Budujemy Dom

Przy ażurowych schodach ważna jest regularna renowacja!

Artykuł na: 4-5 minut

Renowację przeprowadzam regularnie, bo schody matowieją, a lubię kiedy błyszczą i wyglądają świeżo. Po zmyciu specjalnym środkiem, maluję je olejem do drewna, po upływie doby – ciekłym woskiem. Zajmuje mi to 2 dni - mówi Krysia, Członkini Klubu Budujących Dom, która schody użytkuje od 2005 r.

Przy ażurowych schodach ważna jest regularna renowacja!

Parametry domu: murowany, powierzchnia 186 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 3,10 m.

Schody:

  • Zabiegowe, całe z drewna dębu kanadyjskiego, szer. biegu 102 cm. 
  • Konstrukcja – policzkowa. 
  • Stopnie – 17 szt., wys. 18 cm. 
  • Balustrada – wys. 97 cm, poręcze o wym. 6 × 6 cm, słupki 7 × 7 cm. 
  • Oświetlenie – kinkiety na ścianie. 
  • Lokalizacja – w centrum domu, w salonie.

Decyzja: architektka budynku zaprojektowała w salonie jednobiegową i wylewaną z żelbetu konstrukcję schodów na poddasze. Zaakceptowałam lokalizację, lecz wolałam zbudować ażurowe schody z drewna i uzyskać w głębi domu więcej światła.

Bryła żelbetowej konstrukcji stanowiłaby zbyt przysadzisty element w strefie reprezentacyjnej. Parkieciarze, wykańczający posadzki, doradzili mi, żeby zmienić kształt biegu i miejsce, z którego się rozpoczyna. Zauważyli w projekcie, że wejście na poddasze jest nieergonomiczne i zajmuje dużo przestrzeni. Skorzystałam z rady fachowców i jestem z tego zadowolona. Schody zabiegowe z tą samą liczbą stopni, co jednobiegowe, mają krótszy zawinięty bieg i są łatwiej dostępne, a w odzyskanej części salonu zmieściłam aneks telewizyjny.

Tylko 4 stopnice mają kształt trapezu i tworzą wachlarzowy zabieg, reszta to wygodne prostokątne stopnie. Stolarze zbudowali je z tego samego rodzaju drewna, co parkiet. Nie chciałam mieć w domu lakierowanych powierzchni, więc zaolejowali je i zawoskowali. Takie zabezpieczenie wymaga regularnej renowacji.

Schody w kształcie trapezu
Schody w kształcie trapezu

Ażurowe schody z drewna - rady i przestrogi:

Wykonawcy poinstruowali mnie, żeby co półtora roku odświeżać stopnice i poręcze. Renowację przeprowadzam regularnie, bo schody matowieją, a lubię kiedy błyszczą i wyglądają świeżo. Po zmyciu specjalnym środkiem, maluję je olejem do drewna, po upływie doby – ciekłym woskiem. Zajmuje mi to 2 dni. Na co dzień schody odkurzam, albo myję. Myjąc pierwszy raz, wzięłam ciepłą wodą z detergentem i naruszyłam powłoki wosku. Zapomniałam, że trzeba to robić zimną i czystą wodą. Musiałam powtórnie je zawoskować.

Minęło 12 lat, a w klejonym materiale nie ma szpar, stopnice nadal są idealnie równe. Klatka jest stabilna, wygodna i bezpieczna podczas chodzenia. Nie skrzypi, nie trzeszczy. Wysokość balustrady jest komfortowa, bo dopasowałam ją do mojego wzrostu.

Ostrzegam, że z powodu trzykrotnego olejowania, dzień po dniu, i końcowego woskowania oraz polerowania elementów klatki schodowej, może wydłużyć się czas montażu. U mnie trwał przez te czynności o 4 dni dłużej.

Ażurowe schody z drewna - koszty:

  • kompletne schody 5000 zł.
Ażurowa konstrukcja z drewna dębu kanadyjskiego łączy parter z sypialnianą antresolą.
Ażurowa konstrukcja z drewna dębu kanadyjskiego łączy parter z sypialnianą antresolą

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-11-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Jakie schody wybrać: zamknięte w klatce schodowej czy otwarte w salonie?

Schody wewnętrzne są ważnym elementem funkcjonalnym domu, a w otwartych wnętrzach również estetycznym. Wybierając schody, powinniśmy określić potrzeby domowników i zdecydować, czy chcemy zintegrować ze sobą kondygnacje, czy raczej podkreślić ich odrębność i zyskać większą swobodę w ich użytkowaniu.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".