Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Koszt budowy schodów drewnianych o konstrukcji policzkowej

Koszt budowy schodów drewnianych o konstrukcji policzkowej

Przedstawiamy przykładową wycenę budowy schodów drewnianych o konstrukcji policzkowej, wykonanych z drewna jesionowego.

Schody drewniane zwykle powstają z drewna rodzimych drzew liściastych: klonu, buku, brzozy, dębu, jesionu, wiśni, orzecha oraz z gatunków egzotycznych. Te ostatnie są niestety kilkadziesiąt procent droższe. Rzadko wykorzystywane jest drewno iglaste, zwykle sosnowe.

Drewno przeznaczone na stopnie powinno odpowiadać co najmniej II klasie jakości – używa się tutaj drewna litego, bądź klejonego warstwowo. Z kolei wszystkie elementy nośne schodów należy wykonywać tylko z drewna drzew liściastych I klasy. Materiał powinien mieć gęsto rozmieszczone słoje, musi być suchy (wilgotność około 10%) oraz bez sęków i innych wad.

Podstawowe konstrukcje schodów drewnianych to schody drabiniaste, policzkowe lub kręte.

Schody drabiniaste to rodzaj schodów ażurowych. Składają się z dwóch belek policzkowych, do których mocuje się stopnice. Służą zwykle jako pomocnicze: np. prowadzące do piwnicy czy na strych. Zwykle mają duży kąt nachylenia dochodzący do 60º. Dostępne są też w wersji składanej – po złożeniu mieszczą się w skrzynce chowanej w suficie.

Dużo wygodniejszym rodzajem schodów drewnianych są schody policzkowe. Składają się z dwóch belek policzkowych, stopnic i podstopnic. Policzki mają zwykle grubość 5 cm, wysokość zależnie od wymiarów stopni, ale zwykle ok. 30 cm.

Stopnie mają grubość 4–6 cm, a podstopnice 2–3 cm. W takich schodach, stopnie i podstopnie najczęściej wsuwa się w wyfrezowane w belkach otwory, choć stopnie też mogą być nakładane na belki policzkowe.

Coraz większą popularnością cieszą się schody kręte. Ten typ schodów zwykle montuje się tam, gdzie na duże wygodne schody nie ma miejsca, bo nie zostało ono przewidziane w projekcie, np. schody prowadzące na zaadaptowany strych. Również w dwupoziomowych mieszkaniach w blokach schody kręte mogą być dobrym rozwiązaniem, szczególnie że mieszkania takie mają zwykle około 65 m2 powierzchni.

Ważne jest więc, by schody zajęły jej jak najmniej. Jeśli założymy minimalną wymaganą długość stopnia 80 cm, średnica wersji okrągłej nie przekroczy 2 m. Typowa postać tych schodów to stalowy, aluminiowy lub drewniany słup nośny, dołem i górą przymocowany do stropów. Wokół niego wachlarzowo rozmieszcza się stopnie. Niestety takie schody nie są zbyt wygodne w codziennym użytkowaniu. Poza tym utrudniają znacznie wniesienie na górną kondygnację dużych elementów, np. mebli.

a) fot. Schody Prudlik b) fot. Schody Beldowicz
Schody drewniane zabiegowe są bardzo popularne, szczególnie w wersji z wykończeniem wangowym, czyli takim, gdzie belki policzkowe są wysokie i stanowią jednocześnie podparcie dla elementów balustrady (w tym przypadku tralek) (a). Schody spiralne (b) zajmują niewiele miejsca, ale korzystanie z nich nie jest wygodne

Dwa ostatnie rodzaje z opisanych schodów drewnianych zawsze wykonywane są na zamówienie, można tutaj puścić wodze fantazji i samemu zaproponować ich kształt oraz wzór balustrady. Gdy jednak brakuje nam pomysłu, producenci dysponują katalogami z przykładowymi modelami i realizacjami.

Schody drewniane o konstrukcji policzkowej - przykładowa wycena

Rodzaj materiału J.m. Ilość Cena jednostkowa Koszt
Schody drewniane o konstrukcji policzkowej, wykonane z drewna jesionowego;
Cena zawiera wykonanie, transport i montaż
m.b. 3 4000,00 zł 12000,00 zł
Balustrada ze stali nierdzewnej szczotkowanej (słupki i wypełnienie czterema relingami), pochwyt z drewna jesionowego;
Cena zawiera wykonanie, transport i montaż
m.b. 8 700,00 zł 5600,00 zł
Suma kosztów materiałów i robocizny schodów drewnianych 17600,00 zł

Schody wewnętrzne, bez względu na ich rodzaj, są wyceniane indywidualnie w odpowiedzi na dane zapytanie. Ceny podane przez nas są orientacyjnymi wartościami brutto (wraz z 8% VAT) i nie stanowią oferty handlowej. Pamiętajmy, że o koszcie schodów w domu decydują przede wszystkim nasze oczekiwania względem nich oraz inwencja podczas prac projektowych, czyli ich konstrukcja i materiał wykończenia.

Monika Dąbrowska
fot. otwierające: Domański

aktualizacja: 2017-07-12

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze