Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Schody zabiegowe - nie do końca wygodne

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że klatka schodowa jest oddzielona. Między nią a salonem wydłużyliśmy nawet specjalnie ścianę działową, żeby hałas od telewizora nie zakłócał spokoju w sypialniach na poddaszu. Wachlarzowy zabieg tworzy 5 schodów i chodzenie po nim nie jest wygodne... - mówią Beata i Robert, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody użytkują od 2002 r.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 189 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej – 3 m.

Wachlarzowy zabieg tworzy 5 schodów
Wachlarzowy zabieg tworzy 5 schodów

Schody:

 • Zabiegowe, szer. biegu 100 cm. 
 • Konstrukcja – wspornikowa, żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku. 
 • Stopnie – 18 szt., w tym 5 zabiegowych; wys. 17 cm i gł. 30 cm; stopnice i podstopnice wykończone konglomeratem o gr. 3 cm.
 • Balustrady – o wys. 102 cm, ze stali nierdzewnej; pochwyt ze stali i drewna buku. 
 • Oświetlenie – LED-owe w podwieszanym suficie. 
 • Lokalizacja – w centrum domu, w osobnej klatce schodowej o wym. 2 × 3 m.

Decyzja: kupiliśmy gotowy projekt, w którym schody znajdowały się w oddzielnej klatce schodowej. Od razu miały kształt zabiegowy i choć wiemy, że nie jest to do końca wygodny kształt w codziennym użytkowaniu, nie mogliśmy nic zmienić z powodu małych wymiarów klatki.

Wylaliśmy pod nie monolityczną konstrukcję z żelbetu, bo jest bardzo stabilna. Szalunki przygotowało przez kilka dni czterech murarzy, a następnie przez pół dnia zalewali je betonem z gruszki i formowali stopnie.

Schody wykończyliśmy konglomeratem, bo jest to materiał na lata, estetyczny i wygodny w pielęgnacji. Ma kolor pasujący do kolorystyki w pomieszczeniach dziennych, a na jego wzorze nie widać kurzu. Specjalnie zamówiliśmy konglomerat o powierzchni półmat, żeby stopnie nie były śliskie. To było słuszne, bo podczas użytkowania rzeczywiście nie ślizgamy się na stopniach.

Schody zabiegowe - rady i przestrogi:

 • Schody, wykończone konglomeratem botticino, zaplanowano w oddzielnej klatce schodowej
  Schody, wykończone konglomeratem botticino, zaplanowano w oddzielnej klatce schodowej
  Jesteśmy bardzo zadowoleni, że klatka schodowa jest oddzielona. Między nią a salonem wydłużyliśmy nawet specjalnie ścianę działową, żeby hałas od telewizora nie zakłócał spokoju w sypialniach na poddaszu.

  Wachlarzowy zabieg tworzy 5 schodów i chodzenie po nim nie jest wygodne. Sprawia trudność szczególnie mamie, nawet po dodaniu balustrady. Zamontowaliśmy ją dopiero po 5 latach użytkowania schodów, widząc, że seniorka boi się po nich chodzić i robi to niepewnie.

  Wcześniej zwlekaliśmy, bo chcieliśmy mieć balustradę ładną i trwałą, a takie nie są tanie. W końcu udało się nam zamówić ją w firmie wchodzącej na rynek, oferującej niższe ceny. Podobnie jak w przypadku konglomeratu, wybraliśmy trwałe i solidne materiały. Klatka schodowa jest wąska – ma szer. 2 m – więc dłuższe przedmioty musimy wnosić w pozycji pionowej.

 • Robert – prowadzę firmę budowlaną i konglomerat ułożyłem samodzielnie, oszczędzając na robociźnie. Potem zaimpregnowałem go specjalnym środkiem, żeby się nie wycierał, nie przyjmował brudu i był łatwy do umycia. Ponieważ schody nie są intensywnie użytkowane, konserwację przeprowadzam co 3 lata (butelka preparatu za 100 zł). Schody raz w tygodniu myjemy mopem i ciepłą wodą z płynem do naczyń.

 • Beata – w ciągu dnia światło wpada na klatkę schodową przez niebieskie luksfery, co nadaje klatce fajny klimat. Pod sufitem na poddaszu mamy lampy LED, ale poproszę męża o dodatkowe zainstalowanie przy schodach czujki ruchu, sterującej pracą taśm LED-owych, które ulokujemy pod noskami schodów. Dodatkowe oświetlenie ozdobi schody, a w nocy ułatwi poruszanie się po nich.

Schody zabiegowe - koszty:

 • konstrukcja 2000 zł, 
 • wykończenie konglomeratem 4000 zł (robocizna własna), 
 • balustrada 3000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze