Budujemy Dom

Schody dywanowe za 20 000 zł, balustrada ze stali za 5600 zł

Artykuł na: 4-5 minut

Barierka razem ze schodami tworzy najładniejszy element w salonie. Pod względem użytkowym również wszystko się udało. Schody są wygodne, dostatecznie szerokie, nieśliskie, niegłośne - mówią Ania i Szymon, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy schody dywanowe użytkują od 2014 r.

Schody dywanowe za 20 000 zł, balustrada ze stali za 5600 zł

Parametry domu: murowany, pow. 208 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 3 m.

Schody:

 • Dywanowe, dwubiegowe ze spocznikiem, szer. 100 cm, z klejonego warstwowo drewna dębowego, zabejcowanego na kolor orzech amerykański (jak reszta stolarki domowej) i pomalowanego dwuskładnikowym lakierem. 
 • Konstrukcja – wspornikowa. 
 • Stopnie – wys. 18,5 cm, gł. 25 cm, gr. 8 cm. 
 • Spocznik – wym. 1 × 1 m. 
 • Balustrada – wys. 95 cm; z pomalowanej proszkowo stali. 
 • Oświetlenie – lampa w suficie. 
 • Lokalizacja – w salonie.

Decyzja: nie podobała się nam na komputerowej wizualizacji, przygotowanej do projektu gotowego, wylana z betonu płyta pod dwubiegowe schody ze spocznikiem. Wyglądała masywnie i zajmowała dużo miejsca w salonie. Woleliśmy mieć schody dywanowe, sprawiające wrażenie zawieszonych w powietrzu. Pokazaliśmy stolarzowi takie schody w Internecie i poprosiliśmy o przygotowanie projektu oraz wskazanie materiału.

Ostatecznie powstały z trwałego drewna dębowego, które wykonawca zabejcował na kolor orzech amerykański, a potem polakierował. Wybrany kolor powtarza się w całym domu, na podłodze, drzwiach, oknach, oblicówce na fragmentach elewacji. Zamierzaliśmy zabezpieczyć schody balustradą ze szkła, lecz ostatecznie powstała ze stali.

Schody, wykonane z klejonego drewna dębu, mają gr. 8 cm.
Schody, wykonane z klejonego drewna dębu, mają gr. 8 cm.

Schody dywanowe i balustrada ze stali - rady i przestrogi:

Trochę trwało, zanim ustaliliśmy grubość klejonego drewna na schody dywanowe. Nasze mają gr. 8 cm, ale stolarz proponował gr. ponad 10 cm. Grubsze, po przymiarkach różnych kawałków drewna w salonie, uznaliśmy za niezgrabne i zbyt masywne. Cieszymy się z wyboru. Balustradę założyliśmy dopiero w styczniu tego roku. Na razie mieszkamy sami, więc po prostu uważnie korzystaliśmy ze schodów przez 3 lata. Zdarzyło się jednak, że pies, goniąc kota, spadł z górnego holu na schody. Na szczęście, nic mu się nie stało.

Kiedy "dojrzeliśmy" do barierki, prosiliśmy firmę wykonawczą o dwie oferty, ze szkła i ze stali. Dobrze, że zrezygnowaliśmy ze szkła, bo było ponad 2 razy droższe, ponadto byłoby niepraktyczne w pielęgnacji i pewnie wpadałby na nią pies. Dobraliśmy nowy model przęseł ze stali. Są proste w kształcie i delikatne oraz pomalowane proszkowo na czarny kolor. Kreślą w przestrzeni salonu ładny obraz, nie przytłaczając schodów dywanowych, które są dekoracyjne same w sobie. To był priorytet.

Barierka podoba się nam i gościom. Razem ze schodami tworzy najładniejszy element w salonie. Pod względem użytkowym również wszystko się udało. Schody są wygodne, dostatecznie szerokie, nieśliskie, niegłośne. Lakier już porysował się od pazurów psa, ale nie wymaga renowacji. Na ciemnym drewnie trochę widać kurz i sierść.

Ażurowa balustrada o wys. 95 cm wygląda lekko, ale jest stabilnie przymocowana do stopni
Ażurowa balustrada o wys. 95 cm wygląda lekko, ale jest stabilnie przymocowana do stopni. Bieg górny i spocznik są oparte na ścianach.

Schody dywanowe i balustrada ze stali - koszty:

 • schody z montażem 20 000 zł; 
 • balustrada z montażem 5600 zł.

Przeczytaj reportaż z budowy tego domu

Pierwszy dom ma być ostatnim

Ania i Szymon przyszłościowo myśleli o swoim domu pod miastem. Postanowili go zbudować i urządzić w taki sposób, żeby był pierwszy i zarazem ostatni. Wydatnie pomagał im przy tym ojciec Ani, organizując i nadzorując wszelkie prace budowlane.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-11-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

To raczej moda, brak wysuniętej stopnicy pogarsza wygodne wchodzenie.

Gość Kg

16 Kwi 2018, 21:51

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Jakie schody wybrać: zamknięte w klatce schodowej czy otwarte w salonie?

Schody wewnętrzne są ważnym elementem funkcjonalnym domu, a w otwartych wnętrzach również estetycznym. Wybierając schody, powinniśmy określić potrzeby domowników i zdecydować, czy chcemy zintegrować ze sobą kondygnacje, czy raczej podkreślić ich odrębność i zyskać większą swobodę w ich użytkowaniu.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".