Budujemy Dom

Zapłaciłam 8000 zł za remont schodów drewnianych

Artykuł na: 4-5 minut

Remont schodów odbył się 7 lat po przeprowadzce, kiedy zarządziliśmy cyklinowanie podłóg na poddaszu. Przy tej okazji staraliśmy się trochę unowocześnić wystrój wnętrz, w tym klatki schodowej - mówi Asia, Członkini Klubu Budujących Dom, która schody użytkuje od 2005 r., a remont przeprowadziła w 2012 r.

Zapłaciłam 8000 zł za remont schodów drewnianych

Parametry domu: murowany, pow. 170 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 2,85 m.

Schody:

 • Zabiegowe o szer. 120 cm. 
 • Konstrukcja – żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku. 
 • Stopnie – 18 sztuk, wys. 18 cm, gł. 30 cm, wykończone klejonym warstwowo drewnem jesionowym. 
 • Balustrada – o wys. 100 cm; obecnie z drewna i stali. 
 • Oświetlenie – lampa pod sufitem.
 • Lokalizacja – w holu.

Decyzja: gdy budowaliśmy z mężem dom według gotowego projektu, to murarze wylali z żelbetu płytę pod schody. Później parkieciarze wykończyli ją klejonym drewnem jesionowym, jak podłogi. Zastanawialiśmy się, czym zabezpieczyć drewno przed niszczeniem, no i postanowiliśmy, żeby i schody, i podłogi pomalowali dwuskładnikowym lakierem.

 

Tak samo zrobili z drewnianą balustradą. Na początku miała słupki, tralki i pochwyt z drewna. Po remoncie wygląda zupełnie inaczej. Unowocześniliśmy również podstopnice, bo te otynkowane i pomalowane farbą nie zdawały egzaminu.

Szeroki stopień na zabiegowym zakręcie może pełnić rolę spocznika
Szeroki stopień na zabiegowym zakręcie może pełnić rolę spocznika

Remont schodów i balustrady - rady i przestrogi:

 • Remont schodów odbył się 7 lat po przeprowadzce, kiedy zarządziliśmy cyklinowanie podłóg na poddaszu. Przy tej okazji staraliśmy się trochę unowocześnić wystrój wnętrz, w tym klatki schodowej.

   

  Co nam już w niej nie odpowiadało? Po pierwsze, otynkowane i pomalowane podstopnice ciągle się brudziły od kapci. Po drugie – nawet twardy lakier na stopnicach porysował się od chodzenia. Po trzecie – masywna balustrada z tralkami wyglądała staromodnie.

   

  Do remontu zaprosiliśmy różne firmy. Cykliniarze maszynowo zdjęli lakier ze stopnic, potem je zaolejowali i wypolerowali. Szklarz przykleił na podstopnicach hartowane mleczne szkło, a stolarz zmienił istniejącą balustradę.

   

  Dzieci już podrosły, więc zamiast gęsto ustawionych słupków i tralek – zastosował mniej słupków, są teraz cieńsze, a przestrzenie między nimi wypełnił cienkimi elementami ze stali nierdzewnej. Dziury po wyjęciu tralek i części słupków ładnie zakołkował.

   

 • Z perspektywy pięciu lat po remoncie schodów, wszystkie zmiany oceniam dobrze. Mleczne szkło na podstopnicach naprawdę super się sprawdza. Mogę je łatwo umyć. Balustrada wygląda lekko i delikatnie. Olejowane stopnice nie są śliskie i ładniej wyglądają. Olejujemy je raz albo dwa razy w roku, a co 2 miesiące stosujemy podczas mycia specjalny preparat do drewna olejowanego.

   

  Rada – moim zdaniem olej jest lepszy, bo można odświeżać schody, bez maszyn i wielkiego remontu. Jeśli zniszczy się lakier, trzeba wzywać parkieciarzy, więc brudne i głośne prace ruszą pełną parą.

Remont schodów i balustrady - koszty:

 • schody z montażem 12 000 zł; 
 • remont (z montażem) – balustrada 2500 zł, szkło na podstopnicach 2000 zł, cyklinowanie i olejowanie 3500 zł.
Wyremontowane schody
Remont dotyczył m.in. usunięcia ze stopnic lakieru, położenia oleju i wypolerowania oraz zmiany wyglądu balustrady.

Przeczytaj inne reportaże z budowy tego domu:

Dom z dobudowanym garażem

Joanna i Mariusz z założenia nie chcieli zamieszkać w dużym domu. W wybranym gotowym projekcie prawie idealnie dopasowali wielkość strefy mieszkalnej, lecz mocno nie doszacowali garażowej i gospodarczej. Nie obyło się więc bez rozbudowy domu.

Nasz monter kominka był do kitu!

W 2005 r. monter nie położył rury nawiewającej zimne powietrze do kominka, bo twierdził, że wystarczy powietrze z salonu. Ogólnie był do kitu! Źle wykonał też obudowę... - mówi Mariusz, Czytelnik Budujemy Dom.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-11-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Jakie schody wybrać: zamknięte w klatce schodowej czy otwarte w salonie?

Schody wewnętrzne są ważnym elementem funkcjonalnym domu, a w otwartych wnętrzach również estetycznym. Wybierając schody, powinniśmy określić potrzeby domowników i zdecydować, czy chcemy zintegrować ze sobą kondygnacje, czy raczej podkreślić ich odrębność i zyskać większą swobodę w ich użytkowaniu.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".