Budujemy Dom

Przerabialiśmy schody zaraz po wylaniu konstrukcji żelbetowej!

Artykuł na: 4-5 minut

Kupując gotowy projekt nie zwróciliśmy specjalnej uwagi na klatkę schodową. Wydała się nam na oko wygodna, ale kiedy murarze wylali z żelbetu konstrukcję, zobaczyliśmy, że jest zbyt wąska i stroma. Do ostatniej chwili martwiliśmy się o wygodę i bezpieczeństwo poruszania po klatce! - mówią Asia i Tomek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy schody przerabiali w 2015 r.

Przerabialiśmy schody zaraz po wylaniu konstrukcji żelbetowej!

Parametry domu: murowany, 206 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej - 2,85 m.

Schody:

 • Dwubiegowe o szer. 90 cm, spocznik na półpiętrze. 
 • Konstrukcja - żelbetowa, zrealizowana w stemplowanym szalunku. 
 • Stopnie - 12 i 5 szt., wys. 17 cm, gł. do 30 cm. 
 • Wykończone klejonym warstwowo drewnem dębowym oraz dwuskładnikowym lakierem. 
 • Balustrada - o wys. 102 cm; z kutej stali. 
 • Oświetlenie - lampki LED na ścianie, przy co drugim stopniu. 
 • Lokalizacja - w holu.

Zakres remontu: przerobienie spocznika i zabiegowych stopni na żelbetowej konstrukcji.

Remont spocznika i sąsiednich zabiegowych schodów odbył się niedługo po wylaniu z żelbetu konstrukcji klatki schodowej.
Remont spocznika i sąsiednich zabiegowych schodów odbył się niedługo po wylaniu z żelbetu konstrukcji klatki schodowej.

Decyzja: Tomek - Przerabialiśmy schody... zaraz po wylaniu konstrukcji żelbetowej. Kupując gotowy projekt, patrzyliśmy na wiele detali w budynku, lecz nie zwróciliśmy specjalnej uwagi na ten element. Klatka schodowa wydała się nam na oko wygodna, ale kiedy murarze wylali z żelbetu konstrukcję, zobaczyliśmy, że jest zbyt wąska i stroma. Platforma spocznika miała tylko szerokość drzwi do pokoju telewizyjnego, była nieforemna, mała, wąska.

W sytuacji, kiedy ktoś wychodziłby na klatkę z tego pokoju, stawałby na skraju spocznika i mógłby spaść na niżej położony stopień. To było nie do przyjęcia, bo mamy troje małych dzieci. Zaczęły się koncepcyjne "schody". Rozważaliśmy kilka ratunkowych wariantów, sporządziliśmy chyba milion różnych szkiców. Ostatecznie zarządziliśmy rozebranie ściany między klatką a pokojem telewizyjnym nad garażem i postawienie jej od nowa z cieńszej cegły - dzięki temu radykalnemu posunięciu, spocznik i kilka zabiegowych trójkątnych stopni odrobinę się poszerzyło.

Stopnie przy spoczniku wymagały dolania betonu. Do ostatniej chwili martwiliśmy się o wygodę i bezpieczeństwo poruszania po klatce!

Bieg ma szerokość 90 cm
Bieg ma szerokość 90 cm, dlatego zamówiono kutą balustradę do zamontowania na zewnętrznym boku konstrukcji.

Schody dwubiegowe - rady i przestrogi:

Asia: Trakt między kondygnacjami naprawdę napsuł nam krwi. Na szczęście, udało się go naprawić jeszcze w fazie budowy, po modernizacji jest trochę wygodniejszy. Jednak daleko mu do idealnego. O bezpieczeństwo już przestaliśmy się denerwować, nikt nie spadł ze schodów; po prostu wiemy, że musimy chodzić jak najbliżej ściany. Radzimy nie ignorować tego elementu podczas wybierania projektu i dokładnie prześledzić z konstruktorem dosłownie każdy stopień oraz koszty wykonania i wykończenia całej klatki schodowej. To trudny i drogi fragment domu, nie warto dokładać jeszcze kosztów przeróbki.

Przed modernizacją na zabiegowych trójkątnych stopniach, w najszerszym miejscu, nie mieściła się cała stopa dorosłego człowieka. Po poszerzeniu zakrętu i spocznika jest z tym lepiej, lecz później poprosiliśmy stolarza, który wykańczał stopnice dębowym drewnem, żeby zrobił większy nawis. Ten zabieg dodatkowo je pogłębił. Kolejny - celowo zamówiliśmy u kowala barierkę z kutej stali, którą można przytwierdzić z boku konstrukcji, bez ograniczania przestrzeni biegu. Gdybyśmy wybrali tralki, byłyby mocowane do stopni, zwężając szerokość użytkową i tak wąskiego biegu. Z tego powodu nie zamontowaliśmy na ścianie pochwytów, które zabrałyby 20 cm. Szkoda, bardzo by się przydały, bezpieczniej by się schodziło z poddasza na parter.

Naprawdę wszędzie walczyliśmy o każdy centymetr. Drewno stolarz pomalował twardym dwuskładnikowym lakierem bezbarwnym, lecz mimo to już wiemy, że jako pierwszy będzie wymagał naprawy - schodząc po zabiegowych stopniach, często trzemy kapciami o krawędź stopnic. Lakier wkrótce stamtąd zniknie. Elementy z drewna pielęgnujemy specjalistycznym preparatem myjącym. Podstopnice obłożyliśmy konglomeratem w białym kolorze. Ten materiał znakomicie się tu sprawdza, łatwo się go myje.

Zobacz także
Jak wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?

Schody dwubiegowe - koszty:

 • wykończenie klatki 11 000 zł; 
 • balustrada 2800 zł.
Podstopnice wykończono konglomeratem w białym kolorze
Wejście na górny hol. Podstopnice wykończono konglomeratem w białym kolorze.
Oświetlenie na schodach
Zabiegowe stopnice wykonano według papierowego szablonu. Lampki LED przyczepiono na ścianie, przy co drugim stopniu.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-11-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Jakie schody wybrać: zamknięte w klatce schodowej czy otwarte w salonie?

Schody wewnętrzne są ważnym elementem funkcjonalnym domu, a w otwartych wnętrzach również estetycznym. Wybierając schody, powinniśmy określić potrzeby domowników i zdecydować, czy chcemy zintegrować ze sobą kondygnacje, czy raczej podkreślić ich odrębność i zyskać większą swobodę w ich użytkowaniu.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".