Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Schody - miejsce, kształt i wymagania

Schody wewnętrzne w dużej mierze decydują o wygodzie użytkowania domu. Możliwych rozwiązań jest wiele, generalnie jednak najwygodniejsze schody zabierają sporo cennego miejsca. Duże znaczenie mają też koszty i trudność wykonania – musimy więc zdecydować się na kompromis.

Miejsce na schody

Schody
(fot. Teko)

Wydzielone. Tradycyjne rozwiązanie to schody umieszczone w holu lub korytarzu stanowiącym przestrzeń komunikacyjną. Schody mogą zostać nawet całkowicie wydzielone, tworząc dostępną z tych pomieszczeń klatkę schodową.

Wzmacnia to typowy dla większości domów podział na wspólną przestrzeń dzienną z salonem na parterze oraz prywatną (sypialnie) na piętrze.

Pomiędzy sypialniami a salonem nie przenoszą się dźwięki, dzięki czemu możemy np. swobodnie przyjmować gości, gdy dzieci śpią na górze.

W domu dla licznej, wielopokoleniowej rodziny, praktyczne będą schody umieszczone w pobliżu wejścia do domu. Jej członkowie nie będą wtedy sobie przeszkadzać nawet wtedy, gdy będą wychodzić i wracać do domu o zupełnie innych porach.

Umieszczenie schodów w salonie zwykle utrudnia jego aranżację, szczególnie jeśli będą wyeksponowane.
Jeśli w domu są więcej niż dwie kondygnacje, racjonalne jest oczywiście usytuowanie łączących je schodów w jednym pionie. Wydzielenie klatki schodowej wymaga niestety stosunkowo dużej przestrzeni – nawet 10 m², a w większości projektów, szczególnie niewielkich domów, przestrzeń na komunikację jest ograniczana do minimum.

Na schody otwarte prowadzące na piętro wprost z salonu czy holu wystarczy 5–7 m². Wiele zależy oczywiście od ich szerokości i kształtu.

W salonie. Otwarte, „paradne” schody utrudniają wydzielenie intymnych przestrzeni w domu, gdyż sprzyjają przenoszeniu się na piętro hałasów. Mimo to takie właśnie rozwiązanie jest obecnie coraz popularniejsze: inwestorzy chętnie , w których salon jest duży, a przestrzeń komunikacyjna – niewielka.

Taki wybór warto podejmować ze świadomością, że salon, w którym są otwarte schody, staje się nieuchronnie częścią „ciągów komunikacyjnych”, a same schody – drogą przenoszenia się hałasów w domu.

Schody w salonie widoczne, ale umieszczone z boku i w niewielkim stopniu wpływające na jego aranżację Schody w salonie wyeksponowane, a ponadto wydzielające z jego przestrzeni aneks kuchenny
(fot. Up Stair) (fot. Rintal)
Schody w salonie: widoczne, ale umieszczone z boku i w niewielkim stopniu wpływające na jego aranżację, oraz wyeksponowane, a ponadto wydzielające z jego przestrzeni aneks kuchenny


Ponadto wygodne schody w salonie nie zajmują wcale tak mało miejsca, jak może się wydawać niedoświadczonym osobom oglądającym rzuty kondygnacji w projekcie, bo są na nich często widoczne tylko do pewnej wysokości.

Ponadto umieszczenie schodóww salonie zwykle utrudnia jego aranżację, szczególnie jeśli będą wyeksponowane. Warto więc pomyśleć, czy nie umieścić ich tak, by zanadto nie rzucały się w oczy.

Kształt schodów

Na cenę schodów wpływa przede wszystkim ich kształt i materiał z którego są wykonane
Na cenę schodów wpływa przede wszystkim ich kształt i materiał z którego są wykonane. Schody drewniane zwykle okazują się droższe od żelbetowych
(fot. Schody Prudlik)

Schody mogą mieć bardzo zróżnicowany układ biegów i kształt stopni, a od tych cech zależy trudność i koszt ich wykonania oraz wygoda użytkowania. Zwykle im schodyprostsze w formie, tym są wygodniejsze i tym łatwiej je wykonać bez błędów.

Minimalne wymagania

Stopnie nie mogą być wyższe niż 19 cm. Wyjątkiem są schody strychowepiwniczne, które jako rzadziej użytkowane, mogą być mniej wygodne i mieć stopnie wysokości 20 cm.

Za wygodne uznaje się jednak stopnie o wysokości nieprzekraczającej 17 cm.

Wymiary stopni powinny być dostosowane do długości kroku przeciętnego człowieka: suma szerokości oraz podwójnej wysokości stopnia powinna wynosić od 60 do 65 cm.

Zaleca się przy tym by szerokość stopni nie była mniejsza niż 25 cm, ale dla osób o dużych stopach wygodniejsze będą stopnie szerokości ok. 30 cm.

Stopnie schodów zabiegowych i krętych muszą mieć nie mniej niż 25 cm w odległości 40 cm od wewnętrznej krawędzi.

Wymiary stopni w jednym biegu powinny być takie same. Przepisy nie określają maksymalnej liczby stopni biegu, ale nie zaleca się, by było ich więcej niż 17.

To, czy schody w domu są wygodne, najbardziej odczuwają dzieci i osoby starsze.

Wymagana przepisami szerokość biegu schodów oraz spoczników to co najmniej 80 cm, jednak trzeba pamiętać, że to minimum i na takich schodach trudno się minąć i niełatwo po nich wnosić duże przedmioty (np. meble).

Uwaga! Szerokość schodów mierzy się pomiędzy balustradami, na rzeczywistą szerokość biegu wpływa więc ich kształt i sposób zamocowania.

Balustrada nieco zmniejsza szerokość schodów Balustrada zamocowana z boku, bieg ma pełną szerokość
(fot. Schody Prudlik) (fot. Centrum Schodów)
Użyteczna szerokość biegu schodów zależy także od sposobu zamocowania oraz kształtu balustrady: balustrada nieco zmniejsza szerokość schodów, oraz balustradę zamocowano z boku, bieg ma pełną szerokość

 

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2017-07-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Schody oprócz funkcji komunikacyjnej pełnią właśnie również dekorację. Więc jeżeli macie możliwość zrobienia oryginalnych schodów to warto profesjonalni producenci doradzą, wykonają i zamontują. Najważniejsze żeby przed wyborem zastanowić się, bo schodów nie zmieniamy ...

KAMEX

16 Gru 2015, 07:55

Ja mam schody w salonie i wykonawca tak dobrał typ schodów,że salon zyskał są jego ozdobą.Schody użytkujemy intensywnie i nic się nie zniszczyły.

Gość marzena31450

10 Lis 2015, 08:19

Ostatnimi funkcja schodów uległa dużej zmianie. Zamiast pełnić tylko i wyłącznie funkcję komunikacyjną stały się kluczową ozdobą salonu. Dobrym przykładem tego typu zmian są nowoczesne schody szklane, które są bardzo dekoracyjne, a wykonanie na stalowej konstrukcji pozwala ...

Gość Mario

29 Sie 2014, 12:49

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze