Budujemy Dom

Za schody, balustrady i poręcze zapłaciliśmy ponad 45 000 zł

Artykuł na: 4-5 minut

Schody są u nas częścią reprezentacyjnej strefy dziennej, dlatego starałam się wykończyć je solidnie i materiałami pasującymi do wystroju parteru. Podłogi wykończyłam szarym granitem, więc poleciłam kamieniarzom położyć go również na schodach - mówi Bogusia, Członkini Klubu Budujących Dom, która schody użytkuje od 2016 r.

Za schody, balustrady i poręcze zapłaciliśmy ponad 45 000 zł

Parametry domu:

 • Murowany, o pow. 420 m2, 3 kondygnacje. 
 • Schody: o szer. 120 cm, jednobiegowe do piwnicy, zabiegowe na poddasze użytkowe. 
 • Konstrukcja - żelbetowa, w szalunku z desek. 
 • Stopnie - wys. 17 cm, gł. 29 cm, wykończone płytami granitu multicolor green. 
 • Podstopnice - z granitu w kolorze czarnym. 
 • Balustrada - wys. 100 cm, ze stali nierdzewnej i hartowanego szkła. 
 • Oświetlenie - halogeny na ścianie zamontowane co 3-4 stopnie. 
 • Lokalizacja - w wewnętrznym holu.

Decyzja: schody są u nas częścią reprezentacyjnej strefy dziennej, dlatego starałam się wykończyć je solidnie i materiałami pasującymi do wystroju parteru. Podłogi wykończyłam szarym granitem, więc poleciłam kamieniarzom położyć go również na schodach, z tym że na podstopnicach zastosowałam czarny kamień. Wybrałam taki kamień, ponieważ jest bardzo twardy i trwały, z nim na pewno uniknę remontu przez kilkadziesiąt lat. Jeśli nawet polerowane stopnie lekko się zarysują, łatwo będę mogła je odnowić specjalnymi środkami.

Zamówiłam balustrady ze stali nierdzewnej i hartowanego szkła, a projektantka wnętrz podpowiedziała jeszcze dodanie wzdłuż bocznej ściany poręczy ze stali. Ze względu na bezpieczeństwo sześcioletniego synka, balustrada jest pełna. Na ścianie, co 3-4 stopnie, kazałam zamontować halogeny LED. Zapytałam kamieniarza, co myśli o oświetleniu stopni taśmami LED. Absolutnie mi to odradził, mówiąc że LED-y będą odbijać się w kamieniu i wszystkiego będzie za dużo.

Schody z granitu i poręcz ze stali
Nawet zabiegowy bieg z nieforemnymi stopniami ma wygodną głębokość, chodzenie ułatwia poręcz zamontowana na ścianie.

Schody z granitu - rady i przestrogi:

 • Nie mogę ukrywać - polerowany granit jest twardy i śliski, a kanty schodów ostre. Dlatego kupiłam wszystkim domownikom obuwie z gumowanymi podeszwami i nauczyłam syna, że po schodach chodzi się tylko powoli, trzymając poręczy. Na początku trochę się bałam o jego bezpieczeństwo. Na szczęście ani on, ani nikt inny dotąd nie pośliznął się na schodach.

  Balustrada o wys. 1 m bardzo pomaga w chodzeniu od poziomu -1, przez parter, do poziomu +1, a sama poręcz na ścianie jest jeszcze wygodniejsza. Radzę koniecznie założyć poręcze z obu stron.

 • Jestem zadowolona z wyglądu schodów, bo cały wystrój parteru jest spójny i elegancki, tak jak chciałam. Celowo wybrałam granit z niebrudzącym się wzorem i kolorem, ale i tak w praktyce okazało się, że oświetlone z boku halogenami stopnie są na wysokości wzroku i widać na nich każdy pyłek i okruch. Granit jest bardzo łatwy w pielęgnacji, kamieniarze zaimpregnowali go i zalecili mycie tylko ciepłą wodą. Ja niekiedy używam jeszcze wilgotnych chusteczek z preparatem do kamienia, wtedy pięknie się błyszczy.

  Szerokość i nachylenie biegów oceniam jako komfortowe. Nikt się na nich nie męczy, nie mieliśmy żadnego kłopotu podczas meblowania domu.

Schody z granitu

Schody z granitu - koszty:

 • schody z materiałem i robocizną 32 500 zł, 
 • balustrady i poręcze 12 900 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Schody wykończono trwałymi materiałami - granitem, stalą nierdzewną, szkłem - oraz oświetlono halogenami LED (założono je co 3-4 stopnie).

aktualizacja: 2018-07-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Hehe. 45 tysi i pocieszyliscie chopoka :p lol

Gość Darvin

30 Lis 2018, 20:40

Straszny efekt...

Gość tommy

13 Lis 2018, 17:26

No to wygląda trochę jak w kiepskim gabinecie dentystycznym, mi się nie podoba ale są gusta i guściki. Co kto lubi Jeśli chodzi o wykonanie to nie ma się do czego przyczepić.  

Toleco

22 Paź 2018, 11:47

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Jakie schody wybrać: zamknięte w klatce schodowej czy otwarte w salonie?

Schody wewnętrzne są ważnym elementem funkcjonalnym domu, a w otwartych wnętrzach również estetycznym. Wybierając schody, powinniśmy określić potrzeby domowników i zdecydować, czy chcemy zintegrować ze sobą kondygnacje, czy raczej podkreślić ich odrębność i zyskać większą swobodę w ich użytkowaniu.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".