Budujemy Dom
Wnętrza / Salon / Artykuły

Kolory salonu

Kolor salonu jest jednym z najistotniejszych czynników kształtowania przestrzeni. Barwy oddziałują również na psychikę, decydując o naszym samopoczuciu.

Mocne barwy ściany i kominkowego okapu, to przytulność. Jasna podłoga - to przestronność
Mocne barwy ściany i kominkowego okapu, to przytulność. Jasna podłoga - to przestronność
(fot. Ceramika Paradyż)
Kolory takie jak żółć, pomarańcz i czerwień działają pobudzająco, natomiast fiolet, zieleń i błękit - uspokajająco. Decydując się na określoną barwę należy zastanowić się, jak będzie ona odbierana. Kolory salonu są bowiem postrzegane znacznie szybciej niż faktura czy kształt.

Kolor ma decydujący wpływ na nasz odbiór wnętrza. Barwy jasne, pastelowe odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe i przestronniejsze.

Odwrotnie jest z kolorami ciemnymi, nasyconymi, które optycznie zmniejszają pomieszczenie, ale jednocześnie sprzyjają tworzeniu intymnej atmosfery. Wiadomo też, że ten sam kolor w dziennym świetle i przy sztucznym oświetleniu, wygląda inaczej.

Stosując dyskretne i dekoracyjne oświetlenie wzmacniamy intensywność barwy, potęgując jej działanie. Warto też zwrócić uwagę na usytuowanie wnętrza względem słońca. W pomieszczeniach wychodzących na północ nie powinno się stosować ciemnych barw, które będą działały przygnębiająco.

Intensywnie fioletowe meble wyraźnie odznaczają się na tle ścian przedpokoju Połączenie bieli i pomarańczy na ścianach
Intensywnie fioletowe meble wyraźnie odznaczają się na tle ścian przedpokoju
(fot. TBD, Beckers)
 (fot. IKEA)

Tutaj znakomicie sprawdzą się kolory jasne, pochodne żółtego, które rozświetlą wnętrze. Odwrotnie jest w przypadku pomieszczeń zwróconych na południe, gdzie swobodnie można stosować ciemniejsze barwy. Natomiast jasne kolory mogą się okazać tu zbyt jaskrawe.

Na odbiór barw ma również wpływ rodzaj powierzchni, na której zostały zastosowane. Na gładkich kolory będą sprawiały wrażenie jaśniejszych, a na chropowatych – ciemniejszych i mniej intensywnych.

Tłem uniwersalnym dla innych kolorów jest biel. Jednak zastosowana w pomieszczeniu samotnie stwarza wrażenie chłodu i braku przytulności. Natomiast znakomicie współgra z innymi kolorami. Pod wpływem światła biel przyjmuje delikatny odcień, ulegając jednocześnie wpływowi sąsiadujących z nią kolorów.

Odcienie szarości, barwy neutralnej, świetnie wydobywają we wnętrzu przedmioty o intensywnych kolorach. Są też znakomitym tłem dla roślinności i kwiatów. Szarości są często wykorzystywane we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, wyposażonych w proste meble.

Ciemnoszary błękit ściany jaśnieje stając się tłem dla jeszcze ciemniejszego regału
 Ciemnoszary błękit ściany jaśnieje stając się tłem dla jeszcze ciemniejszego regału; książki na jego półkach są jak klawisze fortepianu (fot. Inalco)

Kolory natury – brązy i beże dają poczucie ciepła i solidności. Beże pasują do każdego wnętrza, natomiast brąz jest najbardziej odpowiedni do gabinetów.

 Salon utrzymany w beżowej tonacji wygląda niezwykle elegancko
 Salon utrzymany w beżowej tonacji wygląda niezwykle elegancko
(fot. Komfort)

Kolor zielony, w zależności od nasycenia żółci i błękitu, może mieć chłodną lub ciepłą temperaturę. Chłodne odcienie wpływają kojąco i relaksująco, nadają się do łazienek i pomieszczeń terapeutycznych. Ciepłe są odpowiednie do ogrodów zimowych, na klatkach schodowych i w przedpokojach.

Błękity wpływają uspokajająco, nastrajając do zadumy. Niekiedy, w zimnym świetle, wywołują odczucia chłodu, wyobcowania i melancholii. Kolor niebieski świetnie sprawdza się w sypialni, natomiast lepiej nie stosować go w jadalni.

Kolory salonu takie jak wszelkie odcienie żółci wywołują pozytywne reakcje osób w nich przebywających. Przywołują radość, optymizm i ożywienie, a pastelowe odcienie sprzyjają odpoczynkowi.

Czerwień pobudza aktywność fizyczną, więc warto ją stosować w pokojach ćwiczeń. Może być też użyta na klatkach schodowych i w przedpokojach. Nie nadaje się jednak do pokojów pracy, gdzie potrzebna jest koncentracja i spokój.

We wnętrzu ogromnie ważne są zestawienia różnych barw ze sobą. Zestawienia monochromatyczne (różne odcienie tego samego koloru) są najbezpieczniejsze. Poprzez wtapianie barw i zastosowanie we wnętrzu kilku tonacji jednego koloru, eliminowane są ostre, mogące drażnić oko kontrasty.

Wykorzystanie palety pokrewnych odcieni to gwarancja wizualnej harmoniiOdważne zestawienie energetyzujących kolorów
Wykorzystanie palety pokrewnych odcieni to gwarancja wizualnej harmonii
(fot. Villeroy&Boch)
Odważne zestawienie energetyzujących kolorów
(fot. Dekoral)

Do pomalowania ścian, sufitu i elementów drewnianych w salonie należy wykorzystać trzy odcienie jednej barwy. Najjaśniejszym pokrywa się sufit, pośrednim ściany, a najciemniejszym framugi drzwi i listwy przypodłogowe. Jeśli pomieszczenie jest zbyt wysokie, warto zmienić kolejność i pośrednim kolorem pomalować sufit, a najjaśniejszym ściany. Pozwoli to na optyczne obniżenie pokoju.

Czerwona kanapa z łaciatą poduszką - odważna i udana ingerencja w "królestwo brązów"
Czerwona kanapa z łaciatą poduszką - odważna i udana ingerencja w "królestwo brązów"
(fot. Ceramika Paradyż)

Zestawienia harmonijne tworzą kolory sąsiadujące ze sobą w kole barw, czyli np. żółty i zielony, niebieski i turkusowy. Malując pomieszczenie takimi barwami nadamy mu łagodny i interesujący wygląd. Jednocześnie uzyskamy wrażenie przestronności.

Kontrastowe zestawienie barw to najbardziej odważny sposób aranżacji wnętrza. Żeby pomieszczenie nabrało wyrazistości i bardziej zdecydowanego wyglądu, należy zastosować przeciwstawne sobie kolory.

W zależności od tego czy wybierzemy czerwień i kontrastującą z nią zieleń, czy spokojniejsze beże o różnej intensywności, za każdym razem możemy spodziewać się zaskakującego rezultatu.

Jednak wnętrze to nie tylko kolory, ale również materiały, z którymi je zestawiamy. Ciemne drewno egzotyczne w towarzystwie czerwieni jest bardzo eleganckie. Nowoczesna mieszanka to intensywne kolory połączone z metalem, szkłem lub plastikiem.

Natomiast kolory ziemi, czyli beże i brązy, znakomicie wyglądają w połączeniu z drewnem, lnem lub tekturą, tworząc wnętrza ekologiczne. Wybierając kolory do naszego salonu trzeba pamiętać, że powinny one współgrać z kolorami znajdującego się w nim wyposażenia.

Dominika Surewicz
aktualizacja: 2009-08-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

W takim przypadku warto pomyśleć też o jakiejś kolorowej ozdobnej tapecie. Na pewno zrobi wrażenie :)

Gość użytkownik

27 Wrz 2014, 23:26

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Jaki koc wybrać?
Jaki koc wybrać? Dodatkowe okrycie w chłodniejsze wieczory, narzuta na łóżko czy dekoracyjny dodatek w salonie - koc może pełnić wiele funkcji. Jeśli ...
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu Przy użyciu wyłącznie tkanin przeprowadzisz diametralną metamorfozę gościnnego pomieszczenia. Pozwól, aby powiew wiosny zawitał do Twojego salonu!
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym Old New Style stworzyła Ewa Mihułka-Piasecka z potrzeby realizacji pasji związanych z meblarstwem. Odnawiając antyki trafiła na doskonałe ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze