Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Błędy popełniane podczas wykonywania schodów

Schody wewnętrzne, niezależnie od tego, gdzie są usytuowane, stanowią dominujący element wystroju. Aby zatem dobrze wybrać i uniknąć błędów, już przed rozpoczęciem inwestycji dowiedzmy się o schodach jak najwięcej.

Zmiana konstrukcji schodów lub ich przesunięcie bez konsultacji z projektantem.

Wszelkie zmiany związane ze zmianą masy, wymiarów lub umiejscowienia schodów trzeba uzgodnić z konstruktorem. Schody żelbetowe są wielokrotnie cięższe niż np. drewniano-metalowe, zaś zastąpienie schodów jednobiegowych dwubiegowymi wymaga wykonania w stropie otworu o zupełnie innym kształcie i wymiarach, co zwykle wiąże się z koniecznością dokonania zmian w jego konstrukcji. To samo dotyczy przesunięcia schodów.

Brak bezpiecznych schodów na czas budowy.

Jeśli schody mają żelbetową konstrukcję, to zwykle wykonuje się je na etapie stanu surowego i takiego problemu nie ma. Oczywiście na czas budowy pozostawia się schody niewykończone. Inne rodzaje schodów montuje się dopiero na etapie wykańczania domu. W takiej sytuacji najlepiej na czas budowy zlecić wykonanie tymczasowych schodów drewnianych, np. schodów policzkowych z surowych desek sosnowych. Nie muszą być piękne, ale za to mocne i stabilnie zamocowane – wykonawcy będą nosić po nich ciężkie przedmioty.

Źle obliczona wysokość stopni.

To dość częsty błąd, szczególnie w przypadku schodów żelbetowych. Zwykle pierwszy lub ostatni stopień ma inną wysokość niż pozostałe. Może to być wynikiem niestaranności wykonawców lub nawet błędu w projekcie, ale często winę ponosi też inwestor. Zmiana wysokości skrajnego stopnia może być np. efektem zmiany konstrukcji stropu na inną niż zaproponowana w projekcie – zmieni się wówczas grubość stropu.

Bywa też, że inwestor decyduje się bardzo późno na wykonanie ogrzewania podłogowego, a to wiąże się z podniesieniem poziomu podłogi. Dlatego wszelkie tego rodzaju zmiany wymagają konsultacji z projektantem i powinny zapadać jak najwcześniej. Pamiętajmy, że podniesienie poziomu podłogi wpłynie przecież nie tylko na schody – zmniejszy się wysokość pomieszczeń i otworów drzwiowych, niżej znajdą się też dolne krawędzie okien.

Zbyt strome schody.

Zgodnie z przepisami stopnie schodów łączących kondygnacje mieszkalne nie powinny być wyższe niż 19 cm, a ponadto wynik obliczenia wg. wzoru: 2h+s, gdzie h – wysokość; s – szerokość stopni powinien zawierać się w granicach 60–65 cm. Jednak zależność tę spełnią zarówno schody ze stopniami o wysokości 19 cm oraz szerokości zaledwie 22 cm, jaki i takie o wymiarach odpowiednio 15 cm i 32 cm. Pierwsze będą jednak niewygodne, a ich pokonywanie może być bardzo uciążliwe dla dzieci oraz osób starszych. Drugie zaś to schody bardzo wygodne. Już w projekcie sprawdźmy więc, jakie mają być schody w naszym domu.

Niewygodne schody strychowe.

Jeśli poddasze jest nieużytkowe, to często prowadzą na nie bardzo strome schody składane.
(fot. Fakro)

Jeśli poddasze jest nieużytkowe, to często prowadzą na nie bardzo strome schody składane. Jednak często przypominają one bardziej drabinę niż zwykłe schody.

Nierzadko okazuje się, że nieużytkowe poddasze jest wykorzystywane dość często, bo pełni funkcję garderoby. Wówczas niewygodne schody stają się utrapieniem. Nawet, jeśli na razie się na to nie decydujemy, lepiej przewidzieć możliwość zastąpienia schodów składanych stałymi. Trzeba w związku z tym przewidzieć odpowiednio dużo miejsca na dolnej kondygnacji oraz wykonać większy otwór w stropie. Przyda się to, jeśli schody składane okażą się niepraktyczne, albo za kilka lat zechcemy zaadaptować poddasze na mieszkanie.

Emilia Rosłaniec, Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-01-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

bardzo dobre uwagi

Gość jan

23 Lis 2017, 19:47

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze