Budujemy Dom

Znalezienie wykonawcy do remontu schodów szło nam opornie

Artykuł na: 4-5 minut

Szukanie wykonawcy szło nam opornie. Wszyscy narzekali, że pewnie lakier wsiąkł zbyt głęboko i będą musieli zeszlifować grubą warstwę drewna. Uznawali takie prace za uciążliwe i niepopłatne - mówią Agnieszka i Jarek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody użytkują od 2000 r., a remontowali je w 2016 r.

Znalezienie wykonawcy do remontu schodów szło nam opornie

Parametry domu: murowany, 126 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej 3 m.

Schody:

 • Dwubiegowe ze spocznikiem, całe wykonane z klejonego drewna bukowego; szer. biegu 80 cm, użytkowa 70 cm. 
 • Konstrukcja - na dwóch belkach biegowych i policzkowa. 
 • Stopnie - 8 i 7 szt., o wys. 20 cm i głębokości 29 cm. 
 • Balustrada - o wys. 97 cm, poręcze - o wym. 6 × 6 cm, słupki 7 × 7 cm. 
 • Oświetlenie - kinkiet na ścianie. 
 • Lokalizacja - w holu wewnętrznym.

Zakres remontu: zeszlifowanie lakieru z elementów drewnianych, zaszpachlowanie ubytków, olejowanie.

Schody wykonano z drewna bukowego
Schody wykonano z drewna bukowego. Dolny bieg ma pełne stopnie, górny jest ażurowy.

Decyzja: autor projektu budynku zaplanował w holu wylewaną z żelbetu konstrukcję pod schody na poddasze. Woleliśmy jednak mieć drewnianą konstrukcję ażurową i uzyskać w głębi domu więcej przestrzeni. Stolarz wykonał ją z drewna bukowego. Takie najlepiej pasowało do koloru i faktury paneli podłogowych, zależało nam na spójnej kolorystyce.

Balustrada z tego samego drewna ma wypełnienie ze stalowych linek, nie chcieliśmy ciężkich tralek. Zaraz po złożeniu konstrukcji, stolarz pomalował ją bezbarwnym lakierem.

Niestety, przez 16 lat użytkowania lakier na stopnicach popękał i się wytarł, ten, który został, okropnie zżółkł. Drewno zrobiło się pomarańczowe i zaczęło się odróżniać od paneli na podłodze. Brzydko to wyglądało! Postanowiliśmy zedrzeć lakier i położyć specjalny olej tworzący matową powłokę, niezmieniającą koloru drewna.

Wypełnienie balustrad to cienkie żeglarskie linki
Wypełnienie balustrad to cienkie żeglarskie linki.

Remont schodów - rady i przestrogi:

 • Agnieszka: Szukanie wykonawcy szło nam opornie. Wszyscy narzekali, że pewnie lakier wsiąkł zbyt głęboko i będą musieli zeszlifować grubą warstwę drewna. Uznawali takie prace za uciążliwe i niepopłatne. Dla odstraszenia niektórzy dyktowali ogromne ceny - 4500 zł i 7500 zł!

  Na szczęście, w końcu znalazł się stolarz, który podjął się tego zadania za 2500 zł. Wszystko wyszło mu bardzo dobrze. Kawałek po kawałku zeszlifował resztki lakieru. Ponieważ na stopnicach kurz wżarł się głębiej w drewno, zeszlifował również wierzchnią warstwę. Następnie zaszpachlował ubytki - były rysy i wgłębienia po uderzeniach. Większość zniknęła, kilku nie udało się naprawić. Potem drewno zaolejował specjalistycznym preparatem.

  Prace zakończył po pięciu dniówkach. Co nam zalecił? Ponowne olejowanie raz w roku. Poinstruował, żeby nie używać pędzla, tylko wetrzeć cienką warstwę oleju miękką szmatką, wypolerować i pozostawić do wyschnięcia przez dobę. Ostrzegł, że po świeżo zaolejowanym drewnie nie można chodzić, ani go dotykać, trzeba uważać, żeby nie przykleiła się sierść domowych zwierząt.

 • Jarek: Z tych względów konserwację olejem wykonuję w wakacje, kiedy reszta rodziny wyjeżdża, zabierając psa. Zajmuje mi to 5-6 godzin. Po takiej odnowie schody wyglądają świeżo, jak nowe. W porównaniu z wersją z lakierem - zyskały na urodzie. Ponadto lakierowana powierzchnia drewna była bardziej śliska, od olejowanej, co ma ogromne znaczenie.

  Do mycia używamy jedynie cieplej wody. Co jakiś czas reguluję naciąg linek żeglarskich w balustradach. Im prostsze schody, tym łatwiejszy ich remont i konserwacja! Naszym brakuje jedynie listwy ochronnej przy ścianie.

Remont schodów - koszty:

 • zbudowanie schodów 14 000 zł; 
 • remont 2500 zł; 
 • konserwacja 360 zł.
Po zamontowaniu balustrady bieg zwęził się do 70 cm
Po zamontowaniu balustrady bieg zwęził się do 70 cm.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-11-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Jakie schody wybrać: zamknięte w klatce schodowej czy otwarte w salonie?

Schody wewnętrzne są ważnym elementem funkcjonalnym domu, a w otwartych wnętrzach również estetycznym. Wybierając schody, powinniśmy określić potrzeby domowników i zdecydować, czy chcemy zintegrować ze sobą kondygnacje, czy raczej podkreślić ich odrębność i zyskać większą swobodę w ich użytkowaniu.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".