Budujemy Dom

Schody zabiegowe obłożone gresem w czterokondygnacyjnym domu

Artykuł na: 4-5 minut

Schodów używamy najczęściej, więc koniecznie chciałem wykończyć wielokondygnacyjną klatkę trwałymi i nowoczesnymi materiałami. Zainwestowałem w płyty gresowe, stal nierdzewną, hartowane szkło - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który schody użytkuje od 2015 r.

Schody zabiegowe obłożone gresem w czterokondygnacyjnym domu
Szklana, pełna balustrada bez pochwytu dodaje lekkości wielokondygnacyjnej klatce schodowej
Szklana, pełna balustrada bez pochwytu dodaje lekkości wielokondygnacyjnej klatce schodowej.

Parametry domu: murowany, pow. 143 m2, 4 kondygnacje.

Schody:

 • Zabiegowe ze spocznikami na kolejnych piętrach, szer. 120 cm. 
 • Konstrukcja – żelbetowa, wykonana w szalunku z desek. 
 • Stopnie – wys. 18 cm, gł. 30 cm, wykończone płytami naturalnego gresu. 
 • Podstopnice – z gresu. 
 • Balustrada – wys. 110 cm, ze stali nierdzewnej i hartowanego szkła. 
 • Oświetlenie – kinkiety i halogeny na ścianie. 
 • Lokalizacja – w osobnej klatce schodowej.

Decyzja: schodów używamy najczęściej, więc koniecznie chciałem wykończyć wielokondygnacyjną klatkę trwałymi i nowoczesnymi materiałami. Zainwestowałem w płyty gresowe, stal nierdzewną, hartowane szkło.

Liczyło się również bezpieczeństwo, dlatego płyty są matowe i antypoślizgowe, a cała klatka doskonale oświetlona kinkietami i bocznymi halogenami, które kazałem zamontować co 2 stopnie. Oświetlenie na schodach wykonałem ponad program. Super się sprawdza. Ze względu na kilkuletnie dziecko, zastosowałem pełną balustradę.

Kiedy po przeprowadzce okazało się, że córce i żonie trudno schodzi się po dość stromych schodach bez dodatkowej poręczy, szybko zmodernizowałem trakt między piętrami.

Wzdłuż ścian przy stromych schodach przyklejono drewniane listwy wykończeniowe (pomalowano je na biało).
Wzdłuż ścian przy stromych schodach przyklejono drewniane listwy wykończeniowe (pomalowano je na biało).

Schody zabiegowe obłożone gresem - rady i przestrogi:

 • Dodanie na ścianach pięciu poręczy ze stali bardzo pomaga w chodzeniu góra-dół od poziomu –1 do poziomu +2. Ich założenie kilka miesięcy po przeprowadzce było mało uciążliwe i niedrogie. Wcześniej moje dziewczyny, asekurując się podczas schodzenia po wachlarzowych stopniach, dotykały rękami ścian na klatce schodowej. Dzięki poręczom zapewniłem im i sobie większe bezpieczeństwo, ponadto odsunąłem groźbę szybkiego odświeżania ścian, bo często pozostawały na nich ślady rąk.

   

 • Wiem, że drewno na stopnicach ociepliłoby klatkę, ale jestem zadowolony z zastosowania gresu. Położyłem go z pełnym rozmysłem. Jest trwały, nie wytrze się, nie będzie skrzypiał, ani odkształcał pod wpływem ciepła lub wilgoci. Łatwo się go odkurza i myje ciepłą wodą bez detergentów.

   

  Przyznaję, pielęgnacja szklanej balustrady jest bardziej wymagająca – widać na niej ślady palców, skoro nie jest zakończona poręczą – za to daje efekt przezroczystości, lekkości, nowoczesności. Jest przyjemna dla oka. O to mi chodziło! Myjemy ją jak szyby, czyli płynem w sprayu i miękkimi ściereczkami. Schody są wygodne, bo są głębokie.

Schody zabiegowe obłożone gresem - koszty:

 • z montażem 12 500 zł + balustrada; 
 • dodanie 5 poręczy 1500 zł.
Schody zabiegowe ze spocznikami na kolejnych piętrach
Schody zabiegowe ze spocznikami na kolejnych piętrach

Przeczytaj reportaż z budowy tego domu:

Idealny dom dla zapracowanych ludzi

Monika i Robert lubią przebywać wśród ludzi i absolutnie nie wyobrażają sobie domu-pustelni gdzieś daleko od miasta, pod lasem. Na kameralnym osiedlu bliźniaków z rozmysłem wybrali wariant z najmniejszym metrażem.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-11-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Jakie schody wybrać: zamknięte w klatce schodowej czy otwarte w salonie?

Schody wewnętrzne są ważnym elementem funkcjonalnym domu, a w otwartych wnętrzach również estetycznym. Wybierając schody, powinniśmy określić potrzeby domowników i zdecydować, czy chcemy zintegrować ze sobą kondygnacje, czy raczej podkreślić ich odrębność i zyskać większą swobodę w ich użytkowaniu.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".