Budujemy Dom

Schody z drewna dębowego: realizację awangardowego projektu zweryfikowało życie

Artykuł na: 4-5 minut

Wymyśliliśmy minimalistyczne schody wspornikowe bez balustrady. Na ścianie miały wisieć tylko drewniane stopnice. Realizację awangardowego projektu zweryfikowało jednak życie. Mieliśmy trudności ze znalezieniem wykonawcy, a później doszła jeszcze troska o bezpieczeństwo córek - mówią Basia i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy schody użytkują od 2007 r.

Schody z drewna dębowego: realizację awangardowego projektu zweryfikowało życie

Parametry domu: murowany, pow. 170 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji do antresoli 3 m.

Schody:

 • Jednobiegowe, szer. 92 cm. 
 • Konstrukcja - wspornikowa i na jednej belce. 
 • Stopnice - 17 szt. o gł. 30 cm, gr. 4 cm; wykonane z klejonego drewna dębowego, zabezpieczonego olejem i woskiem. 
 • Balustrada - wys. 90 cm, z drewna dębowego, rozstaw tralek co 18 cm, pochwyt 6 x 5 cm. 
 • Oświetlenie - 4 halogeny przy stopniach. 
 • Lokalizacja - w salonie i kuchni, w centrum budynku.
Widok od dołu na dekoracyjny ażurowy bieg schodów.
Widok od dołu na dekoracyjny ażurowy bieg schodów.

Decyzja: kiedy projektowaliśmy dom, wymyśliliśmy minimalistyczne schody wspornikowe bez balustrady. Na ścianie miały wisieć tylko drewniane stopnice. Realizację awangardowego projektu zweryfikowało życie. Mieliśmy trudności ze znalezieniem wykonawcy potrafiącego wykonać takie schody, a później doszła jeszcze troska o bezpieczeństwo córek.

Kiedy znaleźliśmy doświadczonego stolarza, uzgodniliśmy, że (jak w pierwotnym projekcie) stopnice zamontuje do ściany na długich kotwach chemicznych, lecz doda na ich końcu nieplanowaną wcześniej balustradę, a pod nią i pod biegiem - belkę z klejonego drewna. Wybraliśmy drewno dębowe.

Stopnice z klejonego dębu zamocowano na kotwach chemicznych do żelbetowej belki
Stopnice z klejonego dębu zamocowano na kotwach chemicznych do żelbetowej belki (wylanej w ścianie). Widoczne fragmenty kotew zakryto ozdobnymi metalowymi tulejami.

Schody z drewna dębowego - rady i przestrogi:

 • Marcin: w trakcie budowy najpierw zleciłem wylanie w ścianie salonu, na określonej wysokości wzdłuż zaplanowanego długiego biegu schodów, ukośnej żelbetowej belki. Była uwzględniona w projekcie domu, potrzebna - do wklejania w nią kotew chemicznych. Musiałem uważać, żeby potem zmieściły się pod nią drzwi do gabinetu!

  Kiedy przyszedł czas na zbudowanie biegu, rzemieślnik przywiózł na miejsce materiał i sprzęt, bez pośpiechu rozpoczął pracę. Pracował starannie, ale wolno. Uprzedził mnie, że jest stary i zamierza działać w swoim rytmie. Dla nas najważniejszy był efekt, na który cierpliwie czekaliśmy. W trakcie montażu drewnianej belki pod balustradę, okazało się, że klejone drewno trochę popękało, dlatego poprosiłem o pokrycie jej fornirem dębowym. Fornir zasłonił brzydkie miejsca.

  Na etapie mocowania kotew i stopnic - każdą stopnicę przytrzymują 2 kotwy - prace ślimaczyły się, bo wklejanie kotew wymaga precyzji. Ale schodów systematycznie przybywało. Fragmenty kotew, widoczne między ścianą a drewnianymi stopnicami, wykonawca zasłonił metalowymi tulejami, więc te łączenia wyglądają ładnie. Ostatnio zauważyłem, że tylko przy jednym z nich wykrusza się tynk.

 • Basia: przykleiłam na brzegu stopnic antypoślizgowe taśmy, bo kiedy ich jeszcze nie było, córki urządzały sobie ze schodów zjeżdżalnię. Bałam się wypadku, połamania, mimo że bieg jest teraz bardziej płaski niż zaplanowany na początku, w trakcie budowy stolarz dodał jeden stopień. To była słuszna zmiana, podobnie jak dodanie balustrady. Bezpieczeństwo na schodach jest najważniejsze!

  Stolarz zaimpregnował drewno olejem z barwnikiem i od tamtej pory raz zawoskowałam balustradę, bo się trochę wytarła. Schody są bardzo wygodne, świetnie nosi się po nich długie przedmioty, nie zajmują dużo miejsca, zdobią strefę dzienną. Skrzypią, ale to miły dźwięk pracującego drewna.

Schody z drewna dębowego - koszty:

 • schody z balustradą i robocizną 26 000 zł.

Jak wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-10-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Jakie schody wybrać: zamknięte w klatce schodowej czy otwarte w salonie?

Schody wewnętrzne są ważnym elementem funkcjonalnym domu, a w otwartych wnętrzach również estetycznym. Wybierając schody, powinniśmy określić potrzeby domowników i zdecydować, czy chcemy zintegrować ze sobą kondygnacje, czy raczej podkreślić ich odrębność i zyskać większą swobodę w ich użytkowaniu.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".