Budujemy Dom
Wnętrza / Salon / Artykuły

Grzejniki "wkroczyły na salony"

Kotły, grzejniki, podgrzewacze wody - kiedyś ze względu na gabaryty i brak urody pieczołowicie ukrywane, dziś stały się przedmiotami sztuki wzorniczej i odważnie "wkroczyły na salony".

Trudno wyobrazić sobie dom bez urządzeń technicznych. Od dawna już z dumą prezentujemy nasze telewizory, sprzęt stereofoniczny, komputery.

Industrialną kuchnię kreuje nowoczesny sprzęt AGD. Teraz możemy również nie bać się pokazać kolejnych, dotąd "nieeleganckich" elementów technicznej infrastruktury domu.

Projektanci wzornictwa przemysłowego dopasowali je do pomieszczeń mieszkalnych i "udomowili". Szlachetny design, srebrnoszare i szklane elementy pasują do nowoczesnych wnętrz.

Zmianom we wzornictwie towarzyszy miniaturyzacja i udoskonalenia techniczne.

Elektryczny kocioł jest na tyle mały  i estetyczny, że z powodzeniem możemy powiesić go np. w przedpokoju lub na bocznej ścianie  salonuPodgrzewacz wody to urządzenie niezbędne, jeśli ciepłej wody nie zapewnia  nam kocioł grzewczy
Elektryczny kocioł jest na tyle mały i estetyczny, że z powodzeniem możemy powiesić go np. w przedpokoju lub na bocznej ścianie salonu (fot. Kospel)
Podgrzewacz wody to urządzenie niezbędne, jeśli ciepłej wody nie zapewnia nam kocioł grzewczy. Biała prosta forma idealnie współgra z kolorem ceramiki i łazienkowych dodatków (fot. Bosch)

Stojące kotły grzewcze stały się "meblami", które mogą spokojnie stanąć nie tylko w holu, ale i w salonie.

Ich zredukowane w formie wzornictwo, kolorystyka - np. biel z pigmentem metalicznym lub błyszczące albo szczotkowane na mat metalowe powierzchnie - dobrze grają w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.

Nowoczesne kotły grzewcze zmieniają image. Sterylność, obłe futurystyczne kształty i połyskujące obudowy sprawiają, że coraz częściej urządzenia te lokujemy np. w sali do ćwiczeń, czy domowym spa z sauną i jacuzzi
(fot. Viessmann)
Nowoczesne kotły grzewcze zmieniają  image

W nowo budowanych domach coraz częściej można też znaleźć urządzenia grzewcze umiejscowione nie w piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym na parterze - a w części mieszkalnej na poddaszu. Takie rozwiązanie pozwala zrezygnować z komina przechodzącego przez cały dom i zajmującego dużo miejsca.

Kotły wiszące, dzięki kompaktowym wymiarom odpowiadającym popularnym modułom mebli kuchennych, zgrabnie wpasują się w zabudowę kuchenną lub łazienkową.

Plazmowy Promiennik Ciepła,  czyli grzejące lustro
Plazmowy Promiennik Ciepła, czyli grzejące lustro – umożliwia odczuwanie promieni wiosennego słońca nawet w pochmurne jesienne dni, poprawia nastrój i sprawia, że temperatura w pomieszczeniu jest jednolita, a powietrze nie ulega osuszeniu. Promiennik jest doskonały dla alergików, gdyż nie wprawia w rotację powietrza z pyłkami kurzu. Wymarzone rozwiązanie nie tylko do łazienki, ale np. jako efektowny element dekoracyjny powieszony nad komodą w salonie (fot. Ciepłotech)

Nowoczesnych, bardzo estetycznych grzejników nie tylko nie trzeba już zasłaniać, ale można, a czasami wręcz trzeba, traktować jako graficzny element aranżacji salonu. Do nietypowo urządzonych pokoi możemy dobrać grzejniki albo bardzo niskie i długie albo wysokie i wąskie. Do wyboru mamy też różne kolory i faktury. Można nawet znaleźć grzejnik w formie nowoczesnej rzeźby lub... balustrady schodów.

Grzejnik płytowy w jaskrawym  czerwonym kolorze krzesła w kontraście z białymi ścianami tworzy wyrazisty element  dekoracyjny salonowego wnętrzaAżurowy  grzejnik w kolorze chromowanej stali pasuje do ażurowej ścianki działowej z płyt g-k –  razem tworzą efektowną „ciepłą” przegrodę
Grzejnik płytowy w jaskrawym czerwonym kolorze krzesła w kontraście z białymi ścianami tworzy wyrazisty element dekoracyjny salonowego wnętrza (fot. VNH)Ażurowy grzejnik w kolorze chromowanej stali pasuje do ażurowej ścianki działowej z płyt g-k – razem tworzą efektowną „ciepłą” przegrodę (fot. Enix)
Nowoczesny grzejnik drabinkowy – oryginalna konstrukcja i kolorystykaFuturystyczna rzeźba kolorystycznie dopasowana do beżu ścian, dywanu i fotela
Nowoczesny grzejnik drabinkowy – oryginalna konstrukcja i kolorystyka sprawiają, że bez obaw możemy zamontować go w widocznym miejscu mieszkania, np. w przedpokoju. Dzięki efektownym chromowanym uchwytom będzie pełnić funkcję oryginalnego wieszaka – dodatkowo wyposażony w elektryczną grzałkę umożliwi szybkie wysuszenie przemoczonych kurtek nie tylko zimą
(fot. Purmo)
Futurystyczna rzeźba kolorystycznie dopasowana do beżu ścian, dywanu i fotela (fot. Instal Projekt)

Również klimatyzatory montowane w salonach i sypialniach mają atrakcyjną stylistykę. Niektóre modele dadzą się pomalować, dzięki czemu dopasują się do kolorystyki ścian lub dekoracyjnych detali.

Klimatyzator w domu to bezcenny komfort dobrego samopoczucia w upalne dniKlimatyzator w domu to bezcenny komfort dobrego samopoczucia w upalne dni. Art Cool Galeria nie tylko chłodzi, ale też dekoruje pomieszczenie. Kwadratowa obudowa ma otwierany przedni panel, który pełni funkcję ramy obrazu – można go samodzielnie wymieniać w zależności od potrzeb i nastroju. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą bezprzewodowego pilota
(fot. LG)

 

aktualizacja: 2009-08-11

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Jaki koc wybrać?
Jaki koc wybrać? Dodatkowe okrycie w chłodniejsze wieczory, narzuta na łóżko czy dekoracyjny dodatek w salonie - koc może pełnić wiele funkcji. Jeśli ...
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu Przy użyciu wyłącznie tkanin przeprowadzisz diametralną metamorfozę gościnnego pomieszczenia. Pozwól, aby powiew wiosny zawitał do Twojego salonu!
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym Old New Style stworzyła Ewa Mihułka-Piasecka z potrzeby realizacji pasji związanych z meblarstwem. Odnawiając antyki trafiła na doskonałe ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze