Budujemy Dom

Zasłony, firanki, rolety - trendy w dekoracji okna

Artykuł na: 6-9 minut

Chronią naszą prywatność, nie pozwalają słońcu budzić nas zbyt wcześnie i zdobią wnętrze. Dekoracje okienne mają odpowiedzialne zadania, dlatego nie tak łatwo je wybrać.

Zasłony, firanki, rolety - trendy w dekoracji okna

ZASŁONY, ROLETY, ŻALUZJE - SPRAWDZONE DEKORACJE OKIENNE

Okna bez zasłon, okna osłonięte roletami, żaluzjami... oszczędne rozwiązania świetnie sprawdzają się w nowoczesnych, sterylnych wnętrzach. W innych - ciepłych, stylizowanych na dworek, wiejską chatkę czy angielski salonik - nie obejdzie się bez tradycyjnych dekoracji okiennych.

To prawda, mieliśmy ich serdecznie dosyć, ale niechęć już przeszła, ustępując miejsca nowemu zauroczeniu wzorami, wspaniałością tkanin i możliwościom ich kombinacji. Tym bardziej, że pozostało jeszcze pole do swobodnej interpretacji klasyki, czego dowodzą nowoczesne aranżacje.

Poza walorami wizualnymi, zasłony i firany sprawdzają się jako praktyczny element aranżacji, pozwalający na dowolną regulację wpadającego przez okno światła, a nawet nadawanie mu koloru. Mogą także znacznie poprawić proporcje wnętrza i przesądzić o jego stylu. Można je zawiesić w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego funkcję i kierunek, z którego wpada do środka słońce. Wystarczy wybrać tkaniny o odpowiednich kolorach, grubości i gęstości splotu.

Ilość światła można też regulować marszczeniami i drapowaniem zasłon. Sprawę doboru zasłon i firan ogromnie ułatwia bogata oferta tkanin, a także studiów i atelier, specjalizujących się w szyciu na wymiar i ich upinaniu.

Zasłona z tkaniny lnianej New Classics marki Travers
Zasłona z tkaniny lnianej New Classics marki Travers. Wyszywana jest drewnianymi koralikami tworzącymi arabski wzór niczym na dawnych adamaszkach. Szer. 144 cm. (fot. Zimmer+Rohde)
Zasłony uszyte z tkaniny Pleasure z kolekcji Paradise z modnym wzorem dającymi efekt trójwymiarowości
Zasłony uszyte z tkaniny Pleasure z kolekcji Paradise z modnym wzorem dającymi efekt trójwymiarowości. Jedwab, len i bawełna, szer. 140 cm. (fot. Zimmer+Rohde)
Tkaniny zasłonowe Artemizia z kolekcji Silk & Spices
Tkaniny zasłonowe Artemizia z kolekcji Silk & Spices. Ciekawy jest tu sposób nanoszenia wzoru, który jest drukowany na osnowie, przed tkaniem materiału. Bawełna i poliester, szer. 145 cm. (fot. Creation Baumann)

DODATKI DO ZASŁON - UROK DETALI

O ile odchodzimy od wieloelementowych, teatralnych upięć, o tyle nie rezygnujemy z detali, dzięki którym łatwiej zapanować nad materią. Uchwyty do zasłon, obejmy, chwosty, klipsy, ponadto żabki i zakończenia karniszy w dyskretny sposób dopełniają dekorację okienną. Świetnie zaspokajają naszą potrzebę dekorowania, pełniąc rolę domowej biżuterii.

Miedziany klips Motive o śr. 8 cm
Miedziany klips Motive o śr. 8 cm (fot. Pasamona)
Zasłony uszyte z tkaniny Holmewood z kolekcji Sophisticated Living, len (69%) i wiskoza (17%)
Zasłony uszyte z tkaniny Holmewood z kolekcji Sophisticated Living, len (69%) i wiskoza (17%). Obszyto je kontrastową lamówką z tkaniny Ava, która ożywia wnętrze. Marka Jane Churchill. (fot. Colefax & Fowler)
Gotowe zasłony z bawełny Honeysuckle Trall Camomile
Gotowe zasłony z bawełny Honeysuckle Trall Camomile. Cena 1 pary (167 x 137 cm) 449,50 zł; sznur do upinania zasłon kosztuje 129 zł. (fot. Laura Ashley)
Lniane tkaniny z najnowszej kolekcji Amalfia marki Élitis, które powstały z inspiracji wybrzeżem Amalfia
Lniane tkaniny z najnowszej kolekcji Amalfia marki Élitis, które powstały z inspiracji wybrzeżem Amalfia. Ażurowe wzory przeszywane są bawełnianą nicią i dostępne są w trzech wersjach. (fot. SML Concept)

JAK I NA CZYM WIESZAĆ FIRANKI I ZASŁONY?

Ponieważ upinanie zasłon i firan to dość trudna sztuka (nawet jeśli rezygnujemy z wymyślnych lambrekinów, kokard i falban), wiele osób powierza to zadanie specjalistom. Jeśli podejmujemy się tego sami, musimy wiedzieć jak szerokie powinny być zasłony i firany. By tkaniny ładnie się układały, ich szerokość musi być większa przynajmniej o 50% od długości karnisza. Przy sutych marszczeniach może stanowić ona nawet trzykrotną jego długość.

A co z karniszem? Przed jego kupnem trzeba przemyśleć sposób montażu (do ściany, do sufitu lub rozporowo) oraz zdecydować, czy ma on być pojedynczy czy podwójny (do zasłony i firany). Karnisz powinien być dłuższy od wnęki okiennej o ok. 50-60 cm (po 25-30 cm z każdej strony). Dzięki temu będziemy mogli wygodnie zsuwać zasłony poza światło okna.

Po zamontowaniu karnisza okno musi się swobodnie otwierać, dlatego zamocujmy karnisz w odległości minimum 5 cm od wnęki okiennej. Zwróćmy też uwagę na odległość karnisza od ściany, czyli na długość wsporników, które mocujemy do ściany lub liczbę centymetrów, które dzielą karnisz mocowany do sufitu od ściany. Czemu jest taka ważna? Zbyt mała sprawi, że długa zasłona będzie się opierać o parapet zamiast swobodnie zwisać.

Długość zasłony to jednak sprawa upodobań, a przede wszystkim stylu wnętrza. Zazwyczaj kończą się tuż nad posadzką, ale bywa i tak, że fantazyjnie płożą się po podłodze. By efekt był odpowiedni, tkanina powinna zaginać się na długości co najmniej 5 centymetrów i miękko się układać. Taka dekoracja dodaje wnętrzu romantycznego charakteru, lecz wymaga przemyślenia i jest mało praktyczna - nie będzie raczej służyła do codziennego zasłaniania okien. Pamiętajmy też, że takie zasłony, choć same w sobie są wystarczająco ozdobne, potrzebują też efektownego karnisza.

Woal Artemis z kolekcji Voile imprimé marki Élitis
Woal Artemis z kolekcji Voile imprimé marki Élitis. Wzór inspirowany jest tradycyjną sztuką tkacką, poliester. (fot. SML Concept) 
Lniane zasłony z efektem sprania
Lniane zasłony z efektem sprania. Jedna o wymiarach 140 x 270 cm kosztuje 199 zł. (fot. Zara Home)

ZASŁONY I ROLETA - UDANA PARA

W klasycznych, a także tych nowoczesnych aranżacjach wnętrz, pojawia się dość często rozwiązanie, które powinno usatysfakcjonować niezdecydowanych. To połączenie zasłony z roletą. Jest ono niezwykle praktyczne, bowiem likwiduje problem zasuwania zasłon na noc oraz rozsuwania ich na dzień i efektownego upinania chwostem lub klamrą. Spełnia też oczekiwania natury estetycznej - tkanina częściowo zasłania wnękę okienną i tworzy dla niej ładną ramę.

Choć nie ma wskazań co do tego, jaka roleta powinna być łączona z zasłoną, najlepszy efekt uzyskuje się, wykorzystując roletę rzymską. Tkaniny, z których uszyte są dekoracje okienne, mogą być nowoczesne, gładkie, choć w przypadku drukowanych w klasyczne wzory, możemy pozwolić sobie na efektowne zestawienia różnych motywów.

Zasłony uszyto z tkaniny zdobionej fakturą, która odzwierciedla wzór ażurowych rolet rzymskich
Przykład udanego połączenia zasłon z roletą. Zasłony uszyto z tkaniny zdobionej fakturą, która odzwierciedla wzór ażurowych rolet rzymskich. (fot. Eurofirany)
Zestawienie firan z woalu z rzymską roletą z podobnej tkaniny
Zestawienie firan z woalu z rzymską roletą z podobnej tkaniny. Firana gotowa na taśmie o wym. 300 x 200 cm kosztuje 119,90 zł (dostępna też na wymiar). Rolety rzymskie Capri pochodzą z kolekcji Romantica, mogą być szyte na wymiar lub gotowe - roleta o wym. 80 x 170 cm kosztuje 169,90 zł. (fot. Dekoria)
Tkaniny marki Jane Churchill
Tkaniny marki Jane Churchill. Zasłona Lola Flower drukowana w kwiaty (len, bawełna, wiskoza), szer. 129 cm. Roleta z tkaniny Eden, bawełna i len, szer. 139 cm. (fot. Colefax & Fowler)
Roleta zaciemniająca z nowej kolekcji Dobranoc marki Velux
Roleta zaciemniająca z nowej kolekcji Dobranoc marki Velux. Kolekcja zaprojektowana została specjalnie dla dzieci, dlatego też zdobią ją motywy z bajek Disneya. Cena 461 zł. (fot. Velux)
Roleta Capri z kolekcji Marina z wzorem plecionki
Roleta Capri z kolekcji Marina z wzorem plecionki. Może być uszyta na wymiar lub gotowa. Cena najmniejszej gotowej (80 x 170 cm) 194,90 zł, największej (160 x170 cm) - 314,90 zł. (fot. Dekoria)
Markiza marki Velux zmniejszająca nagrzewanie wnętrza nawet o 76 procent
Markiza marki Velux zmniejszająca nagrzewanie wnętrza nawet o 76 procent. Blokuje ona promienie słoneczne zanim dotrą do szyby i w ten sposób zatrzymuje ciepło na zewnątrz. Cena 259 zł. (fot. Velux)
Roleta Eliza typu dzień i noc
Roleta Eliza typu dzień i noc. Dwa pasy prążkowanej tkaniny przesuwają się względem siebie zaciemniając lub rozjaśniając wnętrze. Roleta ma kasetę, ale nie ma prowadnic, dostępne różne rozmiary - największa ma 250 cm szerokości i 300 cm wysokości. (fot. Presiana)

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

aktualizacja: 2018-04-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Meble z kolekcji Modesto - design w świetnej cenie!
Meble z kolekcji Modesto - design w świetnej cenie! Nowa kolekcja mebli pod nazwą MODESTO, to najpiękniejszy i najmodniejszy ostatnio design w rewelacyjnej cenie. Teraz każdy może cieszyć ...
TCL przedstawia nową serię telewizorów 4K C76
TCL przedstawia nową serię telewizorów 4K C76 TCL wprowadza na rynek nową serię telewizorów 4K C76, wyposażoną w sztuczną inteligencję (AI), system Android 7.0, technologię Wide ...
Ponadczasowe meble, w które warto zainwestować
Ponadczasowe meble, w które warto zainwestować Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się niemal tak często jak na wybiegach. Są jednak meble, których piękno nie przemija wraz z kolejnym ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".