Budujemy Dom

Remont schodów i balustrad za 10 000 zł

Artykuł na: 4-5 minut

W 2013 r. kupiliśmy górną część segmentu z lat 90. XX w. Klatka schodowa wyglądała dla nas zbyt staromodnie i przytłaczająco, dlatego poczyniliśmy kilka prostych i kilka bardziej skomplikowanych zabiegów, aby prezentowała się nowocześniej - mówią Agnes i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody remontowali w 2013 r.

Remont schodów i balustrad za 10 000 zł

Parametry domu: murowany, 165 m2, segment z siedmioma półpiętrami, wysokość kondygnacji z salonem 2,80 m.

Schody:

 • Ośmiobiegowe, szer. 90-107 cm. 
 • Konstrukcja - żelbetowa, na pojedynczej nośnej belce biegowej. 
 • Stopnie - 64 szt., wys. 17-19 cm, gł. 28-31 cm, wykończone drewnem dębowym. 
 • Balustrada - z drewna, wys. 102 cm oraz szklana bariera schodowa z hartowanego szkła. 
 • Oświetlenie - kinkiety i halogeny na ścianie. 
 • Lokalizacja - w centrum domu.

Zakres remontu: odnowienie schodów i barierki, dodanie szklanej zapory.

Decyzja: w 2013 r. kupiliśmy górną część segmentu z lat 90. XX w. Klatka schodowa jest długa i wysoka, obejmuje ponad 60 stopni. Poprzednicy wykończyli ją następująco: stopnice i podstopnice obłożyli drewnem dębowym, na murkach tworzących balustrady zamocowali drewniany pochwyt, a tam, gdzie nie było murków - drewniane balustrady z tralkami. Konstrukcję ściany i niektóre stropy na klatce obłożyli boazerią!

Wszystko razem wyglądało dla nas zbyt staromodnie i przytłaczająco. Poczyniliśmy kilka prostych i kilka bardziej skomplikowanych zabiegów, aby prezentowała się nowocześniej.

Klatka schodowa
Na innych fragmentach klatki wykonano tylko kosmetyczny lifting.

Remont schodów i balustrad - rady i przestrogi:

 • Do prostych zabiegów należało zdemontowanie boazerii i odświeżenie drewna dębowego na schodach i balustradach. Stolarz zeszlifował stary lakier i na stopnicach oraz poręczach balustrad położył nowy, dwuskładnikowy i bezbarwny. Na podstopnicach, słupkach i trakach natomiast - lakier biały, który unowocześnił wygląd. Bardziej złożone prace dotyczyły przebudowania klatki przy kuchni i salonie. Od strony salonu wyburzyliśmy fragmenty ścian zamykające widok na kuchnię, położoną na niższym półpiętrze, i na ich miejscu zamontowaliśmy szklaną barierę schodową. Ten krok był najlepszy! Kuchnia i salon wizualnie się połączyły, wcześniej tworzyły osobne pomieszczenia.

 • Szklana bariera schodowa to była dość droga sprawa, ale tylko dlatego, że nie można było jej postawić na biegu, który jest podwieszany na szynie stalowej i obudowany karton gipsem. Zatem musiała być bardzo wysoka i przytwierdzona do schodów z boku. Przy mniejszej powierzchni szkła i tradycyjnym mocowaniu - nie byłoby to tak trudne wyzwanie. Ponadto szkło musiało być solidne. Producent doradził nam przezroczyste, dwuwarstwowe i laminowane w środku, hartowane, tzw. bezpieczne. Dodał okucia i pochwyt Inox w cenie. 

 • Oświetlenie jest takie samo, jak wcześniej, czyli tzw. schodowe, górne i boczne. Nie podświetlaliśmy z boku poszczególnych stopni, ze względu na duże koszty oraz problem techniczny - listwy przy ścianie są integralną częścią biegu i na tyle wysokie, że boczne ścienne oświetlenie nie byłoby dyskretne.
Szklana bariera schodowa
Na klatce przy salonie wyburzono ściany i wstawiono szklaną barierę schodową.

Remont schodów i balustrad - koszty:

 • remont biegów i balustrad około 10 000 zł; 
 • szklane ścianki z montażem 9500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-11-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Jakie schody wybrać: zamknięte w klatce schodowej czy otwarte w salonie?

Schody wewnętrzne są ważnym elementem funkcjonalnym domu, a w otwartych wnętrzach również estetycznym. Wybierając schody, powinniśmy określić potrzeby domowników i zdecydować, czy chcemy zintegrować ze sobą kondygnacje, czy raczej podkreślić ich odrębność i zyskać większą swobodę w ich użytkowaniu.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".