Budujemy Dom

Stolarz wykonujący spiralne schody okazał się artystą, nie tylko zwykłym rzemieślnikiem!

Artykuł na: 4-5 minut

Stolarz wykonujący schody spiralne usilnie namawiał mnie na drewno dębowe, albo jesionowe, lecz ja upierałam się przy sosnowym. Uprzedzał, że takie stopnie szybko się wytrą, zaczną skrzypieć, a ja mówiłam, że właśnie o taki efekt najbardziej mi chodzi! - mówi Bożena, Członkini Klubu Budujących Dom, która spiralne schody użytkuje od 2005 r.

Stolarz wykonujący spiralne schody okazał się artystą, nie tylko zwykłym rzemieślnikiem!

Parametry domu: murowany, powierzchnia 340 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej do antresoli 3,20 m.

Schody:

 • Spiralne, z klejonego drewna sosnowego, szer. biegu 90-110 cm.
 • Konstrukcja - policzkowa. 
 • Stopnie - 17 szt., o wys. 17 cm, gł. do 33 cm.
 • Balustrada - o wys. 97 cm, słupki i poręcze - 7 x 7 cm.
 • Oświetlenie - 2 kinkiety.
 • Lokalizacja - w centrum domu, w salonie.
Spiralne schody wykonano z drewna sosnowego
Spiralne schody wykonano z drewna sosnowego, które Bożena własnoręcznie woskuje

Decyzja: sama wskazałam architektce miejsce na klatkę schodową i opowiedziałam stolarzowi jak konstrukcja ma wyglądać. Okazał się artystą, nie tylko zwykłym rzemieślnikiem! Kiedy przyjechał z wykonanym zamówieniem i wniósł do salonu piękną kręconą wangę środkową, wiedziałam że w lot pojął moje intencje. Wcześniej długo z nim rozmawiałam o materiale, kształcie. Tłumaczyłam mu np. że chciałabym, żeby schody i poręcze wyglądały, jak spływająca gęsta śmietana.

Usilnie namawiał mnie na drewno dębowe, albo jesionowe, lecz ja upierałam się przy sosnowym. Uprzedzał, że takie stopnie szybko się wytrą, zaczną skrzypieć, a ja mówiłam, że właśnie o taki efekt najbardziej mi chodzi. Wreszcie zrezygnował z dalszej perswazji i zgodził się na sosnę.

Zdecydowanie sprzeciwił się wybraniu desek z... sękami. Powiedział, że jest uczciwym fachowcem i nie może tego zrobić. Po miesiącu wrócił z gotowymi schodami. Kiedy je zamontował, oniemiałam z wrażenia. Szczególnie zauroczyły mnie wygięte wangi i dusza wyprofilowana w łezkę. Majstersztyk!

Artystycznie wygięte policzki (wangi) są największą ozdobą klatki schodowej.
Artystycznie wygięte policzki (wangi) są największą ozdobą klatki schodowej

Schody spiralne - rady i przestrogi:

 • W zasadzie spiralne schody same stabilnie stoją na szerokiej podstawie i tylko dla nadania większej sztywności policzkowej konstrukcji stolarz przymocował ją do stropu przy antresoli i do podłogi na parterze. Wygiętą balustradę "złapał" na metalowy uchwyt i również przykręcił do stropu. Montaż zajął mu pół dniówki.

  Tak jak go prosiłam, użył odpowiednio wysezonowanego i obrobionego drewna sosnowego, ale niczym go nie wykańczał. Zrobiłam to sama woskami w kilku kolorach, ponieważ zależało mi na upodobnieniu sosny do drewna egzotycznego, z którego mam meble. Woskowanie powtarzam raz, albo 2 razy w roku. Zawsze kładę kilka warstw. Najpierw barwiącymi woskami, po nich idzie cieniutka bezbarwna, schnie 3 dni i zaczynam polerowanie miękkimi szmatami.

  Zapach woskowanego drewna jest fantastyczny. Przez kilka miesięcy widać, że drewno jest odświeżone i zadbane, potem matowieje.

 • Schody są przewygodne! Mimo że bieg tworzy szereg nieforemnych wachlarzowych stopni, chodzi się po nich bezpiecznie i komfortowo. Nie lubię masywnych balustrad i poręczy. Moje są delikatne i znajdują się na dobrej wysokości - rozkładając obie ręce można się na nich wesprzeć. To bardzo pomaga przy schodzeniu, ale tak samo przydaje się w wędrówce w górę. Minęło 13 lat, a ciągle bezskutecznie czekam na pierwsze skrzypnięcie i wytarcie się drewna.
Zaletą schodów jest zachowanie wszelkich wymiarów rzutujących na funkcjonalność i bezpieczeństwo.
Zaletą schodów jest zachowanie wszelkich wymiarów rzutujących na funkcjonalność i bezpieczeństwo

Schody spiralne - koszty:

 • 28 000 zł

Schody spiralne w domu Bożeny to majstersztyk!

Spiralne schody - widok ze szczytu
Spiralne schody - widok z poziomu parteru
Element spiralnych schodów
Spiralne schody - dusza wyprofilowana w łezkę
Element spiralnych schodów (balustrada)
Spiralne schody - widok na ozdobną balustradę

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-07-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Jakie schody wybrać: zamknięte w klatce schodowej czy otwarte w salonie?

Schody wewnętrzne są ważnym elementem funkcjonalnym domu, a w otwartych wnętrzach również estetycznym. Wybierając schody, powinniśmy określić potrzeby domowników i zdecydować, czy chcemy zintegrować ze sobą kondygnacje, czy raczej podkreślić ich odrębność i zyskać większą swobodę w ich użytkowaniu.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".