Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Nasze schody żelbetowe to majstersztyk!

Żelbetowa konstrukcja schodów to majstersztyk. Kiedy wezwaliśmy poleconego nam stolarza, żeby ją wykończył, nie mógł wyjść z podziwu nad jej finezyjnością i lekkością. Od razu powiedział, że postara się nie zepsuć tego, co zrobił jego poprzednik. To stolarz nazwał murarza artystą w swoim fachu... - mówi Adam, Członek Klubu Budujących Dom, który schody użytkuje od 2002 r.

Drewniane stopnice stolarz ułożył na zaprawie klejowej
Drewniane stopnice stolarz ułożył na zaprawie klejowej

Parametry domu: murowany, powierzchnia 196 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej – 2,90 m.

Schody:

 • Spiralne, o szer. biegu 1,05 m. 
 • Konstrukcja – żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku. 
 • Stopnie – 19 szt. o wys. 16 i 17 cm i gł. 20–37 cm. 
 • Stopnice – z klejonego warstwowo drewna bukowego, polakierowanego twardym lakierem na kolor teku. 
 • Podstopnice – z betonu, wykończonego zaprawą gipsową. 
 • Balustrada – o wys. 1 m; poręcz z giętego drewna buku o wym. 5,5 x 7,5 cm; słupki z aluminium pomalowanego lakierem proszkowym. 
 • Oświetlenie – kinkiety na stropodachu i słupie konstrukcyjnym.
 • Lokalizacja – w salonie, nieopodal wejścia do domu.

Decyzja: klatkę schodową potraktowaliśmy z żoną jak element architektury, ozdabiający strefę dzienną. Nie chcieliśmy, żeby była tylko użytkowa. Do gustu przypadły nam projekty schodów na konstrukcji wylewanej z żelbetu w kształcie łuku, bo wyglądają fantazyjnie. Murarz, który wykonywał naszą konstrukcję, okazał się artystą, bo wspaniale uchwycił jej proporcje i nadał lekkość.

Widząc, że zna się na rzeczy, zgodziliśmy się na zmianę wcześniej zaplanowanego kształtu schodów i skucie części stropu. Architekt budynku i my zaprojektowaliśmy wcześniej klatkę na planie koła, lecz murarz argumentował, że wygodniej chodzi się po klatce skonstruowanej na planie owalu. Obecnie wstępuje się na nią od strony salonu, a nie holu przy wiatrołapie.

Murarz dopasowywał wielkość otworu w stropie oraz parametry konstrukcji schodów do mojego wysokiego wzrostu. W miejscach, gdzie musiałbym schylać głowę, powiększył otwór w stropie. Każdy schodek jest inny, ale wszystkie zaplanował w taki sposób, żeby żona mogła komfortowo poruszać się po środkowej części biegu, a ja tuż przy zewnętrznej balustradzie w miejscu, w którym schody są najszersze. Mam rozmiar buta 44, więc stawianie stóp w innym miejscu jest dla mnie niewygodne i niebezpieczne.

Projektując i kotwiąc żelbetową konstrukcję w posadzce parteru, murarz miał jeszcze jedno obostrzenie – musiał dostosować ją do miejsca wolnego od ogrzewania podłogowego, ułożonego wcześniej. Kilkakrotnie zmieniał kształt szalunku, bacząc na przyszłe szczegóły użytkowe schodów. Konstrukcję obserwował z każdego punktu domu i z ogrodu, przez okna.

Żelbetową konstrukcję umocowano do posadzki, ściany i stropu Słupek z dodatkowym wzmocnieniem na dolnym schodku Podniebienie wykończono zaprawą gipsową i pomalowano na biało
Żelbetową konstrukcję umocowano do posadzki, ściany i stropu Słupek z dodatkowym wzmocnieniem na dolnym schodku Podniebienie wykończono zaprawą gipsową i pomalowano na biało

Schody żelbetowe - rady i przestrogi:

 • Wylewane z żelbetonu schody stanowią dekoracyjny element salonu
  Wylewane z żelbetonu schody stanowią dekoracyjny element salonu
  Żelbetowa konstrukcja schodów to majstersztyk. Kiedy wezwaliśmy poleconego nam stolarza, żeby ją wykończył, nie mógł wyjść z podziwu nad jej finezyjnością i lekkością. Od razu powiedział, że postara się nie zepsuć tego, co zrobił jego poprzednik.

  To stolarz nazwał murarza artystą w swoim fachu. Omówił z nim drobne dolewki na schodach. Kilka razy przyjeżdżał, biorąc dodatkowe wymiary barierki, a z gotowymi schodami przyjechał po miesiącu. Co ciekawe, miał już gotową poręcz z osadzonymi słupkami. Montaż trwał jeden dzień.

  Stolarz uprzedził, żebyśmy nie chodzili po polakierowanych schodach w butach. Stosujemy się do zalecenia, więc schody i poręcz ciągle wyglądają jak nowe. W kilku miejscach odpada tylko warstwa gipsu na krawędziach podstopnic. Kręte schody są i ładne, i wygodne. Bez problemu wnieśliśmy na górę wielką kanapę. Dekoracyjna konstrukcja wzbogaca wystrój salonu.

Schody żelbetowe - koszty:

 • Wylanie żelbetonowej konstrukcji 1500 zł + materiały. 
 • Wykończenie 8500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-06-08

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Wszystko fajnie tylko powodzenia we wnoszeniu meblościanki.

Gość Józwa

31 Sie 2017, 05:58

W sumie "na kształcie owalu" było napisane, więc OK - zgoda. Tu trzeba czegoś więcej Schody prezentują się naprawdę dobrze. Nie stawiam żadnych zarzutów, w szczególności, że tych schodów nie widziałem live 

polerka

19 Kwi 2017, 12:11

1 godzinę temu, polerka napisał: Artysta Dobre schody to matematyka + opanowane rzemiosło. Artyzm mile widziany przy ewentualnym rzeźbieniu słupów. A w ogóle co oznacza "stopnie wysokie 16 i 17 cm" ?? Rzeczywiście z tymi stopniami 16,17 cm - trochę ...

zenek

19 Kwi 2017, 07:52

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze