy dekoracyjny dodatek w salonie - koc może pełnić wiele funkcji. Jeśli ...
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu Przy użyciu wyłącznie tkanin przeprowadzisz diametralną metamorfozę gościnnego pomieszczenia. Pozwól, aby powiew wiosny zawitał do Twojego salonu!
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym Old New Style stworzyła Ewa Mihułka-Piasecka z potrzeby realizacji pasji związanych z meblarstwem. Odnawiając antyki trafiła na doskonałe ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze