Budujemy Dom

Dwubiegowe schody z żelbetu i balustrada kosztowały 12 000 zł

Artykuł na: 4-5 minut

Z precyzyjnym wylaniem żelbetowej konstrukcji, co jest ogromnie trudne, murarze poradzili sobie dobrze. Dolne stopnie od razu miały idealne wymiary, tylko w górnych trochę się rozjeżdżały - mówią Monika i Łukasz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy dwubiegowe schody użytkują od 2011 r.

Dwubiegowe schody z żelbetu i balustrada kosztowały 12 000 zł

Parametry domu: murowany, pow. 143 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej 2,85 m.

Schody:

 • O szer. 101 cm, dwubiegowe ze spocznikiem na wys. 2/3 kondygnacji. 
 • Konstrukcja - żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku. 
 • Stopnie - 11+6 szt. o wys. 17,5 cm, gł. 30 cm. Wykończone klejonym warstwowo drewnem merbau. 
 • Spocznik - o wym. 103 x 195 cm. 
 • Balustrada - o wys. 100 cm; z drewna i stali. 
 • Oświetlenie - 2 kinkiety oraz taśmy LED. 
 • Lokalizacja - w centrum domu, w salonie.
Mała wnęka pod schodami
Właściciele zabudowali przestrzeń pod schodami, pozostawili tylko wnękę na wąską szafkę

Decyzja: Łukasz - choć w projekcie gotowym architekci narysowali schody ażurowe, woleliśmy oprzeć je na tradycyjnej formie z żelbetu. Nasi murarze sami dobrze ustalili wszelkie wymiary lanej konstrukcji. Później parkieciarz wykończył ją klejonym drewnem merbau, wycinając stopnice z... blatów kuchennych. To jego prosty pomysł! Blaty kupiliśmy w tym samym sklepie z drewnem egzotycznym, co parkiet merbau.

Podstopnice wykończyłem sam, przykleiłem resztki płyt gresu, którym wykończyliśmy część posadzek na parterze. Pod względem materiałów, schody są kontynuacją wystroju strefy dziennej. Nie chcieliśmy mieć w salonie, pod biegiem, wolnej przestrzeni, bo taka zawsze wygląda dziwnie, nie wiadomo jak ją wykończyć i tylko zbiera kurz. Zamknęliśmy ją ścianką, pozostawiając wąską wnękę na szafkę. Wykorzystaliśmy natomiast wyższą wnękę pod spocznikiem i urządziliśmy w niej spiżarnię z wejściem od strony aneksu gospodarczego przy garażu.

Dwa lata mieszkaliśmy bez balustrady, ale biegi są szerokie, więc czuliśmy się bezpiecznie - córka miała już wtedy 11 lat. Klejoną ramę balustrady stolarz również wykonał z drewna egzotycznego. Drewno zabejcował na odpowiedni kolor. Balustrada ma poprzeczki ze stali nierdzewnej, wygląda lekko. Nie widać na niej elementów montażu do schodów, ściany i stropu. Taśmy LED przykleiłem pod co drugą stopnicą. Dobrze oświetlają trakt góra- dół, zapalamy je łącznikiem schodowym.

Drewno na schodach
Drewno merbau ułożyli w salonie i na stopnicach, płyty gresu w holu i kuchni oraz na podstopnicach
Spocznik
Spocznik o wym. 103 x 195 cm jest wygodny w przenoszeniu sprzętu i mebli

Dwubiegowe schody - rady i przestrogi:

 • Monika: poprosiliśmy parkieciarza, żeby parkiet i stopnice z blatów kuchennych pomalował matowym dwuskładnikowym lakierem, bo takie zabezpieczenie drewna jest najwygodniejsze w późniejszym użytkowaniu. Nie chcieliśmy bawić się w olejowanie, woskowanie. Lakier jest twardy i wytrzymały, nie rysuje się. Myjemy go ciepłą wodą z delikatnym płynem. Po 7 latach na drewnie brak śladów zniszczenia, chociaż mamy psa i kota.

  Listwy, obrysowujące stopnie, stanowią skuteczną ochronę przed ochlapywaniem ścian podczas mycia schodów. Warto je mieć! Same schody są wygodne. Spocznik jest obszerny, a przestrzeń nad nim wysoka, więc możemy swobodnie obrócić na nim długie przedmioty i meble, na strychu przechowujemy np. meble ogrodowe i parasol.

 • Łukasz: z precyzyjnym wylaniem żelbetowej konstrukcji, co jest ogromnie trudne, murarze poradzili sobie dobrze. Dolne stopnie od razu miały idealne wymiary, tylko w górnych trochę się rozjeżdżały. Klejąc podstopnice, musiałem nanosić coraz grubszą warstwę kleju, niwelując zbyt dużą głębokość. W tych na poddaszu nawet podkładałem kawałek płyty g-k. Wykańczanie schodów nie było drogą przez mękę!

Dwubiegowe schody - koszty:

 • Schody 8500 zł, 
 • Balustrada 3500 zł.
Elementy mocowania balustrady i taśma LED pod jedną ze stopnic
Elementy mocowania balustrady i taśma LED pod jedną ze stopnic
Balustrada
Widok na schody

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-07-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Jakie schody wybrać: zamknięte w klatce schodowej czy otwarte w salonie?

Schody wewnętrzne są ważnym elementem funkcjonalnym domu, a w otwartych wnętrzach również estetycznym. Wybierając schody, powinniśmy określić potrzeby domowników i zdecydować, czy chcemy zintegrować ze sobą kondygnacje, czy raczej podkreślić ich odrębność i zyskać większą swobodę w ich użytkowaniu.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".