Budujemy Dom

Dobudowa schodów płytowych w czasie adaptacji poddasza

Artykuł na: 4-5 minut
Dobudowa schodów płytowych w czasie adaptacji poddasza

Mieszkam w domu, w którym poddasze jest nieużytkowe. Jednak już na etapie planowania domu, cała konstrukcja została tak zaprojektowana, że przewidywała dobudowę schodów żelbetowych. Zastanawiam się, jak prawidłowo powinny być wykonane?

Odpowiedź eksperta: W użytkowanym już domu, bardzo ważne jest, aby wykonanie schodów było niekłopotliwe, szybkie i niewymagające brudnych prac. Dlatego warto wziąć pod uwagę prostsze rozwiązania niż te które były w fazie projektowania.

 

Rozważmy trzy warianty. Pierwszy, najprostszy w realizacji – kupić gotowe modułowe schody, drugi też względnie prosty – zamówić w firmie wykonującej je na indywidualne zamówienie, trzeci najbardziej czasochłonny oraz trudny do przeprowadzenia w zamieszkanym domu – wynająć ekipę, która wykona je na miejscu.

 

Dwie pierwsze możliwości dotyczą schodów drewnianych, metalowych bądź powstałych z połączenia tych materiałów. Natomiast ostatnia dotyczy schodów żelbetowych płytowych. Wybór gotowych schodów jest najprostszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę ograniczony zakres robót montażowych oraz najmniejsze ryzyko uszkodzenia, czy zniszczenie istniejącej już części. W przypadku złożenia indywidualnego zamówienia, projekt schodów może uwzględniać dowolne kształtowanie biegów oraz ich wykończenie.

 

Podobnie jest, gdy wynajmujemy ekipę do wykonania zaprojektowanych schodów. W przedstawionej sytuacji są to najpopularniejsze schody płytowe żelbetowe. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością, stabilnością oraz ognioodpornością. Deskowanie wykonuje się, zbijając deski i układając je, jako pochylnię podpartą stemplami. Deski formujące stopnie z dwóch stron przybija się do desek policzkowych, a gdy schody znajdują się przy ścianie – z jednej strony do niej, a z drugiej do deski policzkowej. Stabilizuje się je listwami usztywniającymi, przymocowanymi do ich wierzchu.

 

Zbrojenie główne układa się wzdłuż, na wcześniej przygotowanym deskowaniu. Następnie kładzie się zbrojenie poprzeczne, które łączy się ze zbrojeniem głównym drutem wiązałkowym. Pręty zbrojeniowe układane na deskowaniu nie mogą się z nim stykać. W tym celu podkłada się pod nie gotowe betonowe podpórki dystansowe albo kawałki bloczków betonowych.

 

Nie wolno zmieniać ani średnicy prętów, ani ich liczby oraz rozmieszczenia. Dlatego układając zbrojenie, trzeba dokładnie stosować się do wytycznych zamieszczonych w projekcie.

 

Betonowanie powinno przeprowadzić się w całości za jednym razem, rozpoczynając je od najniższej części schodów. Po 24 godzinach od zakończenia układania mieszanki, trzeba ją nawilżać obkładając wilgotnymi matami przez około tydzień. Deskowanie można zdjąć po tygodniu. Drobne ubytki powinno się wypełnić zaprawą cementową, a nierówności wyrównać. Schody żelbetowe wymagają wykończenia.

Redakcja BD

aktualizacja: 2014-11-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".