Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Z wykonawcami schodów mieliśmy masę kłopotów!

Z wykonawcami schodów mieliśmy masę kłopotów! Zmiana ich układu spowodowała sporo zamieszania na budowie. Kierownik budowy, którego poprosiliśmy o zaprojektowanie nowych schodów, nie poradził sobie z tematem... - mówi Agata, Członkini Klubu Budujących Dom, który schody użytkuje od 2011 r.

Łamane schody zabierają mniej miejsca w holu, niż zaprojektowane wcześniej trójbiegowe
Łamane schody zabierają mniej miejsca w holu, niż zaprojektowane wcześniej trójbiegowe

Parametry domu: murowany, powierzchnia 340 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 3,10 m.

Schody:

 • Łamane, ze spocznikiem, szer. biegu 1 m. 
 • Konstrukcja – wspornikowa, żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku. 
 • Stopnie – w dolnym i górnym biegu po 8 szt.; wys. stopni 17 cm, gł. 29 cm. 
 • Spocznik – o wym. 1,03 x 1,04 m. 
 • Wykończenie – klejone warstwowo drewno (polski dąb), polakierowane twardym lakierem na biało i brązowo (na kolor posadzki z drewna merbau). 
 • Balustrada – o wys. 1 m; z drewna; odległość między tralkami 12 cm. 
 • Słupki o wys. 1,18 m. 
 • Oświetlenie – 2 kinkiety na ścianach.

Lokalizacja: w holu, naprzeciwko głównego wejścia do domu.

Decyzja: klatkę schodową traktowaliśmy jak element architektury i najważniejszy mebel w centralnym reprezentacyjnym holu na parterze. W porównaniu do projektu wyjściowego, razem z mężem zmieniliśmy jej kształt z trójbiegowego na łamany z dwoma biegami, gdyż poprzedni układ klatki zajmował cały hol i pozostawiał między biegami dużo niewykorzystanego miejsca – pustą "studnię". Żelbetową konstrukcję schodów wylała ekipa generalnego wykonawcy podczas budowy domu.

Wnętrza zamknęliśmy oknami z drewnianymi brązowymi ramami, ale wykończyliśmy je w klasycystycznym stylu – białą stolarką drzwiową oraz szerokimi gzymsami i listwami przypodłogowymi. Klatka schodowa z białą drewnianą balustradą i stopnicami w naturalnym kolorze drewna bardzo do tej aranżacji pasowała. Zdjęcie takiej klatki schodowej znaleźliśmy w Internecie i z wydrukowanym zdjęciem pojechaliśmy do stolarza. Po upływie półtora miesiąca zjawił się u nas z materiałami.

Łamane schody ze spocznikiem znajdują się w reprezentacyjnym holu na parterze Biegi żelbetowych schodów, wykończonych drewnem, mają szerokość 1 m
Łamane schody ze spocznikiem znajdują się w reprezentacyjnym holu na parterze Biegi żelbetowych schodów, wykończonych drewnem, mają szerokość 1 m

Schody żelbetowe - porady i przestrogi:

 • Z wykonawcami schodów mieliśmy masę kłopotów! Zmiana ich układu spowodowała sporo zamieszania na budowie. Kierownik budowy, którego poprosiliśmy o zaprojektowanie nowych schodów, nie poradził sobie z tematem – na jego rysunku jeden ze schodów był niższy i nie potrafił inaczej wyliczyć biegów. W końcu poprosiliśmy tatę, inżyniera, żeby to zrobił bardziej fachowo.

  Niestety, choć wszystko grało na jego projekcie, wykonawcy wylali schody o różnej wysokości – różniły się nawet o 3 cm! Musieli je potem żmudnie wyrównywać – nadlewać lub szlifować. Stolarze, których zatrudniliśmy też byli okropni. Najpierw trafiliśmy na alkoholika. Kolejni nie dbali o ważne szczegóły wykończeniowe, więc musieliśmy ich ciągle pilnować.

  Dziś nie robilibyśmy schodów żelbetowych, ponieważ raz wylana konstrukcja nie daje się już zmienić. Oceniamy, że przy schodach na stalowej lub drewnianej konstrukcji można w szerszym zakresie popracować nad kształtem, rozmiarami i wykończeniem klatki schodowej.

 • Schody są wygodne dla dorosłych i dla małych dzieci, ale żałujemy, że biegi nie są trochę szersze. Szczęśliwie pozwalają na wnoszenie na poddasze dużych mebli, więc w sumie nie są złe. Dobrym krokiem męża było zaopatrzenie okna przy schodowym spoczniku w poprzeczny podział, dzięki któremu schodząc z góry nie ma się obawy, że wypadnie się przez szybę z półpiętra. Gruba rama daje poczucie bezpieczeństwa.

Schody żelbetowe - koszty:

 • schody z robocizną 10 000 zł.
Z wykonawcami schodów mieliśmy masę kłopotów! Z wykonawcami schodów mieliśmy masę kłopotów!

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Z czego wykonana jest podstopnica?

Gość Karolina

26 Sty 2015, 13:22

Scenariusz pewnie był taki: Projektant zaprojektował schody, bo musiał. Klient chciał zmienić po swojemu ale chciał zaoszczędzić na projekcie więc projektantowi już nie zawracał głowy, kierownik wziął 1500 zł za nadzór i nie chcąc stracić klienta podjął się "projektowania" ...

Gość Łukasz

11 Gru 2014, 07:50

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze